Chávez kísérleti kormányátalakítása

Hugo Chávez levonta a decemberi, számára vereséggel végződött népszavazás tanulságait, és tizenhárom poszton átalakította kormányát. A venezuelai elnök balról a közép felé nyitott, s mint megfigyelők a változás kapcsán megjegyzik, valójában kísérletezik: az Egyesült Államokkal szemben leghatékonyabb politikát keresi.

2008. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepetésre az átalakítás legnagyobb vesztese az éppen egy éve kinevezett új alelnök, Jorge Rodríguez, aki ezentúl kizárólag az új egységpárt szervezési feladatait veszi át. Chávez ebben akarja tömöríteni politikai szövetségeseit, az alakuló kongresszusa január 12-én kezdődik. Rodríguez helyére Ramón Carrizález, az eddigi lakás- és otthonügyi miniszter került. Rodríguez a baloldal egyik kritikus személyisége volt, és kinevezésétől fogva az államosítással foglalkozott.
Chávez azt is bejelentette, megváltoztatja szövetségi politikáját, és hajlandó közeledni akár a polgársághoz is. Ennek ellenére nem vesznek át olyan politikákat, amelyek az egész világban megbuktak, mint például a magántulajdon megszüntetését, és hangsúlyozta, kormánya és mozgalma nem szélsőséges. Chávez ezentúl nagyobb figyelmet fordít majd a lakosságot foglalkoztató hétköznapi gondokra, például a szeméthegyek elhordására. Az is fontos és egyáltalán nem mellékes mozzanat, hogy az elnök a mostani eseményekkel kapcsolatban emlékeztetett, ezek a változások egyáltalán nem jelentenek visszalépést, elég Lenin szövetségi politikájára, illetve kubai példaképe, Fidel Castro és fehérorosz kollégája, Alekszandr Lukasenko véleményére gondolni.
A kormányátalakítás nem minden előzmény nélküli, ugyanis néhány napja Chávez váratlanul amnesztiát adott az ellene szervezett, de csak kétnapos 2002-es puccs több résztvevőjének. A jelek szerint igaza volt a Chávezt legjobban ismerő, most már néhai Alberto Garrido újságírónak és elemzőnek, aki szerint az elnök kísérleti, politikai laboratóriumnak tekinti az országot, hogy megtalálja a megfelelő politikát az Egyesült Államok befolyásának végleges felszámolására itt és Dél-Amerikában.
Chávez a 2007-es esztendő végén különben két sikertelen manővert könyvelhetett el: a december eleji alkotmánymódosító népszavazást, illetve a hét elején ismét félbeszakadó kolumbiai túszszabadító akciót, bár a legújabb hírek szerint Chávez nem adja fel, és újabb akcióra készül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.