Tandíj: Hiller nem akar megegyezni

Az oktatási tárca azért nem akarja támogatni a diákok tandíjat kiváltó javaslatát, mert attól fél, hogy ennek hatására a hallgatók tanulni kezdenek, és akkor ugrik a nagy bevétel – tudta meg lapunk a tandíjtárgyalásokon a diákokat képviselő Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnökétől. Miskolczi Norbert szerint Hiller István egyetlen tárgyaláson sem vett részt, államtitkára pedig olyan kifogásokat keres, amelyeket már megoldottak.

2007. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feszült a légkör a tandíjtárgyalásokon – tudta meg lapunk. Bár korábban a felek megállapodtak arról, hogy amíg az egyeztetések zajlanak, nem nyilatkoznak, néhány nappal ezelőtt az oktatási tárca ezt megszegte. Manherz Károly, a tárgyalásokon a minisztériumot képviselő felsőoktatási szakállamtitkár kijelentette: nem lát túl sok esélyt a megegyezésre.
– Úgy tűnik, csak mi szeretnénk kompromisszumot kötni. A tárgyalásokon az államtitkár és a meghívott rektorok ugyanis olyan kifogásokat hoznak fel, amelyeket könynyen meg lehet oldani, vagy egyszerűen nevetségesek. Hiába bólintunk rá a javaslatra, a következő alkalommal újra azzal a megoldhatatlan problémával állnak elő – mondta lapunknak Miskolczi Norbert. A Hallgatói Önkormányza-
tok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke szerint a minisztérium többek között azt szerette volna, hogy a nem teljesített vizsgák után fizetendő pluszpénzt ne csak az államilag támogatott hallgatóktól, hanem a költségtérítésesektől is szedjék be. A diákok erre rábólintottak. Olyan „súlyos” kifogásokat is említettek, hogy a javaslat beépítéséhez törvényt kellene módosítani. A tandíj bevezetését pártoló rektorok fő baja az, hogy előre nem lehet tudni, mennyi bevétel folyna be a kasszába, így azzal nem lehet tervezni. Miskolczi szerint ez nincs így, hiszen csak meg kellene nézni az előző évek mutatóit, hogy a diákok a felvett tantárgyakból hányat teljesítettek, és máris meg lehetne becsülni a várható bevétel összegét.
A HÖOK elnöke azt gyanítja, ezek csupán látszatkifogások. Az oktatási miniszter valójában attól fél, hogy ha a diákoknak fizetniük kell a nem teljesített vizsgákért, akkor motiváltak lesznek a tanulásban, és egyre többen fogják teljesíteni a vizsgákat. Ha azonban a diákok tanulnak, akkor csökkenni fog a bevétel, amit Hillerék nem szeretnének. Sokkal jobb az, ha van egy fix összeg, amit mindenki befizet, függetlenül attól, hogy valaki tanul vagy sem. A diákok most arra várnak, hogy az oktatási tárca pontokba szedve, írásban adja át nekik kifogásait, hogy egy utolsó, a jövő héten tartandó tárgyaláson még megpróbáljanak egyezséget kötni.
Emlékezetes: az oktatási miniszter azután kezdeményezett tárgyalássorozatot a hallgatókkal a tandíjról, miután több ezer diák a tárca épülete elé vonult, és Hiller István lemondását követelte. A HÖOK a tárgyalásokon azt szeretné elérni, hogy csak annak kelljen fizetnie, aki nem teljesíti az általa vállalt feladatokat. Azt javasolják, hogy az államilag támogatott hallgatónak a leckekönyvbe felvett, de nem teljesített tantárgyak után tárgyanként alapképzésen a hallgatói normatíva 3-5 százalékának, mesterképzésben 4-6 százalékának megfelelő összeget kelljen befizetnie. Ez az első hat félévben elmaradt vizsgánként 3500–5500 forintos, később 4500–6500 forintos terhet jelentene. Molnár Károly, az intézményvezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia elnöke a HÖOK javaslatát nem tekinti alternatívának. Emlékezetes: Magyar Bálint korábbi oktatási miniszter javaslatára Hiller István tavaly duplájára emelte a rektorok fizetését. Tandíjat először az idén szeptemberben tanulmányaikat kezdő diákoknak kell fizetniük, másodéves koruktól kezdve. Összege az alapképzésben évente 105 ezer, a mesterképzésben 150 ezer forint lesz.

15 százalék nem fizet. Több mint a semmi – kommentálta Miskolczi Norbert lapunknak a parlament döntését, amelynek értelmében jövőre kötelező lesz az egyetemeknek és főiskoláknak tandíjmentességet adniuk a diákok legjobban teljesítő 15 százalékának. Emlékeztetett: a HÖOK hívta fel figyelmet arra, hogy bár a lehetőség megvolt rá, egyetlen egyetem sem akart ingyenességet adni a legjobbaknak. Azt az egyes felsőoktatási intézmények dönthetik el, hogy a tandíjmentesek körét hogyan határozzák meg, az államilag támogatott képzésben gyengén teljesítő diákokat viszont kötelezni lehet a költségtérítésre. Molnár Károly nem örült a jogszabálynak. Szerinte emiatt az ösztöndíjak is csökkenni fognak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.