Felháborodott az Akadémia

2007. 11. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leghatározottabban visszautasítjuk az Akadémia mint a politikai intézményeknél és a hazai sajtónál is lényegesen hitelesebb magyar közintézmény nevében, hogy mögöttes politikusi vagy egyéni ambíciók érdekében igaztalanul rágalmazzák – így reagált Fábri György, a Magyar Tudományos Akadémia kommunikációs igazgatója lapunk október 17-i cikkére, amelyben felfedtük: a világhírű tápiószelei Agrobotanikai Kutatóintézetet a földművelésügyi tárca gyakorlatilag bezárja, a kutatók és a munkatársak nagy részét elbocsátják, a magyar kultúrnövények nyolcvanezer tételből álló génbankját pedig várhatóan az MTA martonvásári intézete veszi át. Megírtuk azt is, hogy miközben ötpárti konszenzus alakult ki arról, hogy Magyarország nem kér a GMO-ból, azaz a génmanipulált növényekből, a martonvásári intézet megállapodást kötött a Monsanto nevű amerikai multinacionális GMO-céggel. A hosszú távú stratégiai szerződést értelmében a Magyarországon nemesített kukoricafajtákba kísérleti jelleggel kukoricamoly és -bogár, illetve egy gyomirtó szer elleni rezisztencia idegen élőlényből való génjeit ültetik.
„Az MTA éppen a magyar mezőgazdasági kutatások és génbank megőrzése érdekében vállalkozott arra, hogy a világszínvonalú martonvásári kutatóközpontnak (amelynek tevékenysége döntő része hagyományos agrárkutatásokat, köztük kifejezetten biotermesztéssel foglalkozó programokat tartalmaz) a segítségével közreműködik az agrárbázis fenntartásában. A cikk egyetlen tényadattal sem támasztja alá bombasztikus kijelentéseit az erről szóló nyilvános tervek és egy élelmiszer-ipari világcég feltételezett összefüggéseit illetően. A cikkben idézett politikusoknak és a sajtónak természetesen egyaránt módjuk van bármilyen információért az Akadémiához, illetve az érintett kutatóintézetekhez fordulni, készséggel állunk rendelkezésükre” – fogalmazott levelében Fábri György.
Benedek Fülöp, az agrártárca államtitkára ugyanakkor korábban azt nyilatkozta, hogy az MTA kezdeményezte a beolvasztást. Ángyán József egyetemi tanár, a Fidesz agrárpolitikusa pedig árulásnak nevezte cikkünkben, hogy „néhány akadémikus az MTA nevét és a testület presztízsét is felhasználva és kockára téve, a GMO-lobbi kezére játssza a hazai genetikai erőforrásokat, mert komoly esély van arra, hogy azt megsemmisítik”. Emlékeztetett rá, hogy a Syngenta svájci biotechcég Indiában a rizs harmincezer tételes génbankját kaparintotta meg, majd el is tüntette, így ma szabadon kereskedhet saját manipulált fajtáival. Illés Zoltán, a Fidesz környezetpolitikusa pedig arról beszélt: a lobbi polipkarjai a financiális gondokkal küszködő tudományos életet is átszőtték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.