„Nincs még egy ilyen rendszer”

Az ellenzék ismét arra kérte a kormánypártokat, hogy vonják vissza az egészségbiztosítási rendszer átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot. Hiába, az anyagot néhány napon belül benyújtják a parlamentnek. Mikola István (Fidesz) a parlament vitanapján bejelentette: alternatív javaslatot készítettek a biztosítási rendszer átalakítására, ám ez a kormányoldal szerint komolytalan próbálkozás.

2007. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen csekély érdeklődés mellett zajlott tegnap a Fidesz által kezdeményezett parlamenti vitanap a biztosítási rendszer átalakításáról. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter úgy érvelt: a javulást attól várják, hogy a kisebb részben piaci befektetők tulajdonába kerülő pénztárak a jelenlegi források hatékonyabb felhasználásában lesznek érdekeltek. Ugyanakkor különféle garanciális elemek biztosítják, hogy minden beteg megkapja a szükséges ellátást.
Kökény Mihály, az MSZP vezérszónoka azt vetette a Fidesz szemére, hogy a demagóg elutasításon túl soha nem fejti ki, miként alakítaná át a biztosítási rendszert. Alaptalan riogatásnak nevezte az ellenzék sokat hangoztatott érveit, amelyek szerint lesznek olyanok, akik kiszorulnak az ellátórendszerből, kevesebb szolgáltatást finanszíroznak majd a biztosítók, ellenben többet kell majd azokért fizetni. A szocialisták szakpolitikusa pozitív dolognak tartja, hogy sehol a világon nem működik olyan rendszer, mint amilyet nálunk terveznek.
Béki Gabriella, az SZDSZ vezérszónoka úgy fogalmazott, a törvényjavaslat kompromisszumok sorozataként jött létre, amiben sok kényszerítőeszköz is közrejátszott, de mindvégig a működőképességet tartották szem előtt.
Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa bejelentette: hamarosan benyújtják az Országgyűlésnek a biztosítási rendszer átalakításáról készített saját javaslatukat. Abból néhány gondolatot idézett, válaszul azokra a kormánypárti nyilatkozatokra, amelyek azt kérték számon a legnagyobb ellenzéki párton, hogy csak elutasít, mindenre nemet mond. Elmondta, hogy javaslatuk egy szervezetre építené a biztosítást, és nemzeti szinten megőrizné az egységes rendszert. Igaz, ez nem zárja ki a regionális területi egységek működését. A rendszert függetlenné tennék a direkt pártpolitikától, az irányítást a parlament által választott igazgatótanácsra bíznák. A szakpolitikus arra kérte a kormányt, hogy fejezze be azt az ámokfutást, amit az egészségügyben folytat, és vonja vissza ezt a „deformot”. A kormánypártiak a fideszes javaslatot komolytalannak nevezték.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke elmondta: régóta hallgatják, hogy a kormány a több-biztosítós rendszert tekinti csodaszernek, míg a Fidesz folyamatosan nemet mond, s csak több pénzt kér az ágazatnak. A vita alatt egyébként kényszerszünetet kellett elrendelni: Horváth Ágnes távozott az ülésteremből, így a kormányt csak a földművelésügyi államtitkár képviselte.
Eközben bejelentették: a kormány elfogadta az egészségbiztosítás átalakításáról szóló jogszabályt, amit napokon belül benyújt a Háznak. Ezt az eljárást Mikola István a parlament semmibevételének tartja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.