Basescu akcióban

Pataky István
2007. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozta a formáját a román államfő, amikor népszavazást írt ki a választási rendszerről a november 25-i európai parlamenti megméretés napjára. A kitűnő politikai érzékéről ismert Traian Basescu ezzel két legyet kíván ütni egy csapásra, azaz az általa kezdeményezett referendum kapcsán nyíltan száll be a kampányba, s ezzel közvetett módon segíti az amúgy is népszerű – jelenleg ellenzékben lévő – jobbközép Demokrata Pártot. De mi a román választási rendszer módosításának lényege? Azzal ma már a teljes bukaresti politika elit egyetért, hogy a jelenlegi listás rendszert egyéni választókerületekre kellene változtatni, mivel ezáltal könynyebben kiszűrhetők a korrupt képviselőjelöltek. Jelenleg két tervezet ütközik egymással. Az egyik a demokraták által is támogatott államfői javaslat, amelynek értelmében kétfordulós egyéni választókerületes megméretés lenne. A tervezet szerint az a jelölt, aki már az első fordulóban elérné az ötvenszázalékos támogatottságot, azonnal képviselői vagy szenátusi mandátumhoz jutna, ellenkező esetben viszont a két legjobb helyezett a második menetben mérkőzne meg egymással, s a győztes vinné el a pálmát. Ez a formula a nagy pártoknak (így a Demokrata Pártnak) kedvez, a kis pártoknak – például a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) vagy a szélsőségesen nacionalista Nagy- Románia Pártnak – nagyon kis esélyük van az ötszázalékos parlamenti küszöb elérésére. Ezzel szemben a kormány által előterjesztett tervezet egy vegyes rendszerű egyfordulós egyéni választókörzetes megméretést javasol. Eszerint a mandátumok felét a győztes jelöltek nyerik, a képviselői, illetve szenátori helyek másik része viszont a megyei és országos kompenzációs listáról kerülne ki, a második-harmadik helyezettek köréből. Ez utóbbi rendszer több esélyt ad a kisebb pártoknak, márpedig a jelenlegi miniszterelnök, Calin Popescu-Tariceanu Nemzeti Liberális Pártja is ebbe a kategóriába kerülhet a friss felmérések szerint.
A Basescu-féle népszavazással „megerősített” EP-választás várhatóan javítja a román választói kedvet, ami nem kedvez a magyar jelölteknek. Arra, hogy az RMDSZ és Tőkés László is mandátumhoz jusson, alacsony országos részvétel mellett a magyarság motiváltságára lenne szükség. Ez utóbbira egyelőre nincsenek jelek, s az a negatív kampány, amelyet az MSZP és SZDSZ által támogatott Markó Béla vezette szövetség indított a református püspök, valamint a Fidesz ellen, aligha emeli a szavazási aktivitást. Friss felmérések szerint az RMDSZ 3,9 százalékos szavazói támogatottságra számíthat az EP-választáson. Tőkés László népszerűségéről nincsenek adatok, a református püspöknek azonban – független jelöltként – a szavazatok 2,8 százalékát kell megszereznie, ami Markóék térvesztését figyelembe véve nem elérhetetlen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.