Mentők ünnepe, esetkocsik garázsban?

Továbbra is óriási gondok vannak az Országos Mentőszolgálatnál, mivel a túlóra korlátozása miatt decemberben számos körzetben több szolgálatban nem tudják személyzettel ellátni az esetkocsikat, emiatt veszélyben van a betegellátás.

2007. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erről egy neve elhallgatását kérő mentőállomás-vezető nyilatkozott lapunknak, hozzátéve: „hozzájárultak ugyan ahhoz, hogy a szabadságok egy részét átvigyük 2008-ra – a mentőállomás-vezetők szóban kaptak erre utasítást –, de mivel túlóra nem képződhet, ezért több helyen továbbra sem tudják a kritikus pillanatokban az esetkocsikat szolgálatba állítani”. Vidéki mentők szerint az sem elképzelhetetlen, hogy akad olyan körzet, ahol ünnepnapokon vagy szilveszterkor nem lesz esetkocsi.
Toma Lajos, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének elnöke nem hallott arról, hogy bárki engedélyt adott volna arra, hogy a mentők a szabadságok egy részét átvigyék 2008-ra.
*
– Ha ez igaz, az a mentőszolgálat egyes dolgozóinak jó lehet, de így az OMSZ jövő évi mínuszos költségvetését megterhelnénk az idei kifizetésekkel, hiszen 2008-ban több szabadság lesz, mint az idén. Akkor mi a segítség? – tette fel a kérdést Toma Lajos. Szerinte a gondokat igazából az okozza, hogy Horváth Ágnes egészségügyi miniszter szeptember elsejétől létszám- és bérstopot rendelt el. Ismeretes, létszámstop van a mentőápolói és a mentő-gépkocsivezetői munkakörökben az OMSZ-nél. Kiderült, ha az év hátralévő időszakában ápoló vagy gépkocsivezető megbetegszik, akkor autókat kell leállítani, ha pedig orvos-mentőtiszt dől ki a sorból, akkor esetkocsi helyett mentőkocsinak kell futnia.
Megkerestük az Egészségügyi Minisztériumot, de annak szóvivője az Országos Mentőszolgálathoz irányított bennünket. Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs igazgatója elmondta, hogy a mentők a munkáltatóra vonatkozó foglalkoztatási szabályokat mindenkor a lehető legteljesebb mértékben betartják. – A mentőszolgálat dolgozóinak szabadságát az érvényes szabályok alapján a tárgyévben kell kiadni, e szabálytól eltérni csak különös érdek alapján lehet. Szabadság következő évre történő átvitele kizárólag az esetrohamkocsikon dolgozók körében és olyan, egyedi és szélsőséges esetben engedélyezhető, amikor a szabadságolás valamelyik esetrohamkocsi működésképtelenségéhez vezetne. A szabadságot ilyen egyedi esetekben is ki kell adni legkésőbb 2008. március 31-ig – fűzte hozzá Győrfi.
Pesti Imre, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja az OMSZ gondjai kapcsán a napokban felhívta a figyelmet arra, hogy amíg 2006-ban 25,8 milliárd forinttal támogatta a költségvetés a mentőszolgálatot, az idén ez az összeg már csak 22,9 milliárd forint, közben viszont emelkedtek a járulékok és az üzemanyag ára is. – Emellett az utóbbi egy évben 450 embert bocsátottak el a mentőszolgálattól, és a mentőkocsik száma másfél év alatt 1000-ről 750-re csökkent – tette hozzá. A politikus szerint ilyen mérvű forráskivonás egyenes következménye, hogy az emberek életveszélybe kerülnek. Megjegyezte, az életmentés nem lehet a költségvetés áldozata, a veszélyhelyzetben lévő emberek életén nem lehet spórolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.