Vaklárma a lőrinci ökokatasztrófa

Szó sincs a lőrinci halastó több százszoros nehézfém-szennyezettségéről – derítette ki lapunk. Megtudtuk, hogy a kormánypárti vezetésű helyi önkormányzat bejelentése tévedésből, alaptalanul keltett félelmet a környék lakosságában, mert nemhogy ökokatasztrófa nincs, de a tó nehézfém-szennyezettsége messze az egészségügyi határérték alatt van. A félreértés számszaki tévedésből adódik, az önkormányzat szerint a megbízott cégé a felelősség. A helyi Fidesz lemondatná a polgármestert.

2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mértékegység átváltás elmulasztása miatt több százszoros nehézfém-szennyezettséggel okozott riadalmat a Heves megyei Lőrincin és környékén a helyi kormánypárti önkormányzat. A településvezetés ugyanis mikrogramm/liter mértékegységben kapott adatokra hivatkozott, de a rendeletben az egészségügyi határérték milligramm/literben szerepel. A kettő között ezerszeres a váltószám, ezt az átváltást azonban elfelejtették elvégezni.
A tévedésről egy blogbejegyzésből értesültünk, ezután az erre vonatkozó rendeletet összevetettük az önkormányzat által felkért magánnyomozói és biztonsági szolgáltató cég mintavételi adataival, s ebből kiderült, hogy számszaki tévedés miatt kiáltottak ökokatasztrófát.
Ismeretes, környezetkárosítás miatt feljelentést tett hétfőn Lőrinci önkormányzata. Egy magáncég mérése alapján ugyanis az egészségügyi határérték több százszorosát érte el a nehézfém-koncentráció a közeli horgásztóban – erről a településvezetés tájékoztatta a közvéleményt. Sárosi Károly, a város kormánypárti alpolgármestere hétfőn azt mondta, a vizsgálat szerint arzénból 519-szer, bórból 341-szer, a báriumból 313-szor, kadmiumból kétszer, krómból 46-szor, rézből 31,4-szer, higanyból pedig 40-szer több van a tóban az egészségügyi határértéknél. – Ugyanakkor hasonló szennyezést mutattak ki a tavat tápláló Zagyvából és a fő felszíni vízelvezető árokból is – tette hozzá. A szennyezés miatt megtiltották a horgásztóból a halfogást.
Szendrey Csaba, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség műszaki igazgatóhelyettese már a botrány kirobbanásakor úgy fogalmazott, hogy a méréssel óvatosan kell bánni, ekkora méregkoncentráció mellett ugyanis az élővilág károsodna. Hozzátette: hogy az arzént és más anyagokat a víz nem is tud könnyen kioldani.
Lapunk tegnap a számszaki tévedéssel kapcsolatban megkereste a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget. Tolcsvai Rózsa műszaki igazgatóhelyettes érdeklődésünkre elmondta, kedden hatósági vizsgálatot végeztek a lőrinci tónál, az összes eredmény jövő hét elejére lesz meg. – Az eddig elkészült eredmények mindegyike arról árulkodik, hogy szó sincs ökokatasztrófáról, a megkapott értékek minden esetben a határérték alatt vannak. A korábbi bejelentés valóban számszaki tévedésen alapulhat – jegyezte meg a szakember, hozzátéve, a legfrissebb, Zagyvából Szolnoknál vett eredmények is azt mutatják, hogy a víz állapota kitűnő. A szakember azonban biztosat csak az összes eredmény birtokában tud mondani, addig azt kérte a környékbeli lakosoktól, hogy ne horgásszanak tóban, és ne érintkezzenek a vízzel. Mások is optimisták a helyzetet illetően. A korábbi laboratóriumi méréseket elvégző Bálint Analitika Kft. igazgatója lapunk megkeresésére elmondta, a táblázatban szereplő adatok méréstechnikailag helyesek, csak abból helytelenül vontak le következtetéseket. – Nem kell ökokatasztrófától tartani – fűzte hozzá Bálint Mária.
A helyi ellenzék felháborodott a hír hallatán. Jánosi László, a lőrinci képviselő-testület fideszes tagja szerint Vig Zoltán polgármester óriási károkat okozott azzal, hogy alaptalanul ökokatasztrófát vizionált. – Ha a mai testületi ülésen nem mond le, akkor rémhírterjesztés miatt feljelentem a polgármestert – szögezte le Jánosi László.
Vig Zoltán, a város kormánypárti polgármestere megkeresésünkre kijelentette, hogy ő nem környezetvédelmi szakember, s neki a határértékek is „latinok” voltak. – Azt az adatbázist hoztam nyilvánosságra, amit megkaptam. Engem úgy tájékoztattak, hogy az értékek messze túllépték az egészségügyi határértéket – közölte Vig Zoltán, aki hozzátette: a hatóságok is az általa megküldött adatok alapján kezdtek vizsgálódni, ők sem vették észre, hogy az adatok nem stimmelnek. A vizsgálatot egyébként elmondása szerint lakossági bejelentés nyomán kezdeményezte. A lakótelepi lakosok megnövekedett éjszakai kamionforgalomra panaszkodtak. – Megbíztuk a Golán-Merkava magánnyomozói és biztonsági céget, hogy a kamionforgalmat ellenőrizze, a mintavételt is ők bonyolították le. Azt gondolom, hogy a felelősség az övék – tette hozzá.
Megkerestük a Golán-Merkava Kft. ügyvezetőjét is, aki elmondta, nincs még meg az összes vizsgálati eredmény, a talajminta-vizsgálatok még csak most készülnek el. – A mintavételt nem mi végeztük, egy olyan céget bíztunk meg, aki ehhez ért – mutatott rá Szinger Lőrinc ügyvezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.