Gyűrűzik az elnökválasztási botrány

Egyre inkább beszédtéma az SZDSZ-en belül a rendkívüli küldöttgyűlés összehívásának szükségessége a súlyos csalásgyanús elnökválasztási anomáliák kapcsán. Tegnap a Deport ’56 nevű civil szervezet elnöke feljelentést tett a rendőrségen okirat-hamisítás miatt, így a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján megindíthatják az eljárást.

2008. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kóka János, aki az SZDSZ-ben is egyre népszerűtlenebb, nem jöhet ki jól az ügyből, az derült ki, amit eddig csak sejtettünk – mondták lapunknak szabad demokrata forrásaink a súlyos csalásgyanús esetet kommentálva. Hozzátették ugyanakkor, hogy a botrányt kirobbantók sem várhatnak semmi jót, hiszen a körülményekről már a tavalyi küldöttgyűlés napján értesíteni kellett volna a kisebbik kormánypárt illetékes testületeit, képviselőit.
Amint arról beszámoltunk, a Hír TV és a Magyar Nemzet birtokába került bírósági jelenléti ív, egy nyilatkozat és egy aláírásminta világosan igazolja, hogy Kóka csalással lett a szabad demokraták vezetője, hiszen legalább egy esetben hamis szavazatot adtak le, de egyes érintettek beszámolói szerint többen voltak, akik hiányzó borsodi küldöttek helyett hamis aláírással voksoltak tavaly március 31-én. Vági Sándor borsodi küldött nem jelent meg az elnökválasztó rendezvényen, a Fővárosi Bíróságtól kikért jelenléti íven mégis szerepel az aláírása, mint ahogy tagtársa, Köteles Péter is elismerte: Kóka javára manipulálták az elnökválasztást. Vági Sándor közölte, ő és felesége kilép az SZDSZ-ből. A rendszerváltás óta voltak a párt tagjai. Az SZDSZ egyik keddi közleményében még azt állította, hogy a küldöttgyűlés jelenléti ívét megsemmisítették, lapunk ezt követően bukkant az iratra a Fővárosi Bíróságon.
Immár számos sajtóorgánum, köztük a Népszabadság is arról számolt be, hogy a magát liberálisnak tartó pártból többen rendkívüli tisztújításban látják a megoldást, mielőtt a bíróság esetleg megsemmisíti az elnökválasztás eredményét. Az aláírások eredetét, illetve ezzel összefüggésben a botrány lehetséges következményeit illetően az SZDSZ-t a teljes bizonytalanság jellemzi. A lap úgy tudja, hogy az okirat-hamisítás gyanúját több szabad demokrata politikus szerint is ki kell vizsgálni, bár az uralkodó vélemény szerint elsősorban Köteles Pétert kell felelősségre vonni, amiért eddig elhallgatta a bűncselekményre utaló információt. Egyelőre csak az biztos, hogy az SZDSZ belső vizsgálatot rendelt el, amely érdekes módon nem a választás körülményeinek tisztázására irányul. A feladattal megbízott Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei SZDSZ választmánya csak azt ellenőrzi, hogy megfelelnek-e Köteles Péter szavai a valóságnak, amely szerint T. Asztalos Ildikó Borsod megyei pártelnök közreműködésével szavaztak mások helyett jogosulatlanul Kóka Jánosra négyen-öten a tavaszi tisztújító küldöttgyűlésen. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a vizsgálattal megbízott szabolcsi választmány vezetése szintén a jelenlegi pártelnököt támogatta tavaly.
Az SZDSZ országos vezetése egyébként úgy próbálja beállítani a történteket, hogy azok regionális szintűek, ám ez már csak azért sem lehetséges, mert egy szavazat is dönthetett volna 2007-ben az elnökválasztáson, hiszen az első fordulóban azonos számú voksot kapott Fodor Gábor és Kóka János.
Gulyás József, az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke a Magyar Rádiónak azt nyilatkozta, idáig nem volt olyan törekvés, amely megkérdőjelezte volna az eredményt, de most van egy szereplő, aki először név nélkül, aztán névvel „előállított egy helyzetet”. A politikus szerint ez tisztázásra szorul. Hozzátette: mindaddig, amíg a vizsgálatot le nem zárták az érintettek, indokolatlan az új elnökválasztásról beszélni.
Szerdahelyi Szabolcs, a Deport ’56 elnöke magánokirat-hamisítás vétsége miatt tett feljelentést tegnap azon személyek ellen, akik 2007. március 31-én az SZDSZ küldöttgyűlésén hamis aláírással szavazócédulához jutottak, és azzal jogosulatlanul részt vettek a szavazásban. A civil szervezet vezetője úgy véli: a választási csalás politikai megítélésén túl felmerül az eset büntetőjogi minősítése is. Azért is fordult a rendőrséghez Szerdahelyi, mert szerinte a politikai pártok sem élvezhetnek mentességet büntetőjogi értelemben, még akkor sem, ha nem kérik maguk ellen az eljárást.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.