Legényes a Jóistennel

2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Essünk túl a nehezén: László Csaba és Dimény Levente népi táncjátéka kétszer roggyan meg a bő egyórás előadás alatt. Középtájt álmosítóan ellaposodik, a végén meg olyan zavarossá válik, hogy szülőatyja, Tamási Áron sem ismerne rá – ami önmagában még erény is lehetne, mert az ötletadó novella, a Rendes feltámadás Tamási egyik legrosszabb írása. De a dramaturgiai bizonytalankodások miatt a színészek is csak belecsöppenek a csattanóba, mint Pilátus a credóba, mi meg a ruhatárba menet tanácstalanul merengünk a megoldási lehetőségeken – ami ennyire egyirányú alkotásnál tévútra vihet. Visz is, ám ez legyen a mi gondunk.
Nos, ennél több rosszat nem tudunk elmondani a Rendes feltámadás című táncjátékról, amely az év egyik legjobb előadása volt múlt pénteken a Hagyományok Házában. A Magyar Kollégium nemes missziója, hogy advent időszakában határon túli táncegyütteseket hív meg a fővárosba, szokás szerint idén sem vonzott jelentős számú közönséget, és természetesen a szakma is távol maradt, ahogy ez már adventi hagyomány a számára. De sebaj, az idén ötesztendős Nagyvárad Táncegyüttes mindent megtett azért, hogy a honi néptáncszínház hagyományait rombolva egyszerre mulattató és töprengésre, számvetésre késztető, összességében kitűnő bemutatót tartson.
Templomi jelenet: gyónás, áldozás után a székely falu népe szépen sorban elfoglalja helyét a padsorokban. Ahogy ez a percekig tartó enumeráció egyenként bemutatja a szereplőket a darab kezdetén, és arcot ad a bárgyún-kedvesen vigyorgó félkegyelmű lánynak, a pimasz csitriknek, a nagytermészetű gazdának, a fehérmájú menyecskének és magának a kenetteljesen mosolygó püspöknek is, egyszersmind néhány lendületes vonással felvázolja egy falusi társadalom szövevényes kapcsolatrendszerét – ez az atmoszférateremtés netovábbja. László Csaba és Dimény László rendező-koreográfusok és a nagyváradi táncosok félresöprik annak lehetőségét is, hogy paraszti uniformisba rejtett, lélektelen és személyiségüktől megfosztott viaszművészek vészeljék át koreográfiáról koreográfiára a színpadi jelenlétet. Erőteljes és átgondolt színészi játék, magától értetődő tánctudás és kifinomult mozgásgondolkodás, valamint zavarba ejtő, sziporkázó zenei bölcselet (például a szatmári cigány szájbőgőzés vegyítése a latin liturgia dallamvilágával) – a Rendes feltámadás az, aminek hangzik: néptáncművészetünk lelkiismeretes újjáélesztése.
Az már csak kötés a mentén, hogy a felcsíki, gyimesi muzsikára vér szökik az ember agyába és lábába, mindent piros-feketén vagy csángófehéren kezd látni, és a szájbarágós Tamási-tézismű a színpadon megtáltosodik, szinte önmaga cáfolatába fordul, a becsületes újjászületés kergetése pedig valóban drámaivá és abszurddá válik. A történet szerint a szentes életű Énekes bácsit megöli az új kocsis, fia bosszút áll ezért, majd bizarr – nagyszerűen kidolgozott! – haláltáncban vallják meg a falusiak minden bűnüket, hogy végül sorba rendeződjenek a mennyország kapuja előtt. Énekes és fia inkább némi táncpárbaj után visszafekszenek a sírjukba, semhogy a sor végére álljanak az Úristen igazságtalan intésére – hiszen egész életükben a jóságukért szenvedtek. „Aztán nekünk többet ne trombitáljanak!”
Isten és hitetlen hívő viszonya, az üdvözülés útvesztői, az öröklét boldogsága és boldogtalansága, a paraszti kistársadalom szövevényes viszonylatai – erről és még sokkal többről szól a nagyváradiak Rendes feltámadása. Decemberben még Berettyóújfaluban, Debrecenben, Hajdúnánáson, Püspökladányban és Biharkeresztesen is fellépnek vele. Aki teheti, el ne mulassza!
(Rendes feltámadás. Nagyvárad Táncegyüttes. Rendező-koreográfus: László Csaba, Dimény Levente. Zeneszerző: Lászlóffy Zsolt. December 7., Hagyományok Háza.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.