Múlt héten egyezett meg egymással Izrael és a Fatah, hogy a hónapok óta késő fizetések egy részét megkapják a Palesztin Hatóság alkalmazottai; a készpénz az erezi átkelőnél fog bejutni a gázai területre. A több tízezer embernek szánt pénzsegély azonban csak ideiglenesen javít a körülményeken, az ott élő milliók nagy része egyre rosszabb helyzetet tapasztal.
A Hamász-kormány elleni szankciók erősítéseképp Izrael elkezdte csökkenteni a Gázába küldött üzemanyag mennyiségét. A Palesztin Hatóság szerint az általában elküldött napi 350 ezer liter dízelolaj helyett csak 200 ezer érkezik, a 150 ezer liter benzin helyett pedig csak 90 ezer liter. Ahmed Ali, a hatóság üzemanyag-ellátásáért felelős testületének helyettes vezetője a Háárec izraeli napilapnak elmondta, a készletek négy napra elegendők, utána azonban érezni lehet majd a hiányt. Az övezet benzinkútjai előtt már a szankciók vasárnapi bevezetése óta hosszú sorok állnak. Az izraeli illetékesek szerint az adagok megkurtítása nem veszélyezteti a palesztin kórházak vagy az egyetlen gázai erőmű működését, ám a palesztinok mindennapi élete nehezebbé válik. „Az emberek megkérdezhetik maguktól, vajon megéri-e a Kasszám rakéták lövöldözése” – nyilatkozta egyikük a Jerusalem Post napilapnak.
Ugyanaznap ismeretlen ideig lezárták a Szúfa átkelőt az övezet déli részén, megnehezítve így a kereskedelmet a keskeny földnyelv lakóival. Ezen az ellenőrző ponton haladt keresztül a Hamász nyári hatalomátvétele óta lezárt Karni átkelő helyett az áruforgalom legnagyobb része. Szúfa helyett most Kerem Salom felé kell fordulniuk a kamionoknak, ám itt a korábbi 100-120 teherautó helyett egy nap legfeljebb 55 léphet be. Az ENSZ illetékes szervezetének vezetője Genfben közölte, a változtatás miatt az övezet élelmiszer-ellátása komoly veszélybe kerülhet.
Eredetileg felmerült az a terv is, hogy elektromosságot sem szolgáltatnak az övezetnek Izraelből, ám az Adala nevű, arab jogokkal foglalkozó szervezet ennek felfüggesztését kérte. A jogvédők szerint az ott élő 1,4 millió ember kollektív megbüntetése lenne az áramszolgáltatás szüneteltetése. Menáhem Mazuz legfőbb ügyész a védelmi minisztérium és a hadsereg illetékeseivel egy olyan megoldáson dolgozik, amely szigorítana a szankciókon, ám nem lehetne kollektív büntetésként értelmezni. Ehud Olmert miniszterelnök hivatala szerint a lépéseknek nem a Gázai övezet lakosságának megbüntetése, hanem az izraeliek megvédése a célja.
Olmert beteg. Ehud Olmert izraeli kormányfőnek prosztatarákja van, de a betegség nem fenyegeti életét – jelentette be maga a miniszterelnök. Kobi Ramon, a miniszterelnök magánorvosa is úgy nyilatkozott, hogy a betegséget nagyon korai stádiumban fedezték fel. (MTI)
Megszólalt a Skóciában eltűnt magyar ikerlányok édesapja