A házelnök közölte, hogy megkapta Szigeti Pétertől, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnökétől a népszavazási kezdeményezésről szóló levelet, amelyről a héten az alkotmányügyi bizottság előkészíti a határozati javaslatot. Meglehetősen érdekes fejleménye volt az ügynek, hogy lapunk tegnap 16 óra körül megkereste telefonon Szigeti Pétert, aki akkor tagadta, hogy a Legfelsőbb Bíróság megküldte neki a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlésére vonatkozó kérdések aláírásainak hitelesítését megtámadó kifogások elutasításáról szóló bírósági határozatokat. Mint fogalmazott, azokat neki alá kell írnia, azt követően tudja majd továbbítani levelét Szili Katalinnak. Ezek után negyedóra múlva visszahívta lapunkat az OVB elnöke, s akkor már azt mondta, rosszul fogalmazott, levelét már át is adták a házelnöknek. Mivel a parlamentnek a Szili Katalin bejelentésétől számított 15 napon belül kell döntenie a népszavazás elrendeléséről, semmi akadálya nincs annak, hogy a Ház a következő, az év utolsó ülésnapján, december 17-én döntést hozzon a referendumról, ezt követően pedig Sólyom László köztársasági elnök kiírja a referendum várhatóan tavaszi időpontját.
A parlamenti bejelentés előzménye, hogy tegnap részben formai, részben tartalmi okokból mind az öt jogorvoslati kérelmet elutasította az LB. Két kérelem ügyvédi meghatalmazás nélkül érkezett, ezekről nem is tárgyaltak. Egy panaszos azt kifogásolta, hogy az OVB matematikai mintavétellel állapította meg a támogató aláírások számát.
*
Miután pénteken az LB egy ugyanilyen kérelmet már elbírált, ezt az újabb panaszt is elutasította, hiszen a Fidesz és a KDNP az előírt 200 ezer helyett kérdésenként 250 ezer hiteles aláírást gyűjtött össze. Az ítélet szerint az érvényes aláírások száma olyan nagy mértékben haladta meg az előírtat, hogy az eredményt a tételes vizsgálat sem változtathatta volna meg.
Felvetődött a tegnapi kifogásokban az az érvelés is, amelyet a legutóbbi időkig több fórumon az OVB elnökhelyettese, Halmai Gábor képviselt. Vagyis, mivel az Alkotmánybíróság május 15-i határozata szerint a népszavazási törvényben nem szerepel, mennyi ideig köti a nép véleménye az Országgyűlést, a törvényhozás alkotmánysértő mulasztásban van, a jogsértő törvény alapján a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj ügyében sem lehet a referendumot lebonyolítani. Információnk szerint az LB ezt azzal utasította el, hogy a kifogásolt jogszabály hatályban van, az alkotmányossági eljárás az Alkotmánybíróságra tartozik.
Az LB közigazgatási kollégiumának vezetője, Bauer Jánosné lapunknak elmondta: az OVB három határozatát helybenhagyó bírósági végzéseket tegnap kora délután faxon és elektronikus levélben megküldték a beadványozóknak, a referendumot kezdeményező Orbán Viktornak és Semjén Zsoltnak, valamint az Országos Választási Bizottságnak. A kollégiumvezető megerősítette azt a tegnapi nyilatkozatát, hogy az Országos Választási Iroda szombat délután negyed ötkor telefonon jelezte, hogy aznap öt újabb kifogás érkezett, de azt nem kérte, hogy a beadványokat a bíróság szombaton vagy vasárnap vegye át. Így került sor arra, hogy az OVI hétfőn reggel továbbította az iratokat a Legfelsőbb Bírósághoz.
A jogszabály értelmében az OVB elnöke az immár jogerős és végérvényes döntés alapján haladéktalanul köteles tájékoztatni a kezdeményezésről az Országgyűlés elnökét. A parlament tizenöt napon belül határoz a népszavazás kiírásáról. A voksolás időpontját a köztársasági elnök határozza meg.
Ujhelyi: nem késlekedtek. A parlamentben Deutsch-Für Tamás (Fidesz) azonnali kérdést intézett az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium államtitkárához. Az ellenzéki honatya kifejtette, hogy meglátása szerint az Országos Választási Iroda (OVI) még a hét végén is megpróbálta lassítani a népszavazás ügyének előrejutását. Ugyanis az OVB által szombat délután négy órában megjelölt határidőig a testülethez öt kifogás érkezett a támogató aláírások hitelességével kapcsolatban. A választójogi törvény értelmében – fogalmazott Deutsch-Für – a választási irodának a kifogások beérkeztének napján fel kell terjesztenie azokat a Legfelsőbb Bírósághoz. Ezzel azonban két napig késlekedtek, és a kifogások csak tegnap reggel kerültek a bírói testület asztalára. Újhelyi István államtitkár úgy fogalmazott: a kormány alá rendelt testület nem késlekedett, még szombaton megpróbálta az LB-nek átadni a kifogásokat tartalmazó beadványokat, de a taláros testületből senkit nem tudtak elérni.
Az alkotmányügyi bizottság kormánypárti többsége nem vette napirendjére Balsai István (Fidesz) indítványát, aki azt kezdeményezte, hogy a testület hallgassa meg Rytkó Emíliát, a választási iroda vezetőjét.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
