Csiki-csuki

Egy 46 éves kolumbiai–francia állampolgárságú asszony, Íngrid Bétancourt elrablása és a kiszabadításáért indított akció körül kibontakozó vita nemzetközi lavinát indított el. Még nem világos, hogy a görgeteg melyik politikust temeti majd maga alá Kolumbiában.

2007. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus elején Hugo Chávez venezuelai elnök felajánlotta kolumbiai kollégájának, Álvaro Uribének, hogy közvetít a Kolumbiai Forradalmi Haderő (FARC) fogságában évek óta sínylődő volt kolumbiai elnökjelölt, Íngrid Bétancourt kiszabadítása érdekében. November 21-én azonban Álvaro Uribe rövid úton leállította a közvetítési folyamatot, mert egyre jobban aggasztották Chávez és a másik közvetítő, a „virtuális szenátornak” is nevezett liberális politikus, Piedad Córdoba asszony partizánakciói. (A közvetítés végleges leállításában döntő szerepet játszott, hogy Chávez Uribe figyelmeztetése ellenére vette fel a kapcsolatot a kolumbiai hadsereg főparancsnokával.)
A Chávez – a gerillák és a venezuelai elnök tekintélyének egyértelmű erősödésével járó – sikeres túszszabadítási akciójától tartó Uribe elnök köztes megoldást keresett, és talán meg is találta a középutat: eszerint csak a kolumbiai katolikus egyháznak engedélyezi, hogy közvetítsen a gerillák és a kormány között, így kizárja a nemkívánatos külföldi (elsősorban venezuelai) befolyást.
Kolumbiában különben köztudott tény, hogy a Liberális Párt balszárnyát képviselő Piedad Córdoba elnökjelölti ambíciókat dédelget, ugyanakkor nem éppen felhőtlen a viszonya a katolikus egyházzal: a katolikus többségű dél-amerikai országban sokak nemtetszését váltotta ki, hogy a kampányaihoz az internetet is felhasználó szenátor asszony előtérbe helyezte a kisebbségek támogatását, köztük a melegekét és transzszexuálisokét is.
Íngrid Bétancourt a 40 millió lakosú ország egyik legpusztítóbb járványának áldozata: Kolumbiában a hatóságok szerint évente 3000 embert rabolnak el. Igaz, Íngrid 2002. február 23-án annak ellenére ment veszélyes területre elnökjelölti kampánya során, hogy többen figyelmeztették: az az országrész nem biztonságos, mert a gerillák és a hadsereg hadműveleti területe. A gerillák foglyul is ejtették vitavezetőjével, Clara Rojasszal együtt, és azóta hiába várja, hogy szabaduljon fogságából.
A 2002-es kampányt végül a jelenlegi elnök, a függetlenként induló, amúgy mindig liberális Álvaro Uribe nyerte meg – jelentős konzervatív támogatással. Uribe most már azon gondolkodik, hogy az ország közbiztonságának javításában elért eredményei miatt harmadszor is induljon 2010-ben az államfői pozícióért. (Vitatott módon ugyan, de lefegyverezte a félkatonai és szélsőjobboldali Kolumbiai Önvédelmi Egységet [AUC], külföldi – svájci, spanyol és francia – közvetítők segítségével tárgyalásokat kezdett Havannában a mérsékelt radikális gerillaszervezettel, a Nemzeti Felszabadító Hadsereggel [ELN].) Ám a most ellenzéki Liberális Párt már nem látja szívesen az elnöki székben Uribét, mivel ismét szeretné leváltani a konzervatívokat. Uribe pozíciója kezd megrendülni Washingtonban is: az Egyesült Államokban gyanakodva tekintenek rá, amióta a Newsweek magazin és a New York Times oknyomozó írásai nemrég összefüggésbe hozták Kolumbia egyik kábítószer-maffiájával, a medellíni kartellel. Ezért a washingtoni képviselőház még mindig nem írta alá a szabad kereskedelmi szerződést (TLC) Kolumbiával.
Az 1999-ben életbe lépett úgynevezett Plan Colombia keretében 4,2 milliárd dollárt fordítottak a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemre – Uribe szerint sikerrel –, ám a BBC legfrissebb elemzése azt állítja, hiába. A hadsereg megerősödött ugyan, jelentős mértékben javult a közbiztonság, de a kábítószer-kereskedelemmel szemben kudarcot vallottak a fegyveres erők. Egy hete a venezuelai kormánylap is idézte Astrid Bétancourt-nak, Íngrid nővérének a kolumbiai hadsereg ellen felhozott vádjait: azért nem érdekelt a túszok minél előbbi kiszabadításában, mert akkor nem volna rá szükség, és elesne a bőséges amerikai támogatástól. A kolumbiai fél válasza: a FARC azért nem hagy fel a túszszedéssel, mert akkor nem lenne tovább politikai tényező.
Tökéletes patthelyzet.
De térjünk vissza a túszszabadítási akció venezuelai szálához, illetve annak elszakításához. Uribe elnök lépése nagyobb port vert fel, mint remélte, mert alighogy közölte döntését a világgal, elnökök sora – köztük a chilei Michelle Bachelet és Cristina Fernández de Kirchner, az első megválasztott argentin elnöknő – jelezte, nem ért egyet a döntéssel, és a közvetítés folytatását javasolta. Nemkülönben a francia elnök, a májusban megválasztott Nicolas Sarkozy, aki beiktatása után fellépett a kettős, francia–kolumbiai állampolgárságú túsz ügyében. A többi túsz hozzátartozói is akcióba léptek, mint például a túszcserére hajlandó Gustavo Moncayo, mivel fia már csaknem tíz éve raboskodik a gerillák fogságában. Ő a nyáron gyalog tette meg a szülővárosától körülbelül ezer kilométerre fekvő főváros, Bogotá közötti távolságot, hogy felhívja a figyelmet a többi túszra is.
Persze Uribe is nagyon jól tudja, milyen fontos a túszok és a FARC elleni küzdelem ügye, hiszen az év elején azt a Francisco Araújót nevezte ki külügyminiszternek, aki egy éve szökött meg a FARC-gerillák hat évig tartó fogságából. Ez azonban aligha vigasztalja a még mindig fogoly Íngridet.
A FARC-gerillák 45 értékes túszának, köztük a volt független elnökjelölt Íngrid Bétancourt-nak az ügye akkor melegedett fel igazán, amikor november 28-án előkerültek a róla készült friss felvételek, hogy a gerillák bebizonyítsák, életben van. A fénykép- és videofelvételek, valamint Íngrid édesanyja, Yolanda Pulecio határozott kérése ellenére részben nyilvánosságra hozott levél tanúsága szerint nagyon rossz bőrben lehet, igencsak megviselte a több mint ötéves fogság. Pedig az életerős, lendületes volt elnökjelölt tiszta személyisége, valamint korábbi életútja biztosíték lehetne, hogy véget vessenek a dél-amerikai országot sújtó három legnagyobb csapásnak: a gerillaháborúnak, a korrupciónak és a kábítószer-kereskedelemnek. Ám erősen kétséges, hogy ha szabadul is a politikus, hajlandó lesz-e még egyszer jelöltetni magát.
Az ügyhöz tartozik, hogy Íngrid korábban nagyon rossz viszonyba került a konzervatív Andrés Pastrana (1998–2002) elnökkel, akit hiába támogatott: megválasztása után nem teljesítette Íngridnek tett ígéretét, és mégsem vágott bele a korrupcióellenes politikai reformba. Helyette óriási tévedést követett el: tárgyalási alapnak felajánlott a FARC gerilláinak egy mintegy 40 ezer négyzetkilométeres demilitarizált övezetet, amely ma már állam az államban. Íngrid ezért a 2002-es kampányban úgy döntött, hogy ezúttal senkit nem támogat, és saját alakulata, a környezetvédő Zöld Oxigén Párt élén indult, amelynek egyik legfőbb célja a korrupció elleni küzdelem volt.
A jelölt elrablása azonban hathatósan kivonta Íngridet a politikai forgalomból, és hát valószínűleg sok egykori ellenfelének nem is nagyon hiányzik a politikus aktivitása.
Nagyon úgy tűnik ugyanakkor, hogy az egyre növekvő nemzetközi és hazai nyomás miatt Uribe elnök kénytelen lesz módosítani áthidaló elképzelését. Az is valószínű, hogy a túsztárgyalásból kurtán-furcsán kizárt Chávez miatt Kolumbia és Venezuela ebben az ügyben egymásra van utalva, de nemszeretem szomszédsága mégsem torkollik kereskedelmi vagy diplomáciai háborúba.
Most mindenki a következő lépésre vár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.