Páratlan látvány fogadja azt, aki télen végigsétál Balatonföldvár legmagasabb pontján, a hivatalosan Lucs-tetőnek hívott Kelta-dombon. Földbe gyökerezett a lábunk a kissé befagyott, hókristályokkal, jéggyémántokkal díszített víztükör láttán: innen tárul a legteljesebb panoráma elénk a magyar tengerről. Balról a Badacsony mint fehér hóterítővel fedett oltár, jobbról a Tihanyi-félsziget, csúcsán az apátság karcsú tornyával. Ez a látvány cáfolja a tévhitet, amely szerint a Balatonnál csak nyaralni érdemes. A Teremtő és a teremtés csodái megmozgatják képzeletünket, s már szinte látjuk a kelta őslakókat, akik a Földvárral keletre szomszédos Szántódtól egészen a jelenlegi nyugati, Szárszó közeli határig emeltek földvárat, amely később a település névadója lett.
Hó borítja a Széchenyi-szobrot, a parti Kvassay-emlékművet. Hó herseg a lábunk alatt, s közben elérzékenyülve merengünk a múltba. Az, hogy Balatonföldvár a déli part legszebb és a magyar tenger mellékének egészében is egyik legharmonikusabb települése, dicséri a nemzetért munkálkodó hazafiak, köztük a legnagyobb magyar, gróf Széchenyi István nagyszerű ideáját. Ő kezdte saját rokonait és nemes társait is ösztökélni, hogy ne külföldön tékozolják a vagyonukat, hanem építsenek Pesten és Budán, a magyar vidéken és a csodás Balaton mentén palotákat, kertes üdülőket. A XIX. század végéig még szinte puszta Balatonföldvár adottságaira Korányi Frigyes professzor hívta föl a Széchenyiek figyelmét. Tudományos buzgalmuk és alkotói fantáziájuk gyümölcseként 1894-től pillanatok alatt nőtt ki a földből a keleti parton a világ egyik legszebb platánsétánya. Nekik köszönhetjük, hogy a téli, jeges méltóságú csöndben elénk tárulhat a huszonegyedik században is a római és a párizsi diadalívekre emlékeztető kikötőbejárat, a kecses madarat formázó Galambsziget, a Kelta-dombig húzódó Kvassay sétány. A hálás utókorban megidézi a nagyszerű építők, a kertes, árnyas, tölgyekkel, platánokkal szegélyezett főutca névadója, Spúr István balatoni kormánybiztos, Schilhán István uradalmi főkertész, Kvassay Jenő földművelésügyi miniszter nevét. Ők álmodták nekünk e földre a nagy dombhoz, a fákhoz, a ligetekhez szervesen simuló, elbűvölő kertes villák, romantikus házikók harmonikus összképét.
Az egyik legszebb, magyar és mediterrán stílust ötvöző hazai üdülőtelepülés 1985 óta nagyközség, 1992 óta város. Központjában székely kapun át jutunk a polgármesteri hivatal kertjébe. Érezni: most is jó kezekben a város. A Zetelakától, a testvértelepüléstől kapott kapu is elbűvölően fehér, akár a tágas park mentén, a millennium évében épült szökőkút. A Széchenyi utcán keresztül jutunk újra a télen-nyáron lenyűgöző Balatonhoz és a Kelta-dombhoz, a part ikonjához.
Miután hazatérünk, várnak a kulináris örömök: a teljesen öszszeépült Szántód és Földvár határában áll a világ egyik legjobb vendéglője. Nem csak az elfogultság dicsérteti velünk a Jentetics család, idősebb és ifjabb Jentetics István, Erzsike, Ibolya, Judit vendéglőjét. A falon bekeretezett, a minőséget honoráló oklevelek igazolják, hogy az 1988-ban épült étterem igencsak vendégmarasztaló hely. Aki egyszer megebédelt a Budapesti út 147. szám alatti vendéglőben, újra és újra visszatér. Nemcsak és nem is elsősorban a platánsorra és a híres Szántód-keresztre nyíló panoráma okán, hanem mert a balatoni vendéglősdinasztia híres arról, hogy itt a lehető legfinomabb, legjobb hagyományos magyar konyhaművészet csodái várják a betérő vendéget. Erzsike, Ibolya, idősebb vagy ifjabb István személyesen köszönti, fogadja a vendéget. Az étlapon ott van minden, mi szem-szájnak ingere. A pulykából, disznóból, tarjából, sajtból kombinált Forrás-tál, a tűzdelt borjúlábszár, a paradicsommal, sajttal csurgatott pulykamell, a libatepertő, a felséges libator, az Újházi-tyúkleves. Nehéz a választás, de kellemes a kényszer. Bízvást kijelenthetjük: a Forrás-vacsora felteszi a koronát a téli Balaton gyönyöreire. Mi innen kívánunk minden honfitársunknak boldogabb, jobb új évet.
Ebéd Földváron. Forrás vendéglő: Balatonföldvár, Budapesti út 147. A kínálatból: borjúlábszár steakkrumplival, 2 személyes: 6200 Ft, Forrás-tál, 2 személyes: 4400 Ft, libator, 2 személyes: 3990 Ft, pulykamell: 1980, halászlé: 1980, magyaros túrós csusza: 980 Ft.
Komoly fertőzésveszélynek tesszük ki magunkat, ha így kezeljük a nyers húst