– Meghallgatta már a rendőrség az elhunyt csecsemő ügyében, ismeretlen tettes ellen indított büntetőeljárásban?
– A jogi eljárásról nem szeretnék nyilatkozni.
– Hogy telt a tragédia utáni egy hónap?
– A közösségünk mindenben segített hármunkat, akik részt vettünk ennél a szülésnél. Nemcsak lelkileg támogattak bennünket, hanem fizikálisan is, segítettek a családunk ellátásában, mostak, főztek, takarítottak. Mi nem bírtunk semmit csinálni.
– A baba halála után találkozott a szülőkkel?
– Semmilyen információt nem szeretnék adni a családról.
– Azóta segédkezett otthon szülésnél?
– Erre sem szeretnék válaszolni.
– A tragédia hírére visszaesett az otthon szülés iránt érdeklődők száma?
– Tartottunk azóta egy kismamáknak szóló tanfolyamot, amelyen volt érdeklődés. Kicsit kevesebben voltak ugyan a szokottnál, de ez nem baj, mert korábban többen gondolták meg magukat. Most azok, akik bizonytalanok voltak, el sem jöttek. Akik viszont eljöttek, azok biztosak voltak benne, hogy ezt szeretnék.
– A napokban egy konferencián tartott előadásában azt mondta, hogy az esethez riasztott mentők viselkedése is akadályozhatta a gyermek megmentését. Eszerint őket tartja felelősnek a tragédiáért?
– Nem állítottam, hogy miattuk halt meg a kisbaba. Csak azért említettem ezt a gondolatot, mert éppen most van napirenden a szabályozás megalkotása, és erre a körülményre muszáj lesz odafigyelni. A mentők szakmai szabályzata ugyanis azt mondja, hogy a helyszínen kell megpróbálni világra segíteni a babát, ha az már bekerült a szülőcsatornába. Tény, amikor megérkeztek, kértem, hogy azonnal induljunk a kórházba, de ők – saját előírásaikat követve – még próbálkoztak. Ezzel veszítettünk 10-15 percet.
– Ez már a harmadik olyan otthon szülése, amely az újszülött halálával vagy sérülésével végződött, két esetben büntetőeljárás is folyik ön ellen. Nem fél, hogy akár börtönbe is kerülhet?
– Mondtam, hogy a jogi eljárásról nem szeretnék nyilatkozni.
– A minisztérium megkezdte az otthon szülésről szóló jogszabály előkészítését. Bevonták önöket a munkába?
– Nem tudok arról, hogy létrejött volna már az a szakmai bizottság, amely a szabályokat kidolgozza. Így azt sem tudom, hogy bennünket bevonnak-e a munkába. A Napvilág Születésház dolgozói többször beszéltek a minisztérium illetékeseivel, és a nyáron elküldtünk a tárcának egy szakmai anyagot is.
– Aszerint melyek lennének a készülő jogszabály legfontosabb elemei?
– Önálló szakmaként kell elismerni a bábaságot, s meg kell teremteni hozzá a szabályokat. Továbbá társadalombiztosítási támogatást kell nyújtani az intézményen kívüli szüléshez.
– Nem említette, hogy pontosan előírnák, kiknél lehet és kiknél nem otthonszülést vállalni. Attól tart, hogy elveszítheti kliensei egy részét?
– Azt szeretném, ha a nőnek a döntése is számítana, és ennek alapján a bábával együtt lehetne a határokat meghúzni. Bízni kell annyira a felnőtt nőben és a felnőtt bábában, hogy ezeket felelősségteljesen el tudják dönteni, és mindketten a biztonságra törekszenek.
– Nem tart attól, hogy a jövőben sokkal nagyobb lesz a felelősségük egy-egy otthon szülésnél?
– Tartok attól, hogy a bábák sokkal jobban büntethetők lesznek, mint most. Attól viszont nem tartok, hogy azok a nők, akik otthon szeretnének szülni, ettől a szabályzattól majd maguknak más indítékokat szabnak, mert a szabályozás és a belső indíték két külön dolog. Eddig is otthon szült, aki otthon akart, és ezután is otthon fog. Biztos, hogy ha ebben a bábák kezét megkötik, akkor az balesetveszélyes is lehet.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?