Szögi Lajos tiszavasvári tanár Szerencs irányából Olaszliszka felé haladt gépkocsijával 2006. október 15-én 16 óra körül. A faluba érve a Kossuth utcában egy út mellett haladó kislányt a gépkocsi elsodort, aki emiatt az út melletti vízelvezető árokba esett, de sérülést nem szenvedett. A sértett azonnal megállt, de az autóból kiszállni már nem tudott, mert a gyermek felnőtt korú bátyja a kocsihoz rohant, annak motorháztetejére felugrott, ököllel a szélvédőre ütött, amitől az bepókhálósodott. Eközben odaért egy másik rokon – aki az ügyben egyébként a harmadrendű vádlott –, és megpróbálta kinyitni az autó ajtaját. A tanár eközben megpróbált elindulni a gépkocsival, de addigra a kislány apja is és fiatalkorú bátyja, továbbá még három rokon férfi is megérkezett, akik kirángatták őt az autóból.
Az elsodort gyermek anyja eközben távolabbról kiabálta, hogy „öljétek meg a magyart, mert meghalt a gyerek!” A hét férfi ütlegelni kezdte a sértettet, amikor az a földre került, valamennyien rugdosták a fején és a testén egyaránt. A legtöbb ütést és rúgást a kislány felnőtt korú bátyja követte el, a másik rokon férfi pedig a földön fekvő embert nekifutásból fejbe rúgta. A kislány apja még a házba is befutott, ahonnan egy baltával tért vissza, hogy levágja a fejét.
Időközben a környéken lakók a helyszínen összegyűltek, de csak egy férfi volt, aki megpróbálta megakadályozni a bántalmazást. A történtek után a kocsiból kiszállt a tiszavasvári tanár nagyobbik gyermeke, és odament akkor még élő apjához, majd kérte az ott összegyűlteket, hogy hívjanak mentőt, de segítséget senkitől nem kapott. Ekkor húgával Vámosújfalu irányába kezdett futni, ahol egy gépkocsivezető felvette a gyerekeket, és ő hívott mentőt a helyszínre.
A sértett halála a fejet ért rendkívül nagy számú – mintegy 40 – ütés és rúgás következtében kialakuló sérülések folytán következett be. A feji és nyaktájéki sérülések elhelyezkedése, többszörössége és jellege, az elszenvedésük az élet kioltásával járó átlagos fájdalomérzetet és lelki gyötrelmet jelentősen meghaladta.
Az ügy óriási felzúdulást váltott ki az egész országban, a történteket mindenki mély megdöbbenéssel fogadta, de az eseményből levont következtetések erősen eltértek egymástól. Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat vezetője úgy fogalmazott, hogy ez nem romaügy; gyilkosság történt, ez egy bűnügy. A Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke, Horváth Aladár is megdöbbenéssel vette tudomásul az olaszliszkai eseményeket. – Elítéljük a súlyos bűncselekményt, és elvárjuk a hatóságoktól – mint minden más esetben – az alapos és jogszerű vizsgálat lefolytatását, az elkövetők felelősségre vonását – nyilatkozta a politikus, aki úgy véli, a magyar törvények mindenkire egyformán érvényesek nemtől, kortól, szociális helyzettől és etnikai hovatartozástól függetlenül. Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke a leghatározottabban elítélte az ilyen meggondolatlan cselekményeket. A roma politikus szerint mindig a hatóságokra kell bízni az Olaszliszkán történtekhez hasonló eseteket, ezért az önrendelkezés semmiképp nem lehet megoldás. Pettkó András, az MDF képviselője szintén elítélte az önbíráskodást, bárki tegye is azt. – A bíráskodásnak megvannak a megfelelő szervei, amelyek kivizsgálják és ítéletet hoznak ilyen ügyekben – nyilatkozta. A párt megrendüléssel értesült tiszavasvári képviselőjelöltjük haláláról, kegyetlennek és brutálisnak nevezték a támadást, amelyben Szögi Lajos életét vesztette. Nyakó István, az MSZP szóvivője akkor leszögezte, a lincselés nem politikai kérdés, hanem büntetőjogi. Ennél többet azonban lapunk kérdésére sem kívánt hozzáfűzni az esethez, mivel az nem az Országgyűlésre, hanem a bíróságra tartozik.
A Jobbik a jogegyenlőséget sértő, a cigány etnikumot indokolatlanul kivételezett helyzetbe hozó törvények és rendeletek azonnali megváltoztatását és gyökeresen új szemléletű és szisztematikus romapolitika megvalósítását követelte.
A bűncselekményt követően először három embert vettek őrizetbe, majd helyeztek előzetes letartóztatásba, a tiszavasvári tanár agyonverésével meggyanúsított három olaszliszkai férfi közül ketten később öngyilkosságot kíséreltek meg az előzetesben. Egyikük felakasztotta magát, másikuk felvágta az ereit, mindkét férfit sikerült megmenteni. Röviddel ezután még egy férfit és további három személyt – köztük egy nőt – is előzetes letartóztatásba helyeztek. Ezt követően 2007 tavaszán további egy embert tartóztattak le, így összesen nyolc személyt helyeztek előzetes letartóztatásba.
A szörnyű tragédia után többen az apa nélkül maradt család segítségére siettek. A Ferencváros labdarúgócsapata jótékonysági mérkőzés bevételével segítette a halálra vert tanár családját. Gellei Imre, a Fradi akkori szakvezetője, valamint játékosai a hír hallatán azonnal felajánlották segítségüket az özvegynek és a családnak. Az FTC labdarúgócsapata Tiszavasváriban Szabolcs-Szatmár-Bereg megye válogatottjával mérte össze erejét, a bevételt az elhunyt tanár családja kapta meg. Közismert, közkedvelt, adakozó kedvű művészek közreműködésével négy és fél órás jótékonysági koncertet is rendeztek a sárospataki Árpád Vezér Gimnáziumban az Olaszliszkán meglincselt Szögi Lajos tiszavasvári tanár özvegye és három gyermeke megsegítésére.
Az ország lakossága is jelesre vizsgázott, mert néhány héttel a történtek után már 21 millió forintot meghaladó pénzadomány gyűlt össze a tanár árván maradt gyermekei és özvegye megsegítésére létrehozott számlán.
Tavaly nyáron a P. Mobil adott koncertet az agyonvert tanár emlékére. A rendezvény ellen a helyi romák korábban aláírásgyűjtéssel tiltakoztak, mert féltek, hogy bosszút állnak rajtuk. A jótékonysági koncert bruttó bevétele 1,2 millió forint volt.
Gyűjtött a család számára a Gój Motoros Egyesület is. Az egyesület mintegy 130 tagja száz motorral 2007. október 14-én Olaszliszkára és Tiszavasváriba látogatott, ahol találkoztak Szögi Lajos édesapjával és kollégájával is, akik arról számoltak be nekik, hogy a család nehéz anyagi helyzetbe került a családfő elvesztése miatt. Ekkor határozták el, hogy megpróbálnak segíteni a bajba jutott családnak.
Közben az előzetesben levő egyik cigány gyanúsított szülei februárban százmilliós kártérítési pert is indítottak az állam ellen, amiért a bíróság és az ügyészség a szerintük sértő „lincselés” kifejezést merte használni a bűncselekményre. Ráadásként Horváth Dezső és felesége további egymilliárd forintos közérdekű bírság kiszabását is kérte az ügyészségre és a bíróságra, amiért több hivatalos iratban használták a szerintük pejoratív „lincselés” szót. Az ügyben a per 2007 őszén befejeződött.
A bűncselekmény ügyében pedig 2007 őszén emelt vádat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészség. Martossy György csoportvezető ügyész közölte: nyolc személyt, köztük egy nőt és két fiatalkorú férfit különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettével vádolnak. A bűncselekmény 10–15 évig terjedő, vagy akár életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntethető.
Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Ferihegyen