Hosszú idő után mindkét tanári szakszervezet sztrájkolt. Először csatlakozott a többi szakszervezet sztrájkfelhívásához a legnagyobb tanári érdekvédő csoport, a baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezete (PSZ). Árok Antal, a PSZ elnöke lapunknak azt mondta: a sztrájk zökkenőmentesen lezajlott. A PSZ felmérései szerint 43 ezer tanár szolidaritása jeleként kék szalagot tűzött ki, de felvette a munkát. 12600 kolléga kétórás munkabeszüntetést tartott, és körülbelül 8400 dolgozó egész nap nem vette fel a munkát. Árok Antal kijelentette: az oktatási tárca elektronikus levelet küldött minden iskolának, amelyben azt kérik, mondják meg, hányan és milyen módon vettek részt a sztrájkban. Árok Antal szerint több intézményben ezt félelemkeltésként értelmezték, sokan retorziótól tartanak. Hozzátette: a félelem miatt sok iskola egyáltalán nem válaszol majd a tárca kérdésére.
A másik tanári érdekvédő csoport, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) novemberben és tavaly decemberben is sztrájkolt. Kerpen Gábor elnök szerint több száz iskolában, tízezres nagyságrendben sztrájkoltak a közoktatási dolgozók. Leszögezte: pontos adatok csak szerdán lesznek, de az biztos, hogy minden megyében legalább négy intézményben volt munkabeszüntetés.
Kerpen kijelentette: a sztrájk ideje alatt több mint száz olyan intézmény is jelezte a részvételét, amelyekkel előzetesen nem számoltak. A hétfőn dolgozó pedagógusoknak körülbelül egyharmada nem vette fel a munkát, ez többszöröse a novemberi létszámnak, amikor 7500–10000 pedagógus sztrájkolt. A szakszervezetek azt követelik, hogy a kormány vonja vissza az új egészségbiztosítási törvényt, és a nyugdíjtörvény azon passzusait, amelyek havi nyolcszázaléknyi pénzt vesznek ki a jövőre nyugállományba vonulók zsebéből.
Újabb két H225M helikopter érkezik a Magyar Honvédséghez