A részletekről azonban még most sincs egyetértés a szabad demokraták és a szocialisták között, az MSZP-s képviselők egy része ugyanis nem ért egyet az előterjesztés bizonyos fontos elemeivel.
Ma este egyébként a szocialisták informális frakcióülésén is a biztosítási rendszer átalakítása lesz a téma, az egyeztetésre hivatalos az Egészségügyi Minisztérium képviselője is. Nem tudni még, hogy a tárcát Horváth Ágnes képviseli-e, kérdés ugyanis, hogy ma mikor érkezik haza Afganisztánból. Érdekes körülmény, hogy a lapunknak név nélkül nyilatkozó MSZP-szakpolitikusok azt hiszik, hogy az este kezdődő frakcióülés még befolyásolhatja a benyújtandó javaslatot. Tévednek. A minisztériumban ugyanis úgy tervezik, hogy még az egyeztetés kezdete előtt benyújtják a javaslatot az Országgyűlésnek. Ezt lapunk kérdésére a szaktárca sajtóosztályán is megerősítették. Amikor arról kérdeztünk szocialista képviselőket, mit szólnak ehhez, mindanynyian csak azt felelték: „nem hiszem el, elképesztő”. Egyikük olyan kifejezéssel illette a kisebbik koalíciós partnert, amit lapunk nem kíván idézni. Nevüket egyébként egyikük sem engedte nyilvánosságra hozni.
Noha Horváth Ágnes, a szaktárca vezetője pénteken azt közölte, hogy a javaslat szinte kész van, s már csak apróbb pontosítások vannak hátra, lapunk úgy értesült, hogy az új rendszer működését alapjaiban befolyásoló kérdésekben nincs koalíciós egyetértés. A szocialista képviselők egy része (ők nem az MSZP Társadalompolitikai Tagozatának tagjai, akik elvetik a teljes javaslatot, s néhány napja annak visszavonására szólítottak fel) az előterjesztés bizonyos fontos elemeivel nem ért egyet. Leginkább a menedzsmentjogok miatt tiltakoznak.
*
Noha e tekintetben a tervezetet már finomította a szaktárca az elmúlt napokban, a szóban forgó képviselők még mindig úgy látják, hogy az egészségpénztárakba kisebbségi tulajdonosként belépő befektetők túlzottan nagy befolyást kapnának a döntéseknél. A másik vitatott kérdés a fejkvótaszámítás. A finanszírozás ugyanis nem úgy történne, hogy a pénztárak egy az egyben megkapják a tagjaik után befizetett járulékot, hanem az öszszeget egy sok összetevős számítás alapján korrigálnák. A magasabb kockázatot s emiatt esetlegesen több kiadást jelentő ügyfelek után többet, a kisebb kockázatot jelentők után pedig kevesebbet kapnának a pénztárak.
A parlament elé kerülő anyagot egyébként a minisztérium nem hozta nyilvánosságra, internetes oldalukon még mindig egy korábbi változat olvasható, amelyen azóta számos változást végrehajtottak. A sajtóosztály ígérete szerint az új szöveget a benyújtás után ismertetik majd a tárca honlapján.
Mára világossá vált, hogy a javaslatot a szerzőkön kívül szinte senki nem támogatja. Mindenki elégedetlen vele. Az összes szakmai szervezet hallatta hangját a napokban, többségük visszavonatná. Megszólalt többek között a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Gyógyszerész Kamara, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Magyar Kórházszövetség, a járóbeteg-szakrendelőket képviselő Medicina 2000 elnevezésű szervezet, sőt a sok más szervezetet is tömörítő tanácsadó testület, a Nemzeti Egészségügyi Tanács is. Tiltakozott már az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztalhoz tartozó szervezetek, a Szociális Szakmai Szövetség s nem mellékesen a Magyar Szocialista Párt társadalompolitikai tagozata. Az érvek sokfélék voltak, csak néhányat idézünk közülük: „Elfogadhatatlan, hogy az egészségügyi rendszer átalakításának alapját kizárólag a piaci verseny, a tőke profitérdekeltségének hatékonyságnövelő szerepe jelentse.” „Tiltakozunk, hogy az ország lakóinak egészségét kiszolgáltassák a pénz világának.” „Ezek nem tudják, mit csinálnak!” „Szociális katasztrófa!” Előrevetítették, hogy nem javul az ellátás színvonala – egyre szűkül a biztosítottaknak kötelezően járó szolgáltatások köre –, ellenben mindez többe kerül majd. Több szervezet is összefogott, s társadalmi ellenállásra hívott a kormány társadalombiztosítási privatizációs törekvésével szemben. Arra szólítottak fel minden társadalmi szervezetet, hogy csatlakozzanak a szakszervezeti szövetségek november 10-re meghirdetett budapesti tüntetéséhez.
Új főigazgató az OEP élén. Székely Tamást nevezte ki tegnapi hatállyal az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) élére a miniszterelnök. A főigazgatói poszt betöltésére az egészségügyi miniszter tett javaslatot, több pályázó közül választotta ki Székelyt. A szakember korábban főigazgató-helyettese volt az OEP-nek, a hivatalból nemrég távozott a tárcához, ahol miniszteri megbízottként a járóbeteg-szakellátás reformjának előkészítésével foglalkozott. A főigazgatói poszt az előző, alig egy esztendőt az OEP-nél töltő Major Zoltán lemondása miatt üresedett meg.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?