Furcsa szövetség hajnalán?

Miközben az Egyesült Államok diplomatái éjt nappallá téve tárgyalnak, hogy a Közel-Kelet fontos hatalmai eljöjjenek az annapolisi értekezletre, Rijád képviselője Moszkvába látogatott. Szultán bin Abdelaziz koronaherceg szerint Oroszország komoly szerepet játszhat abban, hogy a térségre „igazságos és átfogó béke” köszöntsön.

2007. 12. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért Oroszország? Szaúd-Arábia esetében a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése gazdasági oldalról tökéletesen érthető, hiszen Moszkva éppúgy komoly szereplője az olajpiacnak, mint a sivatagi királyság, s nem mindennapi hadiipari együttműködés is körvonalazódik a két ország között. Az egyelőre még nem véglegesített, ám jól értesült források szerint már csak aláírásra váró megállapodás alapján Szaúd-Arábia Oroszországtól 2,2 milliárd dollár értékben vásárolna mintegy 150 Mi–17-es és Mi–35-ös helikoptert. Az oroszok már a kilencvenes évek elejétől kezdve próbáltak betörni az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) fegyverpiacára, eddig eredménytelenül, ám a 2007-es év áttörésnek bizonyulhat. Az óriási megrendelés mellett orosz cégek vesznek részt a gázüzletág fejlesztésében, valamint a jelenleg még gyerekcipőben járó szaúdi vasúti hálózat kiépítésében. Politikailag azonban kissé érdekes a szaúdi–orosz közeledés, minthogy Rijád az ország születése óta az Egyesült Államok szoros szövetségese, miközben az orosz–amerikai viszony évek óta nem volt olyan hűvös, mint manapság. Persze a szaúdiak sem ma kezdték a közeledést, hiszen az akkori trónörökös Abdullah 2003-ban járt Moszkvában, Vlagyimir Putyin orosz elnök ezt idén februárban viszonozta az időközben a trónra jutott uralkodónál. A szaúdiak, úgy tűnik, most már komolyan gondolják a közel-keleti békét, s nem elégszenek meg azzal, hogy szavakkal kiálljanak a palesztinok jogaiért. Szultán herceg Moszkvában kijelentette, a béke két fő akadálya Izrael visszautasító magatartása és a lényegi kérdések megkerülése volt. Szaúd-Arábia 2002 óta hangoztatja saját elképzelését a lehető legegyszerűbb megoldásról: Izrael visszavonul az 1967-es határokig, cserébe az arab államok felveszik vele a diplomáciai kapcsolatot. A javaslat gyakorlatilag visszhangtalan maradt, a jelenlegi állás szerint az egy évvel későbbi „útiterv”, a közel-keleti kvartett programja még mindig az irányadó.
Szaúd-Arábia nemzetközi terrorizmusellenes konferenciát akar szervezni Rijádban, amelyen vezető szerepet kapnának az oroszok. Szintén e két ország együttműködése hozhatja létre azt az urándúsító központot, amely biztosítaná az atomenergia békés felhasználását ellenőrzött alapanyag előállításával. Ez a megoldás elméletileg segíthetne az iráni atomdosszié lezárását, persze csak akkor, ha Teherán beleegyezik, hogy nem saját maga állítja elő a nukleáris fűtőanyagot, kiengedve kezéből egy fontos ütőkártyát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.