Meghatottan, szomorú szívvel veszi át az 1956-os emlékérmet 1998 májusában egy ember, mert úgy érzi, akik leginkább megérdemelték volna, azok az 1989 előtt még évente többször rendőrcsizmáktól letiportan meggyalázott, azóta nemzeti panteonná magasztosult 301-es parcellában nyugszanak. Ugyanakkor örül, mert élete egyik legszebb májusi vasárnapját érte meg a ’98-as parlamenti választás második fordulója, a Fidesz győzelme után, akkor még nem sejtvén, hogy négy év múlva az állhatatlanság és a hiszékenység visszahelyezi a hatalomba a kommunista utódpártot. Ám az örömét már akkor elrontja némiképp egy tragikusan groteszk jelenet: egy selyempiacon valaki 1956-os emlékérmet árusít kétezer forintért.
E félelmetesen drámai, szívszorítóan megindító, elkeserítően letaglózó jelenetsorral zárul H. Bodó József A hársfa virága – Különös sorsok, igaz történetek című könyve. A műfaja szinte meghatározhatatlan, izgalmas, lenyűgöző történetek füzére, amelyek két emberi sors hiteles lenyomatává finomulnak. Az anyáé, aki csodával határos módon, Isten kegyelméből és az olykor teljesen váratlanul megmutatkozó emberi jóságnak köszönhetően éli túl gyermekkori halálos betegségét. Megállja a helyét Svájcban, visszatérvén magyar hazájába akár fényes, tündöklő karriert is befuthatna, ha nem tartaná a becsületet és a tisztességet mindennél előbbre valónak. Ám 1947-ben, a hitszegők csalárd uralomra jutása után a kereszténység, a hazaszeretet, a hűség, a tisztesség a lehető legrosszabb ajánlólevél. Neki is és fiának is, Hetessy Józsefnek, aki H. Bodó József néven írta meg az öszszefonódó emberi sorsok kettős kálváriáját. Ő maga is az ötvenes évek példátlan nyomorát, az 1956-os forrradalmat és a megtorlást, a borzalmas börtönbüntetést túlélvén, megmaradt annak, akinek édesanyja nevelte: hitét tartó, a tisztességét mindennél többre becsülő embernek. S mindez izgalmas, megható, kiválóan megírt történetekben tárul elénk. A szerző nem tartja írónak magát, most úgy véli, először és utoljára jelentetett meg könyvet. Nincs igaza, a történetek elvarázsolják az embert, kisugárzásuk szerves kapcsolatot teremt közöttük, a helyszínen érzi magát az olvasó, és érzi a hársfa illatát, ami a legnehezebb pillanatokban is erőt adhat. Ez a könyv nem elsősorban azért érdekes olvasmány (bár azért is), mert megtudjuk belőle, hogy 1956 a magyar nép forradalma volt, hogy a magyarság egy része sajnos elkótyavetyéli legszebb értékeit, a másik része viszont híven és dajkálva őrzi. A hársfa virága mint írásmű is igazolja az előszóíró, Kiszely Gábor történész elragadtatását. Tökéletes. Karácsonyi ajándékként ideális, ám az író kénytelen volt saját költségén kiadni. Aki szeretné megvenni, elérheti a szerzőt a 06-20/570-2203-as telefonon vagy a [email protected] e-mail címen.
(H. Bodó József: A hársfa virága – Különös sorsok, igaz történetek. Hetessy és Társa Bt., 2006, 260 oldal. Ára: 2400 Ft.)
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit