Film az elfelejtett hõsrõl

Az Ocskay Lász­ló szá­za­dos, az el­fe­lej­tett hõs cí­mû film tör­té­ne­te úgy kez­dõ­dött, mint egy re­gény. Kollarik Ta­más, a Vox No­va pro­du­ce­re egy zug­lói pres­­szó­ban be­szél­ge­tés­be ele­gye­dett egy szim­pa­ti­kus úr­ral, kel­le­me­sen, el­mé­lyül­ten tár­sa­log­tak a ma­gyar iro­da­lom­ról és tör­té­ne­lem­rõl. A pro­du­cer el­mond­ta, hogy ked­venc gyer­mek­ko­ri ol­vas­má­nya Jó­kai Mór Sze­ret­ve mind a vér­pa­dig cí­mû re­gé­nye. Az em­lí­tett mû fõ­sze­rep­lõ­je Ocskay Lász­ló bri­ga­dé­ros, aki le­gen­dás ku­ruc hõs­bõl vált áru­ló­vá.

2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki­de­rült, hogy Kollarik Ta­más be­szél­ge­tõ­part­ne­re Ocskay Ru­dolf, aki nyom­ban el­mond­ta, hogy a csa­lád­nak azonban van­nak iga­zi büsz­ke­sé­gei. Nagy­ap­ja, idõ­sebb Ocskay Ru­dolf ka­to­na­tiszt ha­lál­ra ítél­ve, har­minc na­pon át vár­ta a hó­hért a szé­gyen­tel­jes Ta­nács­köz­tár­sa­ság rém­kor­sza­ká­ban, Kor­vin Ottóék bör­tö­né­ben. És van egy cso­dá­la­tos nagy­báty­ja, Ocskay Lász­ló, a ma­gyar had­se­reg szá­za­do­sa, aki a bu­da­pes­ti Abonyi ut­cai zsi­dó gim­ná­zi­um­ban – a mai ELTE gya­kor­lógim­ná­zi­u­má­nak épü­le­té­ben – egy ru­ha­gyûj­tõ mun­ka­­szá­za­dot szer­ve­zett meg a né­met meg­szál­lás ide­jén, s ez­zel az ürüg­­gyel 2500 zsi­dó hon­fi­tár­sát men­tet­te meg a biz­tos ha­lál­tól egy olyan kor­szak­ban, ami­kor a meg­szál­ló né­me­tek egy ül­dö­zött meg­men­té­sé­ért is fel­kon­col­tak tisz­tes­sé­ges em­be­re­ket. Kollarik Ta­más Ocskay Ru­dolf se­gít­sé­gé­vel írt fe­szes, fe­gyel­me­zett, az ér­zel­mek­re ha­tó for­ga­tó­köny­vet, ame­lyet Fonyó Ger­gely ren­de­zett meg a rá jel­lem­zõ szug­gesz­tív ké­pi vi­lág­gal. Az Urá­nia Nem­ze­ti Film­szín­ház­ban tar­tott csü­tör­tök es­ti be­mu­ta­tón ke­vés szem ma­radt szá­ra­zon. Az Abonyi ut­cai cso­da túl­élõi, Dan Danieli, ma­gyar ne­vén Faludi Dé­nes és Krausz Éva há­lá­san, kön­­nyes szem­mel idéz­te meg a film fõ­hõ­se, a cso­dá­la­tos, le­gen­dás Ocskay Lász­ló alak­ját. Ocskay nem kap­ta meg éle­té­ben a meg­be­csü­lést. Mi több, a kom­mu­nis­ták ha­lál­ra ke­res­ték; el­me­ne­kült ha­zá­já­ból, s el­fe­le­det­ten, sze­gény­ség­ben halt meg az Egye­sült Ál­la­mok­ban 1966-ban. Dan Danieli – Faludi Dé­nes, az Ocskay-mono­gráfia író­ja – hos­­szú, szí­vós, ál­do­za­tos mun­ká­val el­ér­te, hogy Ocskay ne­ve föl­ke­rült Je­ru­zsá­lem­ben a vi­lág jám­bo­ra­i­nak ne­vét õr­zõ fal­ra.
Az Urá­nia ká­vé­ház­ban tar­tott csü­tör­tö­ki saj­tó­tá­jé­koz­ta­tón Ocs­kay Ru­dolf­tól meg­tud­tuk, hogy a fil­met 2008. ja­nu­ár 9-én, Brüs­­szel­ben, az Eu­ró­pai Par­la­ment épü­le­té­ben nagy si­ker­rel mu­tat­ták be. A film egyéb­ként be­ke­rült a jö­võ hét ele­jén kez­dõ­dõ 39. Ma­gyar Film­szem­le ver­seny­prog­ram­já­ba. Köb­li Nor­bert pro­du­cer, szá­mos nagy si­ke­rû film­for­ga­tó­könyv író­ja Kol­la­rik Ta­más fel­ké­ré­sé­re már el­ké­szí­tet­te a já­ték­film­vál­to­zat for­ga­tó­könyv­ét, ame­lyet szin­tén Fonyó Ger­gely ren­dez. Szi­ta Sza­bolcs tör­té­nész, a film egyik szak­ér­tõ­je el­mond­ta, hogy Ocskay Ru­dolf­nak és an­nak a szá­mos ma­gyar ki­rá­lyi honvéd­tiszt­nek, akik szem­be­for­dul­tak az em­ber­te­len zsar­nok­ság­gal, zsi­nór­mér­té­ke volt a Bib­lia és a régi ka­to­naság szolgálati sza­bály­zata. Az ül­dö­zöt­tek vé­del­mét, a gyön­gék gyá­mo­lí­tá­sát er­köl­csi kö­te­les­sé­gük­nek tar­tot­ták. – De­rék, jó ma­gyar em­be­rek vol­tak, büsz­kék le­he­tünk rá­juk, ahogy ar­ra is, hogy 1990 után im­már hét­száz ma­gyar név ke­rült föl a vi­lág jám­bo­rai­nak fa­lá­ra, ami vi­lág­vi­szony­latban is nagy szó – mon­d­ta Szi­ta Sza­bolcs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.