A hontalanná tett remekíró

Szűnni nem akaró vastapssal zárult szombaton este Koltay Gábor rendező, valamint Somlai Zsuzsanna producer Adjátok vissza a hegyeimet! című filmjének ősbemutatója az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A Korona Film produkciójának forgatása 2003-ban kezdődött, és közadakozás segítségével az idén fejeződött be.

2007. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wass Albert páratlan népszerűségnek örvend az egész Kárpát-medencében, műveinek kivételes erényeit mértékadó irodalomtörténészek is elismerik: ezzel szembesül a játékfilmes kerettörténetben egy fiatal alkotó – Rékasi Károly megszemélyesítésében. Ám a baloldali–liberális körök irracionális haraggal utasítják el, képtelen rágalmakat terjesztve ma is A kastély árnyékában, A funtinelli boszorkány, az Adjátok vissza a hegyeimet! című regényremekek alkotójáról, készpénznek véve a román népbíróság koncepciós perben, alaptalan rágalmak nyomán meghozott halálos ítéletét.
A filmbeli fiatal rendező úgy dönt, hogy kamerájával elindul Erdélyben az író nyomában. Gróf Czegei Wass Albert a Kolozs megyei Válaszúton született 1908. január 8-án, egykor szerényen pompázatos, mára elárvult ősi magyar hajlékban. Gyermekkori élményeit meghatározta Észak-Erdély visszacsatolásának eufóriája. Gyógyíthatatlan sebet okozott lelkében a második világháború elvesztése után a szovjet megszállással megfejelt új Trianon. Németországi, majd egyesült államokbeli emigrációban, a szakma által elismert, a németektől Nobel-díjra is felterjesztett íróként egész életében azért küzdött, hogy megismertesse a világgal a „hugarocídiumot”, a magyarság ellen elkövetett bűnök sorozatát. Eközben megszülettek remekművei, többek között A funtinelli boszorkány, amelyről Ijon Cosa, az egyik legtekintélyesebb román irodalomtörténész vallja, hogy a világirodalom legszebb, legszeretetteljesebb remekműve a havasi románokról.
Koltay Gábor filmje irodalomtörténészek, Takaró Mihály, Nagy Pál, Bertha Zoltán, Medvigy Endre, Márkus Béla, Pomogáts Béla; történészek, Vekov Károly, Raffay Ernő, a népbírósági ítélet semmissé tételéért küzdő ügyvéd, Kincses Előd, Bartha József református lelkész és az író fia, Wass Endre véleményének tükrében mutatja fel egy kiváló magyar író és egy tiszta, keresztény humanista ember arcképét.
Az író tragikus halálát – minden valószínűséggel önkezével vetett véget életének 1998. január 17-én – honfitársainak magatartása motiválta. Amit a román Securitate ügynökei húsz év alatt nem tudtak elérni vele, elérték a magyarok. Öngyilkosságáért bűnös az anyaország szocialista kormánya, amely elutasította állampolgársági kérelmét, illetve az Amerikában élő másfél millió magyar közönye irodalma iránt.
Koltay Gábor teljességre törekvő, szép filmjét iskolákban is be kellene mutatni, hogy a gyerekek megtanulják belőle, hogyan szerette a hazáját egy hontalanná, majd páratlanul népszerűvé vált magyar író, akit életében a saját hazája sem tudott eléggé szeretni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.