Kóka János, aki az SZDSZ-ben is egyre népszerűtlenebb, nem jöhet ki jól az ügyből, az derült ki, amit eddig csak sejtettünk – mondták lapunknak szabad demokrata forrásaink a súlyos csalásgyanús esetet kommentálva. Hozzátették ugyanakkor, hogy a botrányt kirobbantók sem várhatnak semmi jót, hiszen a körülményekről már a tavalyi küldöttgyűlés napján értesíteni kellett volna a kisebbik kormánypárt illetékes testületeit, képviselőit.
Amint arról beszámoltunk, a Hír TV és a Magyar Nemzet birtokába került bírósági jelenléti ív, egy nyilatkozat és egy aláírásminta világosan igazolja, hogy Kóka csalással lett a szabad demokraták vezetője, hiszen legalább egy esetben hamis szavazatot adtak le, de egyes érintettek beszámolói szerint többen voltak, akik hiányzó borsodi küldöttek helyett hamis aláírással voksoltak tavaly március 31-én. Vági Sándor borsodi küldött nem jelent meg az elnökválasztó rendezvényen, a Fővárosi Bíróságtól kikért jelenléti íven mégis szerepel az aláírása, mint ahogy tagtársa, Köteles Péter is elismerte: Kóka javára manipulálták az elnökválasztást. Vági Sándor közölte, ő és felesége kilép az SZDSZ-ből. A rendszerváltás óta voltak a párt tagjai. Az SZDSZ egyik keddi közleményében még azt állította, hogy a küldöttgyűlés jelenléti ívét megsemmisítették, lapunk ezt követően bukkant az iratra a Fővárosi Bíróságon.
Immár számos sajtóorgánum, köztük a Népszabadság is arról számolt be, hogy a magát liberálisnak tartó pártból többen rendkívüli tisztújításban látják a megoldást, mielőtt a bíróság esetleg megsemmisíti az elnökválasztás eredményét. Az aláírások eredetét, illetve ezzel összefüggésben a botrány lehetséges következményeit illetően az SZDSZ-t a teljes bizonytalanság jellemzi. A lap úgy tudja, hogy az okirat-hamisítás gyanúját több szabad demokrata politikus szerint is ki kell vizsgálni, bár az uralkodó vélemény szerint elsősorban Köteles Pétert kell felelősségre vonni, amiért eddig elhallgatta a bűncselekményre utaló információt. Egyelőre csak az biztos, hogy az SZDSZ belső vizsgálatot rendelt el, amely érdekes módon nem a választás körülményeinek tisztázására irányul. A feladattal megbízott Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei SZDSZ választmánya csak azt ellenőrzi, hogy megfelelnek-e Köteles Péter szavai a valóságnak, amely szerint T. Asztalos Ildikó Borsod megyei pártelnök közreműködésével szavaztak mások helyett jogosulatlanul Kóka Jánosra négyen-öten a tavaszi tisztújító küldöttgyűlésen. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a vizsgálattal megbízott szabolcsi választmány vezetése szintén a jelenlegi pártelnököt támogatta tavaly.
Az SZDSZ országos vezetése egyébként úgy próbálja beállítani a történteket, hogy azok regionális szintűek, ám ez már csak azért sem lehetséges, mert egy szavazat is dönthetett volna 2007-ben az elnökválasztáson, hiszen az első fordulóban azonos számú voksot kapott Fodor Gábor és Kóka János.
Gulyás József, az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke a Magyar Rádiónak azt nyilatkozta, idáig nem volt olyan törekvés, amely megkérdőjelezte volna az eredményt, de most van egy szereplő, aki először név nélkül, aztán névvel „előállított egy helyzetet”. A politikus szerint ez tisztázásra szorul. Hozzátette: mindaddig, amíg a vizsgálatot le nem zárták az érintettek, indokolatlan az új elnökválasztásról beszélni.
Szerdahelyi Szabolcs, a Deport ’56 elnöke magánokirat-hamisítás vétsége miatt tett feljelentést tegnap azon személyek ellen, akik 2007. március 31-én az SZDSZ küldöttgyűlésén hamis aláírással szavazócédulához jutottak, és azzal jogosulatlanul részt vettek a szavazásban. A civil szervezet vezetője úgy véli: a választási csalás politikai megítélésén túl felmerül az eset büntetőjogi minősítése is. Azért is fordult a rendőrséghez Szerdahelyi, mert szerinte a politikai pártok sem élvezhetnek mentességet büntetőjogi értelemben, még akkor sem, ha nem kérik maguk ellen az eljárást.
Vezércikk a 7. oldalon
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!