Nem voltak hiábavalók a tárgyalások. Bár megállapodás még nem született, sokkal közelebb kerültünk ehhez – értékelte lapunknak a többfordulós egyeztetéssorozatot Miskolczi Norbert. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke leszögezte: a tárgyalásokon az oktatási tárcát képviselő szakértői bizottság nem volt felhatalmazva arra, hogy végleges döntést hozzon, de a Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár vezette testület készen áll a kompromisszumkötésre.
Abban állapodtak meg, hogy az oktatási tárca a HÖOK javaslatát felhasználva új tandíjjavaslatot dolgoz ki, és azt januárban benyújtja a Felsőoktatási Kerekasztalnak, amely a legfontosabb véleményező testület. Elégedettek vagyunk az eddigi eredményekkel, hiszen könnyen lehet, hogy a diákok erőteljes fellépése után módosítják a tandíjtörvényt – összegzett lapunknak Miskolczi.
Tíz nappal ezelőtt a HÖOK elnöke még feszült légkörű tárgyalásokról számolt be lapunknak, és azt valószínűsítette, hogy Hiller István egyáltalán nem akar kompromisszumot kötni. Miskolczi akkor azt mondta: az oktatási tárca azért nem akarja támogatni a diákok tandíjat kiváltó javaslatát, mert attól fél, hogy ennek hatására a hallgatók tanulni kezdenek, és akkor ugrik a nagy bevétel. Ha a diákoknak fizetniük kell a nem teljesített vizsgákért, akkor motiváltak lesznek, és egyre többen fogják teljesíteni a vizsgákat. Így azonban csökkenni fog a bevétel, amit Hillerék nem szeretnének. Miskolczi most a hallgatók erős fellépésének és a nagy társadalmi nyomásnak tulajdonítja a tárca álláspontjában bekövetkezett fordulatot.
A szaktárca megállapodást kíván kötni – jelentette ki Manherz Károly. Az államtitkár közölte: a szerdai, utolsó szakértői tárgyaláson jelen volt Hiller István oktatási és kulturális miniszter is. A tárgyaló felek tízpontos anyagban foglalták össze a még megvitatandó kérdéseket, például azt, hogy miként érvényesüljön az igazságosság elve a hozzájárulások megállapításában, hogy mennyi bevételt jelentene a hozzájárulás a felsőoktatási intézmények számára, és mit lehet törvénymódosítással, illetve kormányrendelettel szabályozni. Emlékezetes: az oktatási miniszter azért kezdeményezett tárgyalássorozatot a hallgatókkal a tandíjról, mert októberben több ezer diák a tárca épülete elé vonult, és Hiller István lemondását követelte. A HÖOK a tárgyalásokon azt szerette volna elérni, hogy ne mindenkinek kelljen fizetnie, csak annak, aki nem teljesíti az általa vállalt feladatokat. Azt javasolták, hogy az államilag támogatott hallgató csupán a felvett, de nem teljesített tantárgyak után fizessen. Ez az első hat félévben elmaradt vizsgánként 3500–5500, később 4500–6500 forintos terhet jelentene.
Felszólítás jogsértésre? Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének vezetője tegnap úgy fogalmazott: „Törvénysértés meggondolására kérte fel a közoktatási intézményeket a szaktárca, amikor a honlapjára december 11-én »körözvényt« tett fel. Ebben felvetette az intézményvezetőknek, gondolkodjanak el, hogy a múlt hétfői sztrájk várható mértéke miatt ne rendeljenek-e el rendkívüli tanítási szünetet. Ilyen szünet azonban csak elháríthatatlan akadály vagy természeti ok miatt rendelhető el” – mondta Kerpen. (P. D.)
Itt a legújabb a hangfelvétel: elképzelhetetlenül sok pénze van a Tisza Pártnak, Magyar Péterék szórják a pénzt