Az elmarasztaló ítélet előtt Székely Péter, a Magyar Kommunista Munkáspárt elnökségi tagja meghallgatásával folytatódott tegnap a Székesfehérvári Városi Bíróságon a pártelnökség ellen indított per. A pártot a Fővárosi Bíróság jelentette fel, miután a párt vezetősége egy, a felperes által korábban hozott ítélettel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az politikai döntés volt. Emlékezetes, a Fővárosi Bíróság 2005. június 8-i határozatában visszahelyezte az elnökségbe a korábban a pártból kizárt Vajnai Attilát és még egy tagot. Erről vélekedett úgy a párt teljes elnöksége, hogy politikai döntés született, az erről szóló nyilatkozatot ráadásul ki is tették a honlapjukra.
Székely Péter meghallgatása előtt már kisebb tömeg gyűlt össze a bíróság épületével szemben, a Magyar Kommunista Munkáspárt mintegy 50 tagja ugyanis szolidaritási gyűlést tartott, amelyen kifejezték együttérzésüket az elnökség tagjaival. Székely már az ítélethozatal előtt azt valószínűsítette, hogy elmarasztoló döntést hoz a bíróság. Később kiderült, jók voltak a megérzései; nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségéért elmarasztalta, és két év próbára bocsátotta a Magyar Kommunista Munkáspárt teljes elnökségét a Székesfehérvári Városi Bíróság. Az ügyész tudomásul vette az ítéletet, a vádlottak – a párt héttagú vezetősége – pedig bejelentették, hogy felmentésért fellebbeznek. Az ügyben másodfokon a Fejér Megyei Bíróság jár majd el.
Thürmer Gyula elnök az ítélethozatal után röviden annyit mondott: sajnálja, hogy ilyen eredmény született, de a bíróság döntése nem lepte meg. Miguel Madeira, a Demokratikus Ifjúsági Világszövetség portugál főtitkára, aki személyesen hallgatta végig az ítélethozatalt, úgy fogalmazott, hogy a döntés szervesen illeszkedik egy olyan eseménysorozatba, amely nemcsak Magyarországon történik, hanem az egész világon. – Ilyen esemény volt a Cseh Kommunista Ifjúsági Unió betiltása Csehországban. Néhány országban korlátozzák az emberek sztrájk- és gyülekezési jogait, amit a terrorizmus elleni harc jegyében tesznek – fogalmazott a portugál politikus, hozzátéve: nem az a megoldás, hogy az emberek jogait támadják. Georgios Toussas, az Európai Parlament görög kommunista tagja is jelenlétével támogatta magyar testvérpártjukat. – Igazságtalan ítélet született, a döntéshozatalt a hatalom irányította. Tudni kell, hogy ami Magyarországon folyik, az osztályharc. A hatalom megvédi a pozícióit, s minden kezdeményezést meg akar fojtani, akár jobbról érkezik, akár balról. Egyet tudni kell, politikai kérdéseket nem lehet a bíróság falai között megvitatni – fogalmazott a görög politikus, aki szerint ennek folytatása a diktatúra jeleit mutatná.
Korábban, még az első tárgyalás után csaknem ötven ország kommunista pártja juttatta el tiltakozó levelét Gyurcsány Ferenc kormányfőhöz.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket