OPEC-csúcs: kirohanás Amerika ellen

2007. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olajexportáló országok (OPEC) állam- és kormányfőinek harmadik, rijádi csúcstalálkozójának szombati megnyitóján Hugo Chávez venezuelai elnök nem zárta ki a 200 dolláros olajárat sem, „ha az Egyesült Államok elkövetné azt az őrültséget, hogy invázióra készülne szövetségese, Irán ellen vagy újra támadás érné Venezuelát”. Hugo Chávez hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok 2003-ban kizárólag az olaj miatt támadta meg Irakot, és ugyancsak az olaj indokolja az Irán elleni mostani fenyegetéseket Teherán vitatott nukleáris programjára hivatkozva.
Chávez igazságosnak tartotta a nyersolaj mai hordónkénti 100 dolláros árát, és nyitóbeszédében emlékeztette a házigazda Abdullah szaúdi királyt, hogy 1999-es kormányra kerülése idején közel 10 dollárba került az olaj hordónként. Chávez hangsúlyozta, az OPEC-nek politikai szereplőnek kell lennie, nem szabad beérnie a technokrata gazdasági szereppel, és még inkább befolyásolnia kellene a geopolitikát. A venezuelai elnök úgy érvelt, a szervezet 1960-as megalakulásakor már aktív geopolitikai tényezőnek számított. A szaúdi uralkodó mérsékeltebb hangú válaszában úgy vélekedett, hogy nem szabad az olajat politikai konfliktusra használni. A kartell egyik héjájának tekintett iráni elnök javasolta, szerepeljen a zárónyilatkozatban, hogy a tagországok aggódnak a dollárárfolyam két éve tartó esése miatt. Az év során Mahmúd Ahmadinezsád már javasolta, hogy dollár helyett euróban fizessenek a vásárló országok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.