Gyurcsány Ferenc azt kérte tegnap a 33 leghátrányosabb kistérségtől, hogy ne egyszerűen nagyot merjenek álmodni, hanem legyenek képesek egy, a jövőben sikeresen élő közösség számára programokat teremteni és azokat megvalósítani. Gyurcsány Ferenc tegnap a fővárosban a hátrányos helyzetű kistérségek és önkormányzati szövetségek vezetőivel találkozott. – Annak érdekében, hogy a versenyt ne csak a legerősebbek diktálják, 135 milliárd forintos támogatásra csak a leghátrányosabb kistérségek pályázhatnak – közölte a kormányfő. Hozzátette: további 310 milliárd forint összértékű pályázatnál kedvezményeket kapnak ugyanezek a kistérségek. Példaként említette, hogy pluszpontokat kaphatnak a pályázat elbírálásánál, illetve kevesebb önerővel is elindulhatnak a támogatásért. A kormány feladata Gyurcsány Ferenc szerint utat nyitni az elöl haladóknak, és újraosztani a lehetőségeket a lemaradók érdekében. A miniszterelnök példaként említette a Pólus-programokat, valamint a 33 leghátrányosabb kistérség támogatására szolgáló „Nem mondunk le senkiről” programot.
A Fidesz szerint ugyanakkor a hátrányos helyzetű kistérségek „legfőbb problémája éppen Gyurcsány Ferenc”. Az ellenzéki párt nevében Erdős Norbert parlamenti képviselő az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: ha volt olyan döntés, amit meg lehetett hozni a kistelepülések, a vidéki életforma ellehetetlenítésére, azt a jelenlegi kormányzat meghozta. Példaként említette, hogy a kis iskolák, a vasutak és a rendelőintézetek bezárása miatt a tanulásra, az utazásra és a gyógyulásra való lehetőség „már csak távoli emlék” az ország szegényebb vidékein élőknek. A Fidesz úgy látja, minél tovább van hatalmon a jelenlegi kormányzat, annál tovább tart a rombolás, és egyre nő a szociális válság.
Székyné Sztrémi Melinda, a Salgótarjáni kistérség elnöke nem emlékszik arra, hogy meghívták volna a találkozóra, így nem is vett részt a megbeszélésen. Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye a kormányfő ígéreteiről, elmondta: a kormány célja a kistérségek megerősítése, csak közben a települési önkormányzatok meggyengülnek. – A kistérségek települései sokszor ellenérdekeltek a másik fejlesztéseiben, miközben gyakran egy-egy társulás egymással is harcol a forrásokért. Nem alakult ki még az a gyakorlat, amely szerint a rendszer hatékonyan működhetne – jegyezte meg Székyné Sztrémi Melinda.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket