Teleki Júlia tovább keresi a sírokat

O L V A S Ó

2007. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teleki Júlia vajdasági közíró, volt tartományi képviselő az ezredforduló óta harmadik könyvével jelentkezik ugyanabban a témában. A mondanivaló ugyanolyan aktuális, mint tíz éve bármikor, hiszen a második világháború végén Bács-Bodrog megye magyarlakta településeiről elhurcolt, megalázott és meggyilkolt őslakosság sorstragédiájáról ma is ugyanolyan szemérmesen hallgat a közbeszéd, mint akkor. A személyében is érintett, Csúrog községből származó asszony azért ír újra és újra ugyanarról – megkapóan tiszta stílusban, lefegyverző őszinteséggel és kiváló dramaturgiai érzékkel –, hogy a világ végre felfogja, a sajkási falvak magyar lakosságának kiirtása ugyanolyan holokauszt, mint a haláltáborokba hurcolt zsidók kíméletlen meggyilkolása. A Vajdaság a török időkig színmagyar lakosú volt, ám a Balkán elfoglalását követően sok sokác és bunyevác menekült ide. Később a betelepülő szerbekre bízták a vidék török elleni védelmét, s egy évszázad múltán jöttek a németek is. Bár a térség soknemzetiségűvé lett, az emberek évszázadokig békében éltek. Aztán jött a harmadik bécsi döntés és az értelmetlen öldöklés. Előbb a „hideg napok” 1942-ben, amikor szerbeket lőttek halomra magyarok, hogy példát statuáljanak, majd a bosszú 1944–45-ben, amikor a szerbek irtották ki szinte teljesen Sajkás magyar lakosságát. Teleki Júlia könyvei arról beszélnek, hogy tudomásul kell venni az utóbbi szörnyűséget is, hogy soha többé ne ismétlődhessen meg. Keresem apám sírját, A csúrogi magyarok meghurcoltatása s most a legújabb, Hol vannak a sírok? című mind erről a sorsélményről beszél megrendítő hitelességgel. Az írónő tíz hónapos volt, amikor apját elhurcolták és megölték, a családot koncentrációs táborba telepítették.
A Hol vannak a sírok? című kötet újdonsága, hogy a túlélők vallomásaival rajzolja meg az iszonyú kor drámáját. Sorakozik egymás után a 24 éves fiatalasszony története, aki nem tudott elszakadni otthonától. Ő ugyan két gyermekével túlélte a tragédiát, de férjét lemészárolták a többi 16 és 60 év közötti magyar férfival együtt. Az az aszszony lőtte le, akivel egy iskolába jártak, egy mezőn játszottak. Aztán a gyermek története, akinek végig kellett néznie, hogy apját, nagybátyját kivezénylik a saját sírjukat megásni, majd levetkőztetik, brutálisan megkínozzák és kivégzik őket. Közben egyre hangosabban szól a zene, és a „győztesek” isznak, táncolnak. Aztán a férfiak, akik úgy úszták meg a kivégzést, hogy volt olyan bátor szerb ismerős, aki jót mert állni értük. Aki mellett nem szóltak, odaveszett.
Teleki Júlia minden évben újraállítja a keresztet az egykori temetőnél. És bár a kereszt újra és újra eltűnik, a kő síremléket újra és újra összetörik, kéri, követeli: a történészek nyissák ki végre a szemüket. A sajkási holokauszt tudományos feldolgozása ugyanis még mindig várat magára. Addig pedig nincs rehabilitáció, nincs kárpótlás, és nincs emléknap, még holttá nyilvánítás sincsen a jelöletlen sírokban nyugvóknak. Teleki Júlia azonban nem adja fel.
(Teleki Júlia: Hol vannak a sírok? Lux Color Printing, 2007.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.