Hamarosan elkészül az Egészségügyi Minisztérium törvényjavaslata az otthonszülés szabályozásáról. Úgy tudjuk, a tárca elképzelése szerint társadalombiztosítási támogatás járna az intézményen kívüli szüléshez is. A támogatás összegéről azonban még nincs döntés, így nem tudni, hogy mennyiben tér majd el a kórházi szülés finanszírozásától. Egyelőre az sem világos, hogy ki kapná meg a tb-támogatást. A minisztérium egyes szakembereinek véleménye szerint a családnak adnák a pénzt, hogy abból fizethesse ki – részben vagy egészben – a kórházon kívüli szülés díját. Elképzelhetőnek tartják, hogy a szóban forgó összeget csak utólag folyósítanák.
Úgy tudjuk, a tárca jogszabálytervezetében az is szerepel, hogy az intézményen kívüli szülésnél kötelező lenne a szülész-nőgyógyász szakorvos jelenléte.
*
Meghatároznák továbbá, hogy a szülés helyszínétől mekkora távolságban kell lennie kórháznak. Sőt előírnák, hogy ilyen eseteknél előre kell értesíteni a kórházat és a mentőszolgálatot.
Megírtuk: az elmúlt másfél hónapban három, komplikációval végződött otthon szülés került nyilvánosságra. Az első, szeptemberi eset tragédiával végződött, a baba válla elakadt a szülőcsatornában, s megfulladt. A mentő ugyan kórházba szállította az anyát és magzatát, de utóbbin már ott sem tudtak segíteni. Szombat hajnalban egy erősen vérző nőhöz riasztották a mentőket, őt a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházba szállították. Mint kiderült, a méhlepény maradt bent a testében, s ez okozta a vérzést. Életveszélyes állapotban érkezett a kórházba – állítják az orvosok –, ráadásul, mint azt a mentők szóvivője közölte, kiérkezésükkor a helyszínen sem orvos, sem bába nem tartózkodott. Az apa és a szülést levezetők cáfolják mindkét állítást. Kedden a fővárosi, Alma utcai Napvilág Születésházhoz riasztották a mentőket, akik egy erősen vérző nőt találtak a helyszínen. A szülők ellentmondóan nyilatkoztak arról, hogy Geréb Ágnes vezette-e a szülést. Utóbbi két esetben az anyák és a kicsik is jól vannak. A szülész-nőgyógyász végzettségű, de magát független bábának nevező Geréb Ágnest egy korábbi eset miatt nemrég három évre eltiltották orvosi szakmájának gyakorlásától.
Tűzfalcsoport: Magyar Péter durva politikai támadást indított az igazságszolgáltatással szemben