Századik születésnapján hazatalált

2008. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erdély mesés ajkú írója és költője, a legmagyarabb amerikai emigráns alkotó, a dél-amerikai mágikus realisták magyar rokona, Wass Albert éppen száz esztendővel ezelőtt született a mezőségi Válaszúton. Az arisztokrata családból származó, könnyen, gyorsan tanuló fiatalemberről már a debreceni, párizsi diákévek alatt kiderült, hogy boszorkányosan bűvöli a tollat. Stílusa és látásmódja egyedi ízekkel fűszerezve sarjadt abból a termékeny, misztikumot és virágos beszédmódot teremtő erdélyi légkörből, amely olyan stílusművészeket adott a magyar irodalomnak, mint Szabó Dezső, Tamási Áron, Nyírő József vagy a balladás szavú Sinka István. Életre szóló traumát okozott neki és családjának a trianoni országcsonkítás, annak 1945 utáni szovjet megszállással tetézett megismétlése, s nem kevésbé az is, hogy a román népbíróság minden alap nélkül, távollétében ítélte halálra háborús bűnösként. Hontalanságra ítélve, kilencvenesztendősen, 1998. február 17-én a floridai Astorban vetett véget önkezével életének, nem kis mértékben annak a nemtelen időhúzásnak következtében, amelyet a Horn-kormány folytatott az író magyar állampolgársági kérelmével kapcsolatban.
A költőként sem mindennapi tehetségű Wass Albert akaratlanul is ítéletet mondott egyik emlékezetes versében azok fölött is, akik őt mindenáron kirekeszteni igyekeztek a magyar irodalomból: „És miként hírdeti a Biblia: / Megméretnek az emberek… / Ki mint vet azonképpen arat. / Mert elfut a víz, csak a kő marad, / A kő marad!”
A csodálatos misztikus regénytrilógia, A funtineli boszorkány írója a nyolcvanas évek végéig szinte teljesen ismeretlen volt a magyarországi olvasók számára. A Wass Albert jelentőségét ma is tagadni próbáló irodalmi hivatalnokok és irodalomtörténészek törölték a hazaiak kollektív emlékezetéből az írót, aki 1940-ben már Baumgarten-díjban részesült a Farkasverem című regényéért. A funtineli boszorkányt, amely egy csodálatos, látnoki képességgel megáldott és megvert román lány tragikus története, ma már a román irodalomtörténet is a világirodalom egyik legszebb misztikus-romantikus román regényeként emlegeti. Az Adjátok vissza a hegyeimet!, az Elvásik a veres csillag, a Kard és kasza című regények írója születésének századik évfordulónapján hazatalált, s mára a Kárpát-medence egyik legnépszerűbb, legkedveltebb írójaként tartjuk számon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.