Elhunyt Kosáry Domokos

2007. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencvenötödik életévében tegnap elhunyt Kosáry Domokos egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendszerváltozás utáni első elnöke, a magyar történetírás meghatározó alakja. A megrendítő hír után nyomban eszünkbe jut, hogy Kosáry Domokos 1990 után szinte elsők között mondta ki, hogy a magyar értelmiség és a magyar társadalom akkor érzi sajátjának a rendszerváltozás ügyét, ha a magyar tudósok, kreatív elmék, alkotók megbecsülése is növekszik. Ő, akit az 1947-es kommunista fordulat után is sokáig félreállítottak, s az 1956-os forradalom és szabadságharc után is üldöztek, 1960-ig börtönbe zártak, a saját sorsán érezte, mit jelent mellőzöttnek lenni a diktatúrákban.
Kosáry Domonkos ízig-vérig nagypolgári értelmiségi környezetben nevelkedett. Felvidéken, annak különleges, borongós, krúdys hangulatú városában, Selmecbányán született 1913. július 31-én. Édesanyja a két világháború között divatos, azt követően hosszú ideig agyonhallgatott írónő, Kosáryné Réz Lola, édesapja Kosáry János hegedűművész, anyai nagyapja a selmecbányai bányák utolsó magyar igazgatója volt. Trianon üldözte el őket az elbűvölő városból. Budapesten Kosáry Domokos történelem iránti különleges érzéke a Trefort utcai gimnázium, majd az Eötvös Kollégium kiváló diákjaként hamar megmutatkozott, bensőséges tanár-diák viszonyba került Szekfű Gyulával, a polgári történetírás sokáig mellőzött, elhallgatott emblematikus képviselőjével, majd az általa létrehozott Teleki Pál Tudományos Intézet igazgatójaként a másik nagy történésszel, Hóman Bálinttal is. És
bár a német megszállás alatt tanúsított ellenzéki magatartása tehette volna a diktatúra kegyencévé is, hasonlóképpen viselkedett, mint édesapja, aki nem volt hajlandó felesküdni a csehszlovák kormányra. Nem vállalta az úgynevezett népbírósági tárgyaláson a népügyész szerepét Hóman Bálint perében, mi több, tanúként is kiállt az igazságtalanul életfogytiglani börtönre ítélt tudós mellett. Ezért 1949-ben elüldözték a tudomány és az egyetemi oktatás minden lehetséges fórumáról. Kosáry bizonyította, hogy „teher alatt nő a pálma”, hiszen a mellőztetés esztendeiben írta meg és szerkesztette a Bevezetés a magyar történelem forrásaiba és irodalmába című, háromkötetes munkáját, amely ma is alapműnek számít mind a tudományban, mind az oktatásban. S ebben a korszakban, 1955-ben írta meg a kandidátusi diszszertációját is. Az 1956-os forradalom és szabadságharc évadján vállalta a Magyar Történészek Forradalmi Bizottságának elnökségét, így 1957-ben letartóztatták, 1958-ban négy évre ítélték, 1960-ban amnesztiával szabadult. A börtönben született meg a másik nagy műve, a csupán 1981-ben megjelent Széchenyi Döblingben című könyv.
Kosáry Domokos egész életében a tudományt szolgálta. A Mohácsról és a török világról, Kossuthról, Széchenyiről, Görgeyről szóló tanulmányai, az életműve ma is megkerülhetetlen értéknek számít. Halála a magyar tudomány, a hazai történetírás igazi vesztesége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.