Égető szakemberhiányról, a természettudományos képzések felvirágoztatásáról, a kurzusokra felvehető diákok számának növeléséről beszélt Gyurcsány Ferenc a tavalyi kampányidőszakban. Most ennek ellenkezőjét teszi Hiller István: egy e havi oktatási miniszteri rendeletmódosítás csökkentette a gimnáziumi kémia- és fizikaórák keretszámát. A tanárok tiltakozó petíciót írtak és aláírásgyűjtésbe kezdtek a szerintük a természettudományos oktatást romba döntő intézkedés ellen. Hétfőn este elküldték a minisztériumnak a dokumentumot, és a néhány nap alatt összegyűlt ezerötszáz aláírást.
A fizikaórákról szóló petíció védnöke az Eötvös Loránd Fizikai Társulat. A dokumentum megfogalmazója, Zátonyi Sándor középiskolai tanár lapunknak azt mondta: 2001-ben még másfélszer annyi fizikaóra megtartását ajánlották a középiskoláknak, mint ma. Akkor heti kettő, illetve három tanóra volt az egyes évfolyamokon, mára ez a szám másfélre, illetve kettőre csökkent. A kémiatanárok által megfogalmazott dokumentum emlékeztet: egy éve még a kormány is arról beszélt, hogy égető szükség lenne természettudományos szakemberekre. Hozzáteszik: a tapasztalt szakemberek jó része most megy nyugdíjba, és a jól képzett fiatalok hiánya olyan súlyos gond, hogy az már az egész ország gazdasági fejlődésének gátja lehet. A petícióban leszögezik: a természettudományos képzés középiskolai elsorvasztása nemcsak szakemberhiányt szül, hanem a mindennapi életre is veszélyes hatással van, hiszen a hiányos fizikai és kémiai ismeretek miatt egyre több áldozatot szednek az áltudományok. Az oktatási tárca azzal védekezik, hogy az iskolák a kerettantervektől egyénileg eltérhetnek, miután 2002-ben Magyar Bálint akkori tárcavezető eltörölte annak kötelező jellegét. Azt írják: a jelenlegi kerettantervi rendelet tervezete az óraszámok és a tartalom tekintetében sem kötelező az iskolák számára, hiszen attól helyi igényeik alapján eltérhetnek.
– Nem tudja a bal kéz, mit csinál a jobb – reagált az óraszám-csökkentési javaslatra a Fidesz. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője kijelentette: finoman szólva ellentmondásos Hillerék intézkedéscsomagja, hiszen míg a felsőoktatásban növelni akarják a természettudományos képzésben részt vevők számát és tudását, addig az ezt megalapozó közoktatási tanórákat elsorvasztják.
Lemondta a fellépését a Sziget egyik legnagyobb sztárja
