Tovább folyatódik a tankönyvkiadók ellen indított hadjárat. Az állami kezességvállalás megszüntetése, majd a közoktatási kiadványokra kivetett bonyolult szabályok – amelyek alól mentesítették az oktatási tárca háttérintézményeként működő, SZDSZ közeliként emlegetett Sulinova Kht.-t – után most a felsőoktatási szakkönyvek több száz millió forintos támogatását szüntette meg az OKM.
Zentai Péter László, az MKKE igazgatója szerint 1996 óta kapott fejlesztési támogatást a felsőoktatási tankönyvkiadás, ennek összege az indulás évében 600 millió forint volt. Az erre fordított állami pénz azonban folyamatosan csökkent, 2006-ban már csak 100 millió forintot kaptak a kiadók, idén pedig az összes támogatást megvonta az oktatási tárca. Zentai leszögezte: az állam visszavonulása drámai mértékben csökkentette a felsőoktatási tankönyvpiac kínálatát. Míg 1994-ben a felsőoktatásban használatos kiadványok a teljes piac közel 18 százalékát tették ki, tavaly már csak a 14 százalékát. Az MKKE igazgatója lapunknak azt mondta: idén körülbelül ezerféle felsőoktatási tan- és szakkönyvvel kevesebb került piacra, mint tíz évvel ezelőtt. Példaként említette, hogy az egyik legnagyobb humán tudományos műhelyként számon tartott Osiris kiadó a korábbi 150 kiadvány helyett idén alig félszáz tankönyv megjelenését tudta finanszírozni. Zentai kijelentette: az állami támogatás nélkülözhetetlen, enélkül nem csupán a könyvkiadás, de a felsőoktatás is súlyos válságba kerül. A bolognai folyamat új követelményeket hozott, amelyekhez új kiadványokra lenne szükség. A tavalyi, 100 millió forintos támogatás a romló tendencia megállítására aligha lenne képes, de a teljes összeomlást megakadályozhatná.
Szerettük volna megtudni az oktatási tárcától, hogy miért vonták meg a támogatást a tankönyvkiadóktól, ám a sajtóosztály – több- órás várakoztatás után – csak mára ígért választ.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt