Leghatározottabban visszautasítjuk az Akadémia mint a politikai intézményeknél és a hazai sajtónál is lényegesen hitelesebb magyar közintézmény nevében, hogy mögöttes politikusi vagy egyéni ambíciók érdekében igaztalanul rágalmazzák – így reagált Fábri György, a Magyar Tudományos Akadémia kommunikációs igazgatója lapunk október 17-i cikkére, amelyben felfedtük: a világhírű tápiószelei Agrobotanikai Kutatóintézetet a földművelésügyi tárca gyakorlatilag bezárja, a kutatók és a munkatársak nagy részét elbocsátják, a magyar kultúrnövények nyolcvanezer tételből álló génbankját pedig várhatóan az MTA martonvásári intézete veszi át. Megírtuk azt is, hogy miközben ötpárti konszenzus alakult ki arról, hogy Magyarország nem kér a GMO-ból, azaz a génmanipulált növényekből, a martonvásári intézet megállapodást kötött a Monsanto nevű amerikai multinacionális GMO-céggel. A hosszú távú stratégiai szerződést értelmében a Magyarországon nemesített kukoricafajtákba kísérleti jelleggel kukoricamoly és -bogár, illetve egy gyomirtó szer elleni rezisztencia idegen élőlényből való génjeit ültetik.
„Az MTA éppen a magyar mezőgazdasági kutatások és génbank megőrzése érdekében vállalkozott arra, hogy a világszínvonalú martonvásári kutatóközpontnak (amelynek tevékenysége döntő része hagyományos agrárkutatásokat, köztük kifejezetten biotermesztéssel foglalkozó programokat tartalmaz) a segítségével közreműködik az agrárbázis fenntartásában. A cikk egyetlen tényadattal sem támasztja alá bombasztikus kijelentéseit az erről szóló nyilvános tervek és egy élelmiszer-ipari világcég feltételezett összefüggéseit illetően. A cikkben idézett politikusoknak és a sajtónak természetesen egyaránt módjuk van bármilyen információért az Akadémiához, illetve az érintett kutatóintézetekhez fordulni, készséggel állunk rendelkezésükre” – fogalmazott levelében Fábri György.
Benedek Fülöp, az agrártárca államtitkára ugyanakkor korábban azt nyilatkozta, hogy az MTA kezdeményezte a beolvasztást. Ángyán József egyetemi tanár, a Fidesz agrárpolitikusa pedig árulásnak nevezte cikkünkben, hogy „néhány akadémikus az MTA nevét és a testület presztízsét is felhasználva és kockára téve, a GMO-lobbi kezére játssza a hazai genetikai erőforrásokat, mert komoly esély van arra, hogy azt megsemmisítik”. Emlékeztetett rá, hogy a Syngenta svájci biotechcég Indiában a rizs harmincezer tételes génbankját kaparintotta meg, majd el is tüntette, így ma szabadon kereskedhet saját manipulált fajtáival. Illés Zoltán, a Fidesz környezetpolitikusa pedig arról beszélt: a lobbi polipkarjai a financiális gondokkal küszködő tudományos életet is átszőtték.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait