Elveszett kisvilágok

2007. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vicinálisok ablakából, könyvesboltok kirakatából, elhagyatott utcák szegleteiből szemléli Kiss Gy. Csaba azokat a táj- és városképeket, amelyek különleges történelmi légkörükkel nem hagyják nyugodni a magyar utazót. Paradox nézőpont paradox helyeken és helyzetekben: egyszerre kint és bent, a közeli távolságának és a távoli tolakodó közelségének ellentmondásaival küszködve, tükröződésektől megzavarva bolyong az esszéíró művelődéstörténetünk labirintusában. Jól tudván, mert évtizedek tapasztalatai, kutatásai kérlelhetetlenül bizonyították, hogy ebben az útvesztőben csak a történeti-irodalomtörténeti tudás Ariadné-fonalára lehet számítani. Ha egyáltalán. Kiss Gy. napokban megjelent esszégyűjteménye ennek a szellemi (ki)útkeresésnek az újabb bedekkere.
A régi Felső-Magyarország: Sáros, Szepes, Gömör; a régi-új Adria-tájék; Zágráb, Bosznia; nagyvárosok: Róma, Párizs, Berlin, Varsó, Bern, Temesvár; kedves poliszok: Kassa, Krakkó, Vilnius pókháló-finomságú úthálózatából áll össze az a térkép, amely az irodalomtörténészt újabb és újabb utazásokra csábítja. Mert Kiss Gy. Csabának, akár egy Krúdy-regény-hősnek, kényszer az útonlét: már-már önsanyargató módon keres egy eltűnt, bár romjaiban még fennmaradt világot és még inkább a nyomtalanul elveszett kort, amelyet Közép-Európának és eszményi együttélésnek nevezhetünk. Vitatkozva és párbeszédeket kezdeményezve, a leszakadt perifériákhoz centrumokat kutatva fel, hol elégikus, nosztalgiázó hangnemben, hol – néha talán túl előzékeny – úriember módjára riposztozva. Mint írja, „útra kelni persze mindig érdemes. És hazatérni. Európából Európába.”
Ám a kisesszék, a konferenciák, beszélgetések, városnézések nyomán készült jegyzetek valójában mind arról tanúskodnak, hogy a szétszabdaltság, a soviniszta düh és az egyenlőbbek Európájából elmondhatatlanul nehéz hazatalálni a jó szomszédság, az arányérzék és a történelmi szövetségek Közép-Európájába. Kiss Gy. Csaba inkább Arany-Közép-Európát keres az idők mélyén és az elkövetkezőkben, amely irtózik a szélsőséges megnyilvánulásoktól, és amelynek polgárai – klasszikus polgári szemlélet szerint – a személyes otthon szemszögéből, a szűk szülőföld középpontjából alakítják ki hazafogalmukat. Egy városlakó, a régi városiasság szerelmesének körkörös őrjáratai ezek a fájdalmas emlékeket ébren tartó kisesszék, méghozzá olyan tájakon, ahol a régebbi hatalmak által épített hidakat tankok vontatják a folyamokba, ahol a más felekezetűekhez tartozó szentélyeket istállónak használják, ahol csatornázás címén számolnak fel „idegen” sírkerteket, amelyeket korábban már szemétdombbá változtattak. És ahol – kint is, bent is – minden az eredet elfedéséről, zűrzavaráról szól. Ezért van szükség a kicsiny titkos szekta tagjainak munkáira, akiket középeuropéernek hívnak, és akik nem engedik elfeledni egy eszményi, talán soha nem is volt kisvilág létezését.
(Kiss Gy. Csaba: Ariadné, avagy bolyongások könyve. Ráció Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 1900 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.