Mesterséges tűz

k ö n y v e s h á z

2008. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki volt az a kései reneszánsz ember, aki ugyanolyan szenvedéllyel vetette bele magát tengerek kutatásába, holdtérképek rajzolásába, székely rovásemlékek gyűjtésébe és fordításába, mint Európa legrettegettebb ellenségének, az Oszmán Birodalomnak a példátlanul alapos felmérésébe? Aki utazóként, diplomataként, hadmérnökként, földrajztudósként, nyelvészként ugyanúgy megállta a helyét, mint a temesvári pasa kávéfőző rabszolgájaként? Luigi Ferdinando Marsigli gróf útleírásainál, jelentéseinél, tudományos munkáinál talán csak az élete izgalmasabb: a bolognai nemest ifjúkorától olyan delejesen vonzotta az Oszmán Birodalom, mint botanikust az esőerdő, s egész pályafutása alatt, akár a mi Zrínyink, hol tűzzel-vassal, de leginkább pengeéles és gyakorlatias eszének minden erejével hadakozott a csodálva utált Kelettel.
Huszonegy évesen, a XVII. század második felében látogatott először Konstantinápolyba, hogy egy esztendeig mást se tegyen, mint élete kockáztatásával szaglásszon a birodalmi fővárosban, s adatokat gyűjtsön a politikai, társadalmi felépítésről, művészetekről, közigazgatásról, hadseregről – mindenről, ami megismerhetővé és értelmezhetővé teszi az európaiak számára még mindig egzotikus ellenfelet. Azért ment újra és újra oda, esett fogságba a Rába partján, szállt hadba a szultáni seregek ellen a Magyar Királyság területén, hogy ellenőrizze a legyőzhetetlenségükről szóló fámát, majd könyvet írt, hogy tételesen megcáfolja e babonás mendemondákat. A mérnök és tudós mértéktartásával, tárgyilagosságával – és empátiájával.
Nemrégiben jelent meg magyar nyelven is ez a könyvcsemege F. Molnár Mónika nagyszerű fordításában, kis példányszámban. Csaknem háromszáz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy e nélkülözhetetlen könyv eljusson oda is, ahonnan részben származik. Az Oszmán Birodalom katonai állapotáról, felemelkedéséről és hanyatlásáról című munka Érsekújvár, Buda visszavívása és a karlócai békekötés után jóval, 1732-ben látott napvilágot legelőször. Szerzője császári tisztként végigverekedte a felszabadító harcokat, sőt sebesülései ellenére még arra is volt ereje, hogy a szétlőtt Buda romjai alól kódexeket, corvinákat mentsen ki. Ezzel a mindenre kiterjedő tudásszomjjal és értéktisztelettel, több török forrás ismeretében fogott neki az oszmán kultúra, elsősorban a hadsereg minden apró részletre kiterjedő, gazdagon illusztrált leírásának. A birodalom kincstári bevételeitől és kiadásaitól, a hadi szervezet felosztásától és szabályrendjétől az egyes csapategységek felszerelésén, fizetésén át az oszmán várostrom és -védelem technikájáig kaphatunk képet egy letűnő birodalom hanyatlásában is veszedelmes ármádiájáról. Olyan részletektől, mint a különféle fejfedők, sátorfajták, málházási módok, katonai zászlók és zeneszerszámok, kézifegyverek és mesterséges tüzek, olyan átfogó csataelemzésekig, mely összecsapások országunk területén zajlottak a „magyar reconquista” idején, a XVII. század végén.
Marsigli gróf nem érhette meg könyvének megjelenését, ahogy a könyv sem a közvetlen célját: mire stratégák, hadvezérek kezébe kerülhetett, addigra az oszmán seregek kiszorultak Európa központi régióiból. Nem véletlen, hogy az oroszok öt éven belül lefordították – akkor már rajtuk volt a sor. Mindenesetre, aki a török világ, a hadtörténet és a haditechnika iránt érdeklődik, annak az egykori kávétörő oceanológus-nyelvész leírása kötelező olvasmány.
(Luigi Ferdinando Marsigli: Az Oszmán Birodalom katonai állapotáról, felemelkedéséről és hanyatlásáról. Ford.: F. Molnár Mónika. Históriaantik Könyvesház Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 8900 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.