Az orvoskamara alternatívája

Törvényjavaslatot dolgozott ki egy civil szakmai csoport, amely alternatívát jelent a kormány egészségbiztosításról szóló s hamarosan a parlament elé kerülő javaslatával szemben – jelentette be Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal titkára.

2007. 11. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bejelentés idején a javaslat szövege még nem volt olvasható sem papíron, sem az interneten, így a részleteket Gilly Gyula, az egyik szerző próbálta összefoglalni. Mint mondta: koncepciójuk a hatályos egészségügyi és egészségbiztosítási törvények módosításán alapszik. Egy olyan rendszert írnak le, amely mindenki számára garantálja, hogy biztosított marad, s megkap minden olyan ellátást, amire szüksége van. Garantálja továbbá, hogy minden szinten megmarad a szabad orvos- és intézményválasztás, illetve hogy valós szolgáltatói verseny alakul ki. Hozzátette: kiemeli a jelenlegi Országos Egészségbiztosítási Pénztárat a politikai „homokozóból”, és társadalmi szervezetté alakítja. Felügyeletét olyan testület látná el, amelynek tagjait a munkaadók és a munkavállalók javaslata alapján a parlament választaná meg. Az elképzelt rendszerben összhangban lennének a szükségletekhez igazodó szolgáltatások és a finanszírozás.
Cser Ágnes, az Egészségügyben és a Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének vezetője azt közölte, hogy a javaslatot hamarosan eljuttatják a köztársasági elnökhöz és országgyűlési képviselőkhöz, mert szeretnék, ha az minél előbb a parlament elé kerülhetne.
Mint ismeretes, nemrégiben Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa jelentette be, hogy elkészült saját törvényjavaslatuk is a biztosítási rendszerről. Szövegszerűen ugyan azt sem lehetett megismerni, de elmondása szerint az is egy szervezetre épülő Nemzeti Egészségbiztosítót ír le.
Arra a kérdésre, hogy mennyiben egyezik az említett két javaslat, tegnap az érintettek csak annyit mondtak, hogy az előbbit egy független civil grémium, a Korányi András Alapítvány készítette, pártpolitikától függetlenül.
Az egészségbiztosítás átalakítására vonatkozó kormányzati javaslatot egyébként a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal minden tagszervezete elutasítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.