Vasvörösvári porzó

2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy mi minden szenesedett el 1924-ben a vörösvári kastély toronyszobájában, arról talán csak irodalomtörténetünk leglelkesebb hamisítója, Thaly Kálmán tudna aprólékosan beszámolni. De ő csupán azt érhette meg, hogy több évtizedes makacskodásának eredményeképp az utolsó nagy Habsburg elrendelje a Habsburg-gyűlölő bujdosók, Thököly, Rákóczi, Bercsényi, Esterházy, Sibrik és társaik hamvainak hazamentését – ám azt szerencsére már nem, hogy írásos emlékezetük tetemes részét megsemmisítse egy falusi tűzvész a nyugati végeken. Az évszázadokig várból várba menekített, ki-be falazott és a császári kopók elől eltitkolt levéltár zöme a gondosság és a hűség iróniájaként így tűnt el a magyar történetírók szeme elől is.
Pedig Thaly Kálmán 1870-ben még meghatottságtól remegő hangon számolt be a vörösvári kastély toronyszobájában, e „tágas, szellős, amellett boltozatos, vasajtós, biztos helyiségben” tett korszakalkotó jelentőségű látogatásairól a Századok című folyóiratban. Erdődy István gróf – az évszázadokig hányatott életvitelű Erdődy klán egyik legnagyszerűbb és legjótékonyabb életművű sarja – számos különleges relikvia mellett ugyanis itt, a Vas vármegyei Felső-Őrség peremén őrizte famíliája és a Rákócziak titkos levéltárát. Thalynak elakadt a lélegzete, amint a megsárgult, helyenként a fejedelem keze nyomát viselő, még aranyló porzójú, felbontatlan leveleket, hadparancsokat, tervrajzokat, diplomáciai iratokat, hatalmas európai uralkodók ígéreteit lapozgatta. Belebotlott Nagy Péter cár, a Napkirály, Vilmos, Szaniszló király bensőséges hangú, Rákóczit „Mon cousinnak”, „Mon cher Frére-nek” dédelgető leveleibe, udvari ügynökök, harctéri parancsnokok puskaporszagú jelentéseibe, végezetül a vezérlő fejedelem büszke hanyatlásának mementóiba. „Tudom, legnagyobb argumentum ebben az, hogy úgyis elhagyattatom, s még talám az külső reménség is megcsal; mely ha mind úgy történnék is: mégis jobban szeretem tiszta, tökélletes lekiismérettel Istenbe vetni reménségemet egyedűl, mintsem hitetlenségemmel azt megmocskolván, attúl is mind eltávoznom, mind érdemtelenné tenni magamat. Ez oly végső resolutióm, a melytűl csak a halál választ el, s nincs oly nyomorúság s rabság, a mely elmémben habozást okozzon. Számot adok evvel Istenem előtt, s megmutatom hazámnak s nemzetemnek s az egész keresztyén világnak, hogy valamint az Ügyet nem dicsősségért, gazdagulásért vettem fel: úgy a nyomorúságok félelmétűl azt el nem hagyom!” – fogalmaz II. Rákóczi Ferenc abban a korban, amikor politika és erkölcs, ügybuzgalom és áldozat még nem feltétlenül vált el egymástól. Mégpedig nem másnak írja ezt, mint elpártolt hadvezérének, Károlyi Sándornak 1711 márciusában, amikor a kuruc világot csupán egy hónap választja el a kapitulációtól, Rákóczit pedig a mindhalálig tartó száműzetéstől.
Hogy e felbecsülhetetlen értékű történelmi forrásanyagból a lángok martaléka lett minden, amit a tudósok nem menekítettek meg, az valóban az ügyszeretet fintora: Erdődy István, Aspremont Mária grófnőnek, azaz Rákóczi Júlia dédunokájának a fia és felmenői hosszas kutatómunkával gereblyézték össze az iratokat az ország különböző pontjairól. A legenda szerint egy részét kifalazták az ónodi vár tornyából, ahonnan az Aspremontok Trencsén megyei fészkébe, a Vág menti Lednicrónára (Rovnyéba), onnan a vasi Gyepüfüzesre, majd pedig az éppen megépített, szomszédos vasvörösvári kastélyba vándorolt, egyesülve az Erdődyek levéltárával és 22 darab eredeti Árpád-kori oklevéllel – csak hogy évtizedek múltán tökéletesebb legyen a pusztulás.
Serlegek, pecsétnyomók, Munkács 1686-os ostroma alatt Zrínyi Ilonát köszöntő névnapi vers kézirata, II. Rákóczi Ferenc gyermekkori arcképe, amelyet a derék osztrákok 1849-ben céltáblául használtak, szuronnyal döfködtek (azért a kép megmaradt, kijavították), a Rákócziak címerével hímezett szőnyeg – ezek az ereklyék bújtak meg továbbá a XIX. század végi vörösvári kastélyban, a magyar történelem nagyobb dicsőségére.
Ha ma kitekintenénk a toronyszobából – aminthogy nem tekinthetünk ki, mivel az Erdődy-kastély zárva, kapui esetlenül bedeszkázva –, elhagyatottságában is arányos, vadregényes angolparkot, messzebb tekintve pedig a határon túlra került egykori határvédő végvidéket, a burgenlandi Őrség falvait, a Vasvörösvárhoz (Rotenturm an der Pinka) tapadó Alsóőrt (Unterwart), a Pinka-patak túloldalán rejtőzködő Őriszigetet (Siget i. d. Wart) pillanthatnánk meg. Egy német többségű falu vártájáról az egyedülálló ausztriai magyar szigetvilágot, amely nemcsak a honfoglalás korából eredő településszerkezetét, katonai hagyománytudatát, a feltehetően besenyő és székely íjász-lövő ősök emlékezetét őrzi, hanem – egyre nehézkesebben – évszázados szigetlétét is. Ha pedig alászállnánk a toronyból, és körbejárnánk a park fölé magasodó dombot, a várvidéki Ausztria talán legszánalmasabb állapotban lévő műemlékét tanulmányozhatnánk.
Ahol a Pinka mocsárvilága fölé a XIV. századtól jelentékeny erősség emelkedett, amely Bakócz Tamás érsek közreműködésével került az Erdődyek birtokába, s amelynek helyén a derék István gróf emelt mór stílusjegyekkel cifrázott romantikus kastélyt az 1860-as években, ott mára csak vizesedő falú, beomlott lépcsőjű, töredezett homlokzatú maradvány őrködik. Legalább önmaga emlékezetét igyekszik megőrizni, miközben csendben lemállik lángoló vörös színe. Rövid történelme mintaszerű: a téglavárat, amelyet az előkelő budapesti építész, Weber Antal tervezett, és Lotz Károly díszített festményeivel, Trianon és a tűzvész után nem sokkal dobra verték, lakott benne cseh hegedűművész és az 1945 áprilisában bevonuló Vörös Hadsereg legénysége. Úgy látszik, nemcsak a könyveknek, a leveleknek is megvan a maguk sorsa: ha a húszas években nem következik be a katasztrófa, valószínűleg szovjet katonák melegedtek volna a fejedelmi levéltárból rakott tábortűznél. Mindenesetre megtették a tőlük telhetőt; nem csoda, hogy a magyar határtól, Szombathelytől egyugrásnyira ma elfeledve roskadozik a vasvörösvári kastély – Rákóczi-emlékek, úri gesztusok kolumbáriumaként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.