Se madár, se ember, se vitorlás, se gőzös sehol – merengett Eötvös Károly a téli Balatonról a XIX. században, amit magunk is könnyűszerrel igazolhatunk, azzal a fenntartással, hogy ma már nemigen temeti el méteres hó a nádat, és lakodalmas szekerek sem szakadnak csak úgy a tó jegébe, mint ezelőtt kétszáz évvel. Ellenben csodálatos februári fényekben, kristálytiszta tájalakzatok megejtő útvesztőjében fedezheti fel újra (és újra) a jól ismertnek hitt Tapolcai-medencét és Sümeg környékét az, aki nem riad vissza a csípős széltől és a magyar tenger szinte teljes területére kitett „Zárva tartunk” táblától. E sorok írójában két pannon kistáj – nép-formák-építészet kategóriában – viaskodik évtizedek óta az elsőségért: a katonás hagyományvilágú Vas(vár) megyei Őrség, illetve a szelídebb Balaton-felvidék – de úgy tetszik, ez a tipikus patthelyzet.
Érdemes a Székesfehérvártól szinte kihalt M7-esen végigrobogni, majd Keszthely után célba venni első csodás kis várromunkat, a szigligetit, amely alatt az ostrommal kísérletezgető török csapatok sorra elvéreztek a hódoltság korában; majd rákanyarodni a 84-es főútra, hogy néhány kilométer múlva szőnyegbombázta, de lélegzetelállító világba vezető mellékutacskára térjünk. A Nemesvita utáni leágazástól a Lesence-patakhoz érkezünk, vadmadarakkal, lovakkal, marhákkal teli mocsaras síkságra, amelyen két, panzióvá átalakított vízimalom ér meg akár csak egy-egy rövid látogatást is. Az Átrium Malom Panzió szépen felújított, bár malom jellegétől építészetileg is megfosztott, jól felszerelt, kedves és készséges személyzetű vendéglátóhely. Míg a néhány száz méterrel mögötte fekvő, két patak találkozási pontján található Váradi-malom vadregényes, meghökkentő épület a maga zegzugos szobáival, fényárban úszó, cserépkályhás-könyvtáras nappalijával, lovagteremre emlékeztető ebédlőjével. Aki nem akar errefelé megszállni (eléggé el nem ítélhető módon), annak is érdemes kitérőt tenni ezekhez az eldugott ipari műemlékekhez.
Tanúhegyek tanúvárakkal: ezt garantálja a mindig gyönyörű és diszkrét Balaton-felvidék. Egy napba akár több rom is belefér, de legalább egy hosszú hétvégét érdemes barangolásra szánni. Ebéd
a Szent György-hegyen (Szent György Pince), aztán a labancverő Csobánc vár hegyének megmászása, kulturális csemege a közeli Diszel pazarul felújított vízimalmában, az Első Magyar Látványtár avantgárd gyűjtőszemléletű kiállítótermében, ahová az igazi művészet mellett bizarr tárgyak, bútorok, sőt giccsek is bekerülhetnek, amint a prospektus fogalmaz. Újabb várhegy, a hegyesdi, ez a síkból kiemelkedő karcsú kis vulkanikus kúp, amely nem csupán szórványos romjairól és bajvívó hőseiről nevezetes, de arról is, hogy az aljában futó tanösvény magyarázó tábláinak szerzője ismeri a magyar helyesírás szabályait. Ami manapság nem kis hadi tett Magyarországon.
S ha már lóg a nyelvünk, és hajlandók vagyunk a színvonalas pihenésért a pénztárcánkba nyúlni, estére mindenképpen érdemes Sümegre érnünk, és megszállnunk néhány napra a Hotel Kapitány (www.hotelkapitany.hu) nevű építészeti, hagyományőrző, közérzetjavító ötletparádéban. Papp Imre, a sümegi várkapitány, egykori villamosmérnök és várbüfés gondolt egyet a rendszerváltás időszakában, és kibérelte az életveszélyessé pusztult sümegi várat. Mára félig újjáépült, messziről idevonzó látványosság lett az erősség, néhány éven belül pedig teljesen megépülhet az, ami a környék évszázados dicsősége és menedékhelye volt. De Papp Imre és összetartó családja nem elégedett meg ennyivel: megértették, hogy történelmi értékeinket sokszor úgy tudjuk csak megvédeni, ha szolgáltatásokkal tesszük őket tovább értékesíthetővé. Négycsillagos, családiasan vendégszerető wellness-szálloda épült Papp tervei alapján, mangalica- és szürkemarhatelepet létesítettek, hogy a vendégek jó minőségű étkeket – mint például mangalicaszalonnát, disznótorost, kocsonyát – fogyaszthassanak környékbeli borokkal lovagi torna kíséretében. Az étterem falára a Himnusz, a Szózat szövegét szegeztette a várkapitány, valamint a történelmi Magyarország vármegyéinek fából faragott címereit, és túl ezen régi kardokat, szakállas puskákat, páncélokat, hogy aki ide betér, a végvári magyar múltba csöppenjen, és átélhesse a Papp család szenvedélyét. Nem sok szálloda van Magyarországon, amely nem csupán ellát, szolgáltat, nyugalmat ad, de történelmünk ismeretét is elmélyíti – ami szintén nem jelentéktelen tett manapság.
Megszületett a bérmegállapodás, mutatjuk, hogy mennyi lehet a jövő évi minimálbér