Meglehetősen csekély érdeklődés mellett zajlott tegnap a Fidesz által kezdeményezett parlamenti vitanap a biztosítási rendszer átalakításáról. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter úgy érvelt: a javulást attól várják, hogy a kisebb részben piaci befektetők tulajdonába kerülő pénztárak a jelenlegi források hatékonyabb felhasználásában lesznek érdekeltek. Ugyanakkor különféle garanciális elemek biztosítják, hogy minden beteg megkapja a szükséges ellátást.
Kökény Mihály, az MSZP vezérszónoka azt vetette a Fidesz szemére, hogy a demagóg elutasításon túl soha nem fejti ki, miként alakítaná át a biztosítási rendszert. Alaptalan riogatásnak nevezte az ellenzék sokat hangoztatott érveit, amelyek szerint lesznek olyanok, akik kiszorulnak az ellátórendszerből, kevesebb szolgáltatást finanszíroznak majd a biztosítók, ellenben többet kell majd azokért fizetni. A szocialisták szakpolitikusa pozitív dolognak tartja, hogy sehol a világon nem működik olyan rendszer, mint amilyet nálunk terveznek.
Béki Gabriella, az SZDSZ vezérszónoka úgy fogalmazott, a törvényjavaslat kompromisszumok sorozataként jött létre, amiben sok kényszerítőeszköz is közrejátszott, de mindvégig a működőképességet tartották szem előtt.
Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa bejelentette: hamarosan benyújtják az Országgyűlésnek a biztosítási rendszer átalakításáról készített saját javaslatukat. Abból néhány gondolatot idézett, válaszul azokra a kormánypárti nyilatkozatokra, amelyek azt kérték számon a legnagyobb ellenzéki párton, hogy csak elutasít, mindenre nemet mond. Elmondta, hogy javaslatuk egy szervezetre építené a biztosítást, és nemzeti szinten megőrizné az egységes rendszert. Igaz, ez nem zárja ki a regionális területi egységek működését. A rendszert függetlenné tennék a direkt pártpolitikától, az irányítást a parlament által választott igazgatótanácsra bíznák. A szakpolitikus arra kérte a kormányt, hogy fejezze be azt az ámokfutást, amit az egészségügyben folytat, és vonja vissza ezt a „deformot”. A kormánypártiak a fideszes javaslatot komolytalannak nevezték.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke elmondta: régóta hallgatják, hogy a kormány a több-biztosítós rendszert tekinti csodaszernek, míg a Fidesz folyamatosan nemet mond, s csak több pénzt kér az ágazatnak. A vita alatt egyébként kényszerszünetet kellett elrendelni: Horváth Ágnes távozott az ülésteremből, így a kormányt csak a földművelésügyi államtitkár képviselte.
Eközben bejelentették: a kormány elfogadta az egészségbiztosítás átalakításáról szóló jogszabályt, amit napokon belül benyújt a Háznak. Ezt az eljárást Mikola István a parlament semmibevételének tartja.
Agyhalottnak, Soros-ügynöknek nevezi saját EP-képviselőit Magyar Péter - itt az újabb hangfelvétel!