Logikátlan a kormány új kistérségi beosztása?

Elégedetlenek vidéken a kistérségek legújabb beosztásával, amelyet a kormány rendeletben szabályozott. Akad olyan vidéki kistérség, amely úgy került ki a támogatotti körből, hogy közben a gazdasági, szociális mutatói 2004-hez és az elmúlt évhez képest is romlottak.

2007. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Indokolatlan, hogy egy kormányrendelet kivonta Balassagyarmat és Rétság kistérségét a hátrányos helyzetűek köréből, mert az érintett települések ezáltal pályázati lehetőségektől esnek el, miközben mutatóik romlottak – közölte tegnap Balassagyarmaton tartott sajtótájékoztatóján Balla Mihály. A térség országgyűlési képviselője hozzátette: Balassagyarmat és Rétság „átmenetileg kedvezményezett” kistérség ugyan, vagyis 2008-ban még hátrányos minősítést kap, de 2009-től kikerül a támogatotti körből. Az ellenzéki politikus elmondta: ez azzal jár, hogy az érintett önkormányzatok 2009-től már nem indulhatnak bizonyos régiós pályázatokon, és elveszítik azt a lehetőséget, hogy minimális önrésszel pályázhassanak. Azért nevezte indokolatlannak a döntést, mert a nyugat-nógrádi kistérségek gazdasági, szociális mutatói 2004-hez és az elmúlt évhez képest is romlottak, a munkanélküliség az országos átlag kétszerese, az önkormányzatoknál pedig 10 százalékos hiánynövekedés várható. A fideszes politikus kifogásolta, hogy „ha egy kistérségben 14 százalékos a munkanélküliség, akkor a kormány nem a felzárkóztatására törekszik, hanem azt mondja, tekintsük igazán hátrányos kistérségnek azt, ahol 18-19 százalékos a mutató”. Hozzátette: ennek valószínűleg az az oka, hogy nincs pénz a rendszerben.
Csach Gábor, Balassagyarmat alpolgármestere elmondta: arra kérik az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsot, hogy a jövő évi pályázatoknál kiemelten kezeljék Balassagyarmat és Rétság projektjeit, hiszen ez az utolsó év, amikor még tudnak segíteni.
Az észak-magyarországi régióból csak Nógrád megyét érinti a döntés, de az országban még további kistérségek kerültek ki a hátrányos helyzetűek köréből. Tasó László fideszes országgyűlési képviselő, Nyíradony polgármestere lapunknak elmondta, az országban összesen 174 kistérség van, ebből 94 támogatott, míg 80 nem. – A 94-ből 47 tartozik a leghátrányosabb helyzetű kistérségek közé, de közülük csak 33 kedvezményezett, akik komplett program keretében tudnak majd hozzáférni az uniós forrásokhoz – jegyezte meg Tasó László. A politikus a besorolással kapcsolatban elmondta, annak szempontjait előzetesen elfogadhatónak tartotta, de úgy látja, mintha a gyakorlatban nem azok alapján valósult volna meg az értékelés. – Hogy mindenki megnyugodjon, szeretnénk látni az értékelést is, ami alapján a besorolást
összeállították. Országosan több helyen előfordult ugyanis, hogy miközben az adott térség mutatói romlottak, azok mégis kikerültek a támogatotti körből – fűzte hozzá.
Eddig a bajai kistérség is előnyöket élvezett, de az új besorolás szerinti 95. helyével éppen kiszorult a támogatotti körből. A település önkormányzatának kommunikációs vezetője erre úgy reagált, ez azt mutatja, hogy a település helyzete javult, viszont ez komoly hátrányt jelent majd a pályázatoknál. Megkeresésünkre a Kormányszóvivői Iroda azt a tájékoztatást adta, hogy a kistérségek besorolásának és differenciált támogatásának az a célja, hogy a rendelkezésre álló források a lehető legjobban hasznosuljanak. Állításuk szerint a rétsági és balassagyarmati kistérség 11, társadalmi gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott, illetve jelentős munkanélküliséggel sújtott települése egyébként a továbbiakban is a hátrányos, illetve leghátrányosabb kistérségekkel hasonló elbánásban részesül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.