Norvég minta
Margittai Gábor
Manapság, amikor a magyarokban egyre gyakrabban és sürgetõbben merül föl a kivándorlás gondolata, a pánikszerû menekülés ebbõl az erkölcsileg, szellemileg, politikailag és minden más szempontból is megreccsent társadalomból, joggal kerülhetnek látóterünkbe olyan államok, amelyekben az emberek fakutyával járnak munkába. Mert ahhoz, hogy valaki reggelente idétlen bojtos sapkában, aktatáskáját lábai közé szorítva, kipirult arccal, két bottal hadonászva suhanjon lakószigetérõl a fjordok jegén hivatalába, nem csupán metszõ télre és elszántságra van szükség, hanem valami nagy-nagy, általunk talán soha meg nem ismerhetõ harmóniára is.
Idõ és idõjárás összehangolására.
Amíg mi elõszeretettel siránkozunk hol a sok, hol a kevés hó miatt, és egyszer izzasztónak, máskor meg kibírhatatlannak tartjuk a telet, de sohasem elég jónak, addig ezek az emberek fittyet hánynak mindarra, ami az égbõl jön: az óvodásokat például ónos esõben vagy mínusz 20 fokban is kicsapják a játszótérre, s ha a gyerekek összesározták magukat, az óvónõk egyszerûn slaggal veretik tisztára a kiscsoportot. Ha pedig autózni kell a szakadó hóban, magától értetõdõen autóznak sok száz kilométeren keresztül nyugodt, jó ritmusú konvojban anélkül, hogy bárkin is kitörne az elõzési, tülekedési frász. A hosszú és sötét északi tél nem sok lehetõséget ad a siránkozásra, sem a másképp haladók lesöprésére.
Sepregetni mégis szeretnek ezek a fakutyázó emberek: a fõvárosukban hiába keresnénk tiltó KRESZ-táblákat, amelyek egy egész ország abszurditását fejezik ki – fehér alapon piros körben traktorral. Náluk ugyanis város és mezõgazdasági haszonjármû is összhangban van. Ha hó esik, vagy a meredek utcákra jégpáncél fagy, a kerületek telefonálnak a felbérelt parasztoknak, akik fél órán belül megjelennek traktorukkal, hogy takarítsanak, és apró szemû kaviccsal felszórják az utakat. Tavasszal ugyanezek a parasztok öszszeszedik az apró szemû kavicsot, mielõtt munkába állítanák gépeiket a földeken.
Ez nem utópia, hanem Norvégia. Mégis attól tartok, nem lenne szerencsés kivándorolni ebbe az országba: mi, magyarok nehezen viselnénk ezt a hétköznapi harmóniát meg a sok kényszerítõ körülményt, amely kulturáltságra és együttmûködésre ösztökél. Ne meneküljünk sorsunk elõl, csak csússzunk, csússzunk megállíthatatlanul, fakutya nélkül, de bojtos sapkában.
Nemzeti imádságunk
Péter László
Érdekes megfigyelni, ki mit csinál a kezével, mialatt a Himnuszt énekli vagy hallgatja. A Horthy-rendszerben, fõként a leventeintézmény révén, az a katonás szokás vált általánossá, hogy vigyázzállásban – „kezek a nadrágvarráson” – énekeltük nemzeti imádságunkat. Még a nõkre is átsugárzott ez a szokás: olykor látni, hogy õk is kétoldalt leeresztett kézzel állnak a Himnusz alatt. Pedig semmi okunk erre a merev, militarista tempóra.
Gyurcsány újabban az – egyébként szép és jellegzetes – amerikai szokást átvéve azzal kelt föltûnést, hogy jobb kezét a szívére teszi. Erre a majmolásra sincs szükségünk. Mert lenne sajátosan magyar magatartás.
A Himnusz nemzeti imádságunk. „Isten, áldd meg a magyart” – kezdjük, és mindvégig Õt szólítjuk meg. Az imára kulcsolt kéznek lehetnek különféle változatai, de ki-ki saját módja szerint élhetne vele. Aki egyetért ezzel, terjessze saját szûkebb környezetében. Hungarikum lehetne.
Holnap jön az igazi tél!