Milliárdos tét: pályázók tűzközelben?

Milliárdos összegű, járóbeteg-ellátó központok létesítésére kiírt pályázatokban működik közre egy cég, miközben a vállalkozás igazgatójának élettársa, Kuntár Ágnes éppen ezen a területen dolgozott a pályázat előkészítését és elbírálását végző Egészségügyi Minisztériumban. A hölgy ráadásul Horváth Ágnes tárcavezető régi ismerőse.

2007. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég az utóbbi idők legnagyobb, összesen 25 milliárd forintos egészségügyi pályázatát hirdette meg európai uniós forrásból az Egészségügyi Minisztérium. A projektre kistérségi önkormányzati társulások pályázhatnak, s egyenként fél-egy milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek járóbeteg- szakellátási központok létesítésére. A pályázat célja, hogy olyan kistérségekben is legyen közfinanszírozott egészségügyi járóbeteg-szakellátás, ahol eddig nem volt, vagy nem működött megfelelő szinten.
Minisztériumi tanácsadó
A lapunk által megkeresett önkormányzati vezetők mindegyike hallott már a pályázat kapcsán az E-Szinapszis Zrt.-ről, noha a cégnek nincs veretes múltja az egészségügyben. A cég igazgatója Garab Szabolcs, élettársa pedig Kuntár Ágnes, aki éppen a kistérségi járóbeteg-szakellátás fejlesztésének előkészítésén dolgozott az Egészségügyi Minisztériumban.
A szaktárca lapunk kérdésére megerősítette, hogy Kuntár Ágnes vezető tanácsadóként vett részt a tárca járóbeteg-szakellátó koncepciójának kidolgozásában, megbízási szerződés alapján 2007 februárjától. Mint a koncepció egyik kidolgozója, jelen volt a tárca által szervezett kistérségi tájékoztatósorozaton is. A feladatra Horváth Ágnes szabad demokrata szakminiszter kérte fel. Arra a kérdésre, nem tartják-e etikátlannak, illetve összeférhetetlennek, hogy a koncepció egyik kidolgozójának élettársa üzleti szereplőként vesz részt a pályázatban, azt a választ kaptuk: nem, mert Kuntár Ágnes megbízási szerződése a koncepció kidolgozásának befejezése után, 2007 szeptemberétől megszűnt. A pályázat közvetlen előkészítésében nem vett részt, a pályázat előkészítő munkacsoportjában sem volt tag, és szerződéses viszonyban sem állt a tárcával ez idő alatt – olvashattuk a tárca válaszában.
Ennek némiképp ellentmond egy polgármester lapunknak tett nyilatkozata, aki az E-Szinapszis Zrt.-vel még szeptember előtt vette fel a kapcsolatot, azaz akkor, amikor Kuntár Ágnes még a minisztériumnál dolgozott.
Régi ismeretség
Kuntár Ágnes már régóta ismeri Horváth Ágnes jelenlegi egészségügyi minisztert, korábban ugyanis egy helyen dolgozott vele a veresegyházi Misszió Egészségügyi Központban.
Érdekesség, hogy az egészségügyi miniszter nemrég éppen Kuntár Ágnes édesanyját, Gusztonyi Ágnest nevezte ki a tárca felügyelete alatt álló Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet élére, nem kis szakmai felháborodást kiváltva, hiszen a hölgy szülész-nőgyógyász végzettségű.
Noha a polgármesterek többsége nem szívesen nyilatkozott arról, hogy milyen céggel szerződnének a pályázat megírására, a projekt menedzselésére, néhány információt mégis elárultak. Schmidt Jenő, Tab polgármestere elmondta: pályázatot írtak ki egy előzetes tanulmány elkészítésére, amely arról szólt, hogyan lehet megvalósítani a járóbeteg-szakellátási központot a kistérségükben. Erre a pályázatra négy céget hívtak meg, köztük az E-Szinapszis Zrt.-t, amely el is nyerte a tanulmány készítését. Ez a településvezető szerint azt jelenti, hogy minden bizonnyal ezzel a vállalkozással írattatják meg a pályázatot is, s nagy valószínűséggel ők végzik majd a projekt menedzselését is. Schmidt Jenő kitért arra is, hogy a cégeket, így az
E-Szinapszis Zrt.-t még a pályázat kiírása előtt egy minisztériumi egyeztetésen ismerte meg. Arra a kérdésre, érvelt-e az E-Szinapszis bármely képviselője azzal, hogy családi kapcsolatokkal rendelkeznek a minisztériumban, annyit mondott: „lehet, hogy fél évvel ezelőtt elhangzott, hogy nyertesként ki tudjuk önöket hozni, de én nem hiszek az ilyenben”.
Mezőfi Zoltán, a rétsági kistérségi társulás elnöke úgy fogalmazott, nincs felhatalmazása arra, hogy elmondja, milyen cégekkel állnak kapcsolatban. Egy telefonbeszélgetésben azonban az E-Szinapszis Zrt. munkatársa maga ismerte el, hogy Rétsággal is együttműködnek.
Tudomásunk van arról, hogy egy vidéki polgármester érdeklődött az E-Szinapszis Zrt.-nél, miként működnek közre egészségügyi pályázatok írásában és menedzselésében. A magnófelvétel tanúsága szerint Takács Andrea, a cég egyik munkatársa azt a tájékoztatást adta, hogy igen, valóban a kistérségi járóbeteg-szakellátó fejlesztési programon dolgoznak. A hölgy arra a kérdésre, ha az E-Szinapszist bízza meg valaki, akkor nagyobb segítségben reménykedhet-e, hogy nyerjen a pályázata, igennel válaszolt. Ezután kuncogva elismerte, közel vannak a tűzhöz, illetve hogy az igazgatónak, Garab Szabolcsnak nagyon jó kapcsolatai vannak. A hölgy arra kérte a telefonon érdeklődő településvezetőt, hogy a vele való beszélgetés után hívja fel Garab Szabolcsot is. A polgármester, megfogadva a tanácsot, felhívta a társaság igazgatóját is. Neki is feltette a kérdést, hogy a pályázatok megírásához vajon miért válassza az E-Szinapszis Zrt.-t? Garab Szabolcs válaszul elmondta, hogy csak ebben a projektben kilenc olyan kistérség bízta rájuk a pályázatírást, amelyik egyenként mintegy egymilliárd forintnyi állami támogatást remél ettől a pályázattól. Emellett két kórház is velük működik együtt. Arra a megjegyzésre, hogy sokan meglevő baráti és rokoni kapcsolatokkal szoktak sikert ígérni, Garab Szabolcs azt válaszolta, hogy „ha valaki ezen a piacon élni akar, és az önkormányzatok rábízzák több tíz milliárd forintnyi pályázati forrás megszerzését, azt nem véletlenül teszik”. – Ezt azonban telefonban nem nagyon szeretném ecsetelni – hárította el a további kérdéseket, ám azt elismerte, hogy jó kapcsolatai vannak.
Ötszázmilliós támogatás
Az E-Szinapszis korábban nemigen foglalkozott egészségüggyel. Jogelődje a Sved Informatikai Zrt. volt, amely 2002–2003-ban Magyarország legnagyobb Microsoft-termékdisztribútorának számított. Később a társaság digitális tananyagok fejlesztésével kezdett foglalkozni – ezt maga Garab Szabolcs mondta egy lapinterjúban. Nem is sikertelenül, hiszen az Országos Szakképzési Tanács az Apertus Közalapítvány által beterjesztett iskolai képzést támogató virtuális modellrendszer megvalósítására ötszázmillió forint támogatást ítélt meg – olvasható az Apertus Közalapítvány internetes oldalán.
Szerettük volna megtudni, hogy siker esetén mekkora öszszegre számíthat egy körülbelül egymilliárd forintos „kistérségi járóbeteg-ellátási pályázatból” az a vállalkozás, amely részt vesz a pályázat elkészítésében és a projekt menedzselésében. Egy szerződéstervezet szerint az összeg megközelítheti a százmillió forintot kistérségenként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.