Többek között a Cseh Centrum, a Cseh Köztársaság nagykövetsége, a Thália Színház, az Ulpius-ház könyvkiadó emlékezett az 1968-as prágai tavaszra, majd a rövid ideig tartó szabadságremények tovatűntére pénteken A színház és emlékezet 1968–2008 című műsorral. Azokra az évekre igaz volt, hogy – Zdenek Mlynár könyvének címével élve – A Kreml felől jő a fagy. A negyven esztendővel ezelőtti, 1968-as prágai szabadságvirágokat ugyanúgy szovjet lánctalpak taposták el, mint 1956-ban Magyarországon. Ám ahogy Mlynár, Voskovecz, Urban, Václav Havel műveiből is megtudhatjuk, a magyar, a lengyel, a cseh forradalom halálra sebezte a diktatúra jelképét, az orosz medvét.
A sorozatban pénteken Václav Havel Kérem, röviden! című könyvének bemutatója, valamint a Václav Havel a drámaíró és világpolgár című kiállítás megnyitója, tegnap és ma este fél hétkor Tom Stoppard Rock’n’roll című drámájának bemutatója várta-várja a nézőket, utóbbi a prágai nemzeti színház előadásában cseh nyelven, magyar szinkrontolmácsolással.
A megemlékezéssorozat egyik legfontosabb eseményét, a Kérem, röviden! című kötet bemutatóját Karel Hvízd’ala író-újságíró állította össze Václav Havellel, a prágai tavasz és a bársonyos forradalom egyik főszereplőjével folytatott beszélgetésekből és Havel írásaiból. A 2006-ban elkészült könyv magyarul a napokban látott napvilágot Varga György és Kovács László fordításában, az Ulpius-ház gondozásában. Karel Hvízd’ala jelen volt a pénteki bemutatón. Elmondta a magyar hallgatóságnak, hogy a diktatúra 1978-ban késztette emigrációra, 1978 és 1990 között Németországban élt és dolgozott. Több mint húsz interjúkötet fűződik a nevéhez. Nem először volt társszerzője az író, köztársasági elnök, forradalmár Václav Havelnek. A Távkihallgatás című könyv úgy született meg, hogy Németországból küldte el magnón a kérdéseit Havelnak, aki elvonulva egy barátja műtermébe folyamatosan mondta magnóra a válaszait, amelyeket az újságíró az interjúregény szabályainak megfelelően összegzett.
Az új könyv, a Kérem, csak röviden! Havel rövid írásainak kollázsforma mozaikregénye. „Örülök, hogy az én furcsa kis könyvem eljutott a magyar olvasókhoz is” – írja Havel a kötet előszavában. A jeles író a rá jellemző szerénységgel a 2006-ban, hetvenedik születésnapjára elkészült könyvről elárulja, hogy azért választotta a kollázsformát – amelyben szerepelnek az író, a közéleti személyiség, az egykori forradalmár emlékei –, hogy ki-ki átugorhassa, kihagyhassa azokat a részeket, amelyek nem érdeklik.
Az ember a sorok olvasásába belefeledkezve egyre inkább meggyőződik arról, hogy nincs mit átugornia, a könyv a maga egészében izgalmas és emlékezetes olvasmány.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria