Erről egy neve elhallgatását kérő mentőállomás-vezető nyilatkozott lapunknak, hozzátéve: „hozzájárultak ugyan ahhoz, hogy a szabadságok egy részét átvigyük 2008-ra – a mentőállomás-vezetők szóban kaptak erre utasítást –, de mivel túlóra nem képződhet, ezért több helyen továbbra sem tudják a kritikus pillanatokban az esetkocsikat szolgálatba állítani”. Vidéki mentők szerint az sem elképzelhetetlen, hogy akad olyan körzet, ahol ünnepnapokon vagy szilveszterkor nem lesz esetkocsi.
Toma Lajos, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének elnöke nem hallott arról, hogy bárki engedélyt adott volna arra, hogy a mentők a szabadságok egy részét átvigyék 2008-ra.
*
– Ha ez igaz, az a mentőszolgálat egyes dolgozóinak jó lehet, de így az OMSZ jövő évi mínuszos költségvetését megterhelnénk az idei kifizetésekkel, hiszen 2008-ban több szabadság lesz, mint az idén. Akkor mi a segítség? – tette fel a kérdést Toma Lajos. Szerinte a gondokat igazából az okozza, hogy Horváth Ágnes egészségügyi miniszter szeptember elsejétől létszám- és bérstopot rendelt el. Ismeretes, létszámstop van a mentőápolói és a mentő-gépkocsivezetői munkakörökben az OMSZ-nél. Kiderült, ha az év hátralévő időszakában ápoló vagy gépkocsivezető megbetegszik, akkor autókat kell leállítani, ha pedig orvos-mentőtiszt dől ki a sorból, akkor esetkocsi helyett mentőkocsinak kell futnia.
Megkerestük az Egészségügyi Minisztériumot, de annak szóvivője az Országos Mentőszolgálathoz irányított bennünket. Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs igazgatója elmondta, hogy a mentők a munkáltatóra vonatkozó foglalkoztatási szabályokat mindenkor a lehető legteljesebb mértékben betartják. – A mentőszolgálat dolgozóinak szabadságát az érvényes szabályok alapján a tárgyévben kell kiadni, e szabálytól eltérni csak különös érdek alapján lehet. Szabadság következő évre történő átvitele kizárólag az esetrohamkocsikon dolgozók körében és olyan, egyedi és szélsőséges esetben engedélyezhető, amikor a szabadságolás valamelyik esetrohamkocsi működésképtelenségéhez vezetne. A szabadságot ilyen egyedi esetekben is ki kell adni legkésőbb 2008. március 31-ig – fűzte hozzá Győrfi.
Pesti Imre, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja az OMSZ gondjai kapcsán a napokban felhívta a figyelmet arra, hogy amíg 2006-ban 25,8 milliárd forinttal támogatta a költségvetés a mentőszolgálatot, az idén ez az összeg már csak 22,9 milliárd forint, közben viszont emelkedtek a járulékok és az üzemanyag ára is. – Emellett az utóbbi egy évben 450 embert bocsátottak el a mentőszolgálattól, és a mentőkocsik száma másfél év alatt 1000-ről 750-re csökkent – tette hozzá. A politikus szerint ilyen mérvű forráskivonás egyenes következménye, hogy az emberek életveszélybe kerülnek. Megjegyezte, az életmentés nem lehet a költségvetés áldozata, a veszélyhelyzetben lévő emberek életén nem lehet spórolni.
Magyar Péter ismét agresszív módon támadt egy nőre