Szükségünk van Wass Albertre

Hontalan vagyok, mert vallom, hogy a gondolat szabad, mert hazám ott van a Kárpátok alatt és népem magyar – Wass Albert Hontalanság hitvallása című megindító költeményét kedden este Szoboszlai Éva színművész szavalta el a Magyar Kultúra Alapítvány székházában, ahol a Kráter Műhely Egyesület és a PoLíSz című folyóirat tartotta meg az író születésének századik évfordulójára szervezett központi ünnepséget Turcsány Péter költő és Csernóczky Judit irodalomtörténész rendezésében.

2008. 01. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szükségünk van Wass Albertre című műsorban a rendező az irodalom és a testvérmúzsák segítségével idézte meg a huszadik század meghatározó egyéniségének életművét telt ház előtt. A műsort a tőle megszokott személyhez szóló, élvezetes, fordulatos hangnemben vezette Bőzsöny Ferenc, a Magyar Rádió örökös főbemondója. Az életutat Szászfalvi László, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága alelnöke ünnepi beszédéből, valamint Turcsány Péter készülő Wass Albert-esszéregényéből felolvasott részletek nyomán ismerhette meg a közönség. A műveket kiváló színművészek, Bánffy György, Szersén Gyula, Szoboszlai Éva, Soós Andrea szólaltatták meg. Markáns részlet hangzott el videofelvételről Szörényi Levente Elég volt című kóruskantátájából, a Kossuth-díjas zeneszerző, énekes-gitáros jelenlétében. Székelyföldi, mezőségi népdalokat adtak elő a Kecskés együttes tagjai, Timár Sára, Lévay Péter, Kobza Vajk, illetve Kobzos Kiss Tamás, a régi magyar zeneművészetnek előadóként, gyűjtőként, teoretikusként is spiritus rectora. A közönség részleteket láthatott Csontos János költő, filmrendező Wass Albert földjén – Mezőségi kilátások című filmjéből. Kondor Katalin Wass Albert-díjas újságíró, a Magyar Rádió korábbi elnöke közkívánatra újra elmondta a közönségnek az Egy csepp emberség című műsorban elhangzott személyes vallomását Wass Albertről. Szintén a közönség kérésére szavalta el Csontos János költő saját, Wass Albert földjén, valamint a Mezőségi szonett című költeményét, amelyet saját elmondása szerint a forgatás helyszínén, a mobiltelefonjába írt bele. Végül a Magyar Művészeti Alapítvány elnöke, Gubcsi Lajos adta át szimbolikusan Wass Albertnek a posztumusz Árpád fejedelem díjat jelképező herendi porcelánból készült Árpád-szobrot, amelyet Turcsány Péter költő, a Kráter Műhely Egyesület elnöke vett át.
A sokoldalú műsor a szó, a hang és a látvány ősi egységét megvalósítva, kaleidoszkópként tárta elénk a sokat szenvedett, hazátlanságra kárhoztatott kiemelkedő író életútját és életművét. Szászfalvi László Fidesz–KDNP-s honatya Wass Albert erkölcsi üzenete című beszédében a kiemelkedő író életművének morális és intellektuális fundamentumairól beszélt. Wass Albert mintegy hatvankötetes oeuvre-jének első számú vezérfonala az isten és embertársai iránti feltétel nélküli szeretet hirdetése. Az író Jézus Krisztus tanítására hivatkozva vallja, hogy a tízparancsolat egyik sarokköve a Szeresd a te Uradat és Istenedet gondolat, amely magában foglalja az első öt parancsolat tanítását. A második öt parancsolat esszenciája pedig: Szeresd felebarátodat, mint tenmagadat. A Wass- életmű másik fő motívuma a magyarság szeretete, erről tanúskodnak az író magyarságversei és a soha nem szűnő fájdalom, amit a trianoni országcsonkítás, a hazavesztés, az emigrációba kényszerültség következtében érzett. A Wass-életmű harmadik erkölcsi iránytűje az igazságszeretet. Bármennyire is bonyolult az életünk, igazság és hamisság soha nem férhet meg egyazon gyékényen. A három alapérték, az isten- és emberszeretet, a honszerelem és az igazságszeretet szervesen összefügg. Sajnos, azért beteg a mai világ, mert elveszítette szem elől ezeket az alapértékeket – üzeni nekünk a mezőségben száz éve született és az Egyesült Államokban kilencvenévesen elhunyt író páratlanul értékes életműve – mondotta el többek között Szászfalvi László.
Wass Albert életműve üzen az egyre ritkuló mezőségi szórványmagyarságnak is. „Futballoznak a koponyákkal, Pálya épül a csontokon / Kifosztották az ősi kriptát / terjeszkedik az új rokon” – írja Csontos János a Mezőségi szonett című költeményében. Ám az ellenszert is keresik a Wass Albert földjén – Mezőségi kilátások című film alkotói, Csontos János rendező és Turcsány Péter szerkesztő. A magyar kultúra emlékhelyeinek felépítése, újjáélesztése, többek között az Ördöngösfüzesi Múzeum, valamint a Wass Albert-kultusz újjáélesztése lehetne a szórványmagyarság ébredésének útja. Az író, aki hontalanságra ítélve is megmaradt magyarnak és erdélyinek, segíthet földijeinek abban, hogy újra otthonuknak érezhessék szülőföldjüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.