Brazil kémvádak a Halliburton ellen

Brazíliában a hónap elején ellopták a Petrobrás olajvállalat titkos adatait a novemberben megtalált új és nagy brazil szénhidrogén-lelőhely koordinátáiról. Az ügyben Dick Cheney amerikai alelnök egykori cége, a Halliburton olajszállító vállalat is érintett lehet.

2008. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a minap közölte a hírt Rio de Janeiro szövetségi rendőri hivatala, hogy eltűnt a brazil energiaóriás, a Petrobrás több stratégiai információja. A hatóság a brazil vállalat mellett a világ legnagyobb olajszállító vállalataként ismert Halliburtont is arra kérte, hogy tizenöt napon belül adjon tájékoztatást a február elsején történt rablásról. A Halliburton úgy keveredett bele az ügybe – írta a Folha do Sao Paulo brazil napilap csütörtökön –, hogy szolgáltatásokat végez a brazil cégnek. Köztudomású, hogy a 2000-es választásokig Dick Cheney amerikai alelnök által irányított cég az iraki háború egyik legnagyobb haszonélvezője. A lap szerint a Halliburton kamionján elszállított konténerben lehetett a stratégiai adatokat tartalmazó két laptop, többek között a tavaly novemberben megtalált új nagy brazil szénhidrogén-lelőhely koordinátáiról.
Az akció rendkívüli következményekkel járhat, ha bebizonyosodik, hogy a Santos-medencében fekvő Tupi-mező 5–8 billió hordóra becsült lelőhelyére vonatkozó információk is szerepeltek az említett adathordozókon. A cég pénteki közleményében jelezte, megvannak a másolatok az eltűnt adatokról. A Planalto – a brazil elnöki palota – első intézkedésével utasította a Petrobrást, hogy függessze fel az új lelőhelyre meghirdetett pályázatot. A Halliburton egyelőre hallgat. A cég négy évre szóló, 270 millió dolláros szerződésében a kőolaj-kitermeléssel kapcsolatos infrastrukturális és biztonsági műveletekhez nyújtott támogatást.
Az ügy hátterében az húzódhat meg, hogy a brazil állam a baloldali Luiz Inácio „Lula” da Silva elnök első megválasztása, 2002 óta egyre fontosabb szerepet tölt be a világban. Lula 2003 őszére egybekovácsolta a „fél világot” – Kínát, Indiát, Argentínát és Dél-Afrikát – a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) túlzott befolyása ellen. A WTO azóta is kénytelen tárgyalni velük a dohai fordulókon. De Lula a világ ötödik legnagyobb területű országa élén már nem éri be enynyivel: szeretne bekerülni az átalakítandó ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai közé, illetve a legfejlettebb ipari országokat tömörítő G8-csoportba is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.