Eljárás korrupt bv-sek ellen

A tököli és az egri büntetés-végrehajtási (bv) intézet nyugállományú parancsnokai, további négy bv-ezredes, egy alezredes, az egykori BM-kórház főorvosa, egy ügyvéd, egy, a tököli rabokat foglalkoztató cég vezetője és egy elítélt ellen emelt vádat még tavaly augusztusban a Budapesti Katonai Ügyészség. Közülük egy jelenleg is aktív tisztet a bv országos parancsnoka tegnap felfüggesztett beosztásából.

2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

VIP-Cellák. Lapunk korábban beszámolt arról, hogy Tiszalökön és Szombathelyen két új börtön épül, amelyek szinte luxuskörülményeket biztosítanak a raboknak. Olyan vélekedések is napvilágot láttak, hogy ezek az intézmények egyfajta VIP-helyek lesznek, amelyekbe kivételezett fogva tartottak kerülhetnek. Az új fegyházak feltöltése a jogszabályoknak megfelelően történik majd – tájékoztatott akkor még Csere László, akit azóta Dömény Sándor váltott az országos parancsnoki székben. Ennek értelmében elsőbbséget élveznek azok, akik közelebb laknak a két fegyintézet valamelyikéhez. A törvény szavai szerint a büntetést „lehetőleg az elítélt lakóhelyéhez legközelebb eső büntetés-végrehajtási intézetben hajtják végre”.


Juhász Gábornak, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) államtitkárának utasítására felfüggesztett beosztásából, illetve fegyelmi eljárást indított egy, még aktív állományba tartozó tiszt ellen Dömény Sándor dandártábornok, a büntetés-végrehajtás megbízott országos parancsnoka. A férfi kapcsolatba hozható a vesztegetéssel vádolt bv ezredesek ügyével. Már korábban, a nyomozati szakaszban is felfüggeszthette volna a parancsnokot, azonban az ügyészséggel folytatott „széles körű együttműködés” és az ártatlanság vélelme miatt ezt nem tette meg. Juhász egyébként a tábornokot is szóbeli figyelmeztetésben részesítette. Dömény elmondta: a vesztegetéssel vádolt ezredesek közül egy másik, még szolgálatban lévő férfi már nem a büntetés-végrehajtás állományában, hanem egy gazdasági társaságnál dolgozik. Ezért őt nem lehet felfüggeszteni.
Az MTV hétfő esti Híradója számolt be arról, hogy a katonai ügyészség vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel vádol több büntetés-végrehajtási főtisztet, mert pénzért előnyökhöz juttattak elítélteket. A tudósítás szerint a bv ezredesek soron kívül engedélyeztek beszélőt vagy büntetés-félbeszakítást a raboknak. A jól fizető fogvatartottak különleges kedvezményeket nyújtó VIP-cellába kerültek. Volt, akinek egymillió forintjába került, hogy Tökölön, a fiatalkorúak börtönében töltse le a büntetését. A fizetős raboknak – és nemcsak Tökölön, hanem az egri börtönben is – kétszer annyi csomag, beszélő és szabadság járt, mint a többieknek.
Az eddig példa nélküli ügy egy feljelentés alapján, 2006 végén indult, s a Budapesti Katonai Ügyészség tavaly augusztusban emelt vádat vesztegetés, hivatali bűncselekmények, illetve okirat-hamisítás miatt tizenegy, a büntetés-végrehajtásban érintett személy ellen – közölte tegnapi tájékoztatóján Hegedűs András dandártábornok, a katonai ügyészség vezetője. A tököli és az egri bv intézet nyugállományú parancsnokai, további négy bv ezredes, egy alezredes, az egykori BM-kórház főorvosa, egy ügyvéd, egy, a tököli rabokat foglalkoztató cég vezetője és egy elítélt ül majd a vádlottak padjára. Közülük Gy. Zoltán ezredes és egy másik, civil vádlott már közel négy hónapot töltött előzetes letartóztatásban. Hegedűs András közölte: egyes vádlottak beismerő vallomása, titkosszolgálati módszerekkel készült bizonyítékok, a tanúk beszámolói, a bv intézetekben fellelt dokumentáció, illetve informatikus és orvos szakértői vélemények alapozzák meg a korrupciós vádakat. Két elítélt tanúként szerepel a büntetőeljárásban. Az ügyészség vezetője elmondta, hogy az egri és a tököli intézményparancsnok a bűncselekmény elkövetésekor, vagyis 2005 és 2006 között még aktív állományban volt. Az ügyet március elején kezdik tárgyalni Győrben. A Fővárosi Bíróság ugyanis elfogultságot jelentett be, mivel az egyik vádlott ülnökként korábban tagja volt a bíróság egyik katonai tanácsának.
Dömény Sándor szerint elszigetelt jelenségről van szó. Arra az újságírói kérdésre, hogy akkor mi az összefüggés két börtön és hét magas rangú tiszt között, azt válaszolta: mindannyian a bv állományába tartoztak. A fogházakban, fegyházakban dolgozók ellen 2006-ban még 240 büntetőeljárást indítottak, ez a szám tavalyra 180-ra csökkent. Ugyanakkor a fegyelmi ügyek száma valamelyest nőtt: 556-ról 583-ra. Arról nincs adat, hogy hány esetben vizsgálódtak korrupció miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.