A bejelentés idején a javaslat szövege még nem volt olvasható sem papíron, sem az interneten, így a részleteket Gilly Gyula, az egyik szerző próbálta összefoglalni. Mint mondta: koncepciójuk a hatályos egészségügyi és egészségbiztosítási törvények módosításán alapszik. Egy olyan rendszert írnak le, amely mindenki számára garantálja, hogy biztosított marad, s megkap minden olyan ellátást, amire szüksége van. Garantálja továbbá, hogy minden szinten megmarad a szabad orvos- és intézményválasztás, illetve hogy valós szolgáltatói verseny alakul ki. Hozzátette: kiemeli a jelenlegi Országos Egészségbiztosítási Pénztárat a politikai „homokozóból”, és társadalmi szervezetté alakítja. Felügyeletét olyan testület látná el, amelynek tagjait a munkaadók és a munkavállalók javaslata alapján a parlament választaná meg. Az elképzelt rendszerben összhangban lennének a szükségletekhez igazodó szolgáltatások és a finanszírozás.
Cser Ágnes, az Egészségügyben és a Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének vezetője azt közölte, hogy a javaslatot hamarosan eljuttatják a köztársasági elnökhöz és országgyűlési képviselőkhöz, mert szeretnék, ha az minél előbb a parlament elé kerülhetne.
Mint ismeretes, nemrégiben Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa jelentette be, hogy elkészült saját törvényjavaslatuk is a biztosítási rendszerről. Szövegszerűen ugyan azt sem lehetett megismerni, de elmondása szerint az is egy szervezetre épülő Nemzeti Egészségbiztosítót ír le.
Arra a kérdésre, hogy mennyiben egyezik az említett két javaslat, tegnap az érintettek csak annyit mondtak, hogy az előbbit egy független civil grémium, a Korányi András Alapítvány készítette, pártpolitikától függetlenül.
Az egészségbiztosítás átalakítására vonatkozó kormányzati javaslatot egyébként a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal minden tagszervezete elutasítja.
Agyhalottnak, Soros-ügynöknek nevezi saját EP-képviselőit Magyar Péter - itt az újabb hangfelvétel!