Sakkparti a Keletiben

Keleti pályaudvar. A főváros vérkeringésének egyik fő ütőere, állandó mozgás és változás színhelye. Miközben a vonatok meghatározott menetrend szerint közlekednek. Az utasok meg várakoznak. És ezalatt – ha kedvük tartja – sakkozhatnak a nagy indulási és érkezési tábla előtt, a 7-es vágányt lezáró betontömbön, a tettre kész partnerekkel. A játékosok között szóba kerül a nagypolitika és a történelem is.

Kő András
2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zajlik az élet. Legalábbis a Keletiben mindig történik valami. Ha más nem, akkor Szent Ferenc képében egy idős asszony nagy zacskó kukoricafélét szór a sínek mellé, közvetlenül a sakkozók háta mögé, és alig telik el pár másodperc, a galambok csapatostul csapnak le az adományra, amely télidőben jól jön ezeknek az égi utasoknak. Vasárnap van, délután négy óra. Egyelőre csak egy játékos csalogatja némi szórakozásra az utasokat. Ráköszönök.
– Jó napot kívánok!
– Jó napot! Indulhat a parti?
– Mennyit kell fizetnem, ha játszani szeretnék?
– Kétszázat vagy száz forintot. Ha vesztek, maga kap ennyit. Ha nyerek, ez egyértelmű.
– S ha döntetlen?
– Akkor nem nyer egyikünk sem.
– Milyen gyakran játszik a Keletiben?
– Naponta itt vagyok. Déltől este 6-ig, 7-ig. De előfordul, hogy reggel is.
– És mióta, ha szabad kérdeznem?
– Évek óta. Korábban a Keleti előtt lévő szabad téren, a kerek kőasztalokon mentek a partik, de ott most építkeznek.
– Kuncsaft akad?
– Hát nemigen. Ma csak kettő volt.
– Melyik a legjobb nap?
– A hétköznap. A leggyengébb a szombat és a vasárnap.
– Nagyon keveset kér, egy ezres is megtenné.
– De bukhatok is annyit. Az utasok arra számítanak, hogy elbukjuk. Attól függ persze, hogy kivel állunk szemben. Nem egy külföldi ingyen akar játszani.
– Mennyi volt eddig a legnagyobb keresete? – kérdezem a sakkjátékost, aki mindegyik válasza előtt mozdít egyet a kucsmája állásán.
– Három-négyezer forint, de akkor játszottam ezer forintban is, mert láttam, hogy gyenge a pali… Külföldi volt, és tele volt a marka pénzzel.
– És érzékelteti a pénzösszeget.
Megérkezik ellenzős sapkában a társa, és pakolja ki ő is a figurákat. Pillanatok alatt rajtra készen áll. A jártasság irányítja a mozdulatát. Lopva vagy hosszasan figyelik őket az emberek, ahogy kissé idegenül hatnak ebben a zajos környezetben. A játék öröme van az arcukra írva, még ha kissé fázósan keresik is embertársaik tekintetét a hidegben, egy kis mulatságot ajánlva nekik. Mert a sakkjáték mulatság. Akárhol, akármilyen időben.
– Hányadik lépés után lehet látni, hogy jó vagy gyenge játékossal van dolga? – faggatom még mindig a kucsmást.
– Öt-hat lépés után. Meg aztán az is árulkodó, hogyan fogja meg valaki a figurákat. Ha megmarkolja őket, megvan róla a véleményem. Olyan pasas is akadt, aki egyszerre két figurával lépett. De vagy tettette magát, vagy velem szórakozott. Mit gondol, kik a legsmucigabbak?
– A skótok?
– Ugyan már, a németek. Azok aztán nagyon meggondolják, hogy fizessenek egy-két sakklépésért. Az angolok sokkal gavallérosabbak. A német megfogja a pénzt. A magyar meg könnyen elveri a kocsmában. Legalábbis itt a Keletiben.
– S ha valaki egy órán keresztül játszik magával, rontja az üzletét.
– Ha gyengébb nálam, akkor nem rontja.
Először szólal meg az ellenzős sapkás, a sakkozó társa.
– De akkor sem jó száz forintért az egyórás parti! Negyedóra, húsz perc, az a kellemes.
– Eléggé elkoptak már a bábui – mondom a kucsmás embernek.
– Sokat játszottunk velük – feleli. – De aki jól sakkozik, az nem mondja, hogy kopottak. Az vakon játszik. Annak ez nem számít.
– Aki veszít, annak minden baja van… – emígy az ellenzős sapkás.
– Maguk sok mindent látnak és hallanak itt.
– Hajjaj! – tárja szét a karját az utóbbi. – Mit mondott tavaly a rendőrkapitány? Hogy megszűnik a pályaudvarokon a csencselés. Megszűnt? Azóta is csencselnek a szemünk előtt. Nem szűnt meg semmi. Minden van itt, kérem, még drogáru is. Nézzen körül, lépten-nyomon koldusok kéregetnek. Lent, fönt, mindenfelé.
– Melyik volt a legrosszabb napjuk, amikor a legtöbbet vesztették?
A kucsmás szólal meg:
– Vesztettem, de szerencsére visszajött. Óvatosnak kell lenni, és tudni kell abbahagyni.
– Nagyon keveset kérnek – ismétlem meg.
– De még így sincs játékos, láthatja. Tegnap csak egy pasi volt, és az is csak véletlenül kezdett el játszani.
– Akkor miért csinálják?
– Mániája az embernek ez a játék – veszi át a szót a kucsmás, és természetesen megigazítja a fején a sapkát.
– Annak is oka van, hogy miért kell a pályaudvarokon játszanunk – mondja az ellenzős sapkás. – Miért kerültünk ide? Megszűntek a sakk-klubok, ahová régebben járni szoktunk. A Belvárosi kávéház, a Kulich Gyula tér. A Városmajor még megmaradt, de eléggé kiesik. Az üzletnek a bevétel kell, a pénz, más nem számít. Mi itt fillérekért szórakoztatunk, miközben körülöttünk az árak borzalmasak. Ami máshol száz forint, itt a duplája.
– A lángos kétszáz – árulja el a kucsmás férfi.
– A piacokon száz-százhúsz. Fél deci harmincfokos pálinka itt kétszázharminc…
– A rendőrökkel nem gyűlik meg a bajuk?
– Nem szólnak azért, mert szórakoztatjuk a publikumot – említi az ellenzős sapkás. – Száz-kétszáz forintért mit szóljanak?! Régebben erre jött egy törzsőrmester néhány közlegénnyel, és kiadta az ukázt: „Pakoljanak azonnal össze! Mire visszajövök, ne legyenek itt.”
– És elmentek?
– Muszáj volt, mert hozzátette, hogy „másképpen baj lesz”.
– Azt is mondta – veti közbe a sakkozó kollégája –, hogy közterület-foglalásért pályázni kell az önkormányzatnál… Egy darabig nem jöttünk, aztán elhelyezték a törzsőrmestert.
Kisebb csoportosulás veszi körül a játékosokat, és néhány utas beszédbe elegyedik velük. A lakásbérek drasztikus emelkedése a téma, a szegénység és az élet minőségének a romlása. Megállapítják, hogy Magyarországon az élet – zsákutca. A biztonság meg jórészt babona.
– Volt kedvenc sakkozójuk? – terelem ismét a játékra a szót.
– Nekem Kaszparov – mondja a kucsmás férfi. – Nagyon „mély” játéka volt, amit nem is tudtam megérteni…
– És a magyarok közül?
– Portisch.
– De nagyon zárkózott volt – jegyzi meg a társa. – Biztosan megvan ennek is a miértje, mint mindennek. Egyszer azt nyilatkozta, hogy gonosz ember nem lehet jó sakkozó. A gonoszsága megöli benne a jó lépéseket.
– Idealista.
– A napokban együtt utaztam a buszon Bilek nagymesterrel – folytatja a kucsmás –, és mintha mindig ismertük volna egymást, úgy beszélgettünk.
A 7-es vágány mellett néhány napja kerítést húztak, s ha lezárják a területet, a sakkozók is védtelenek lesznek, kiszorulnak a tömegbe.
– Minek itt ez a kerítés?
– Mintha ellenünk szólna ez is – mondja az ellenzős sapkás. – Pedig a betontömb mögött most öt játékosnak van hely. A múltkor a beton sarkán én voltam a hatodik. Az a szöveg, hogy a lógósokat akarják ily módon kiszűrni. Kissé lejjebb is építik már a kapukat, ahol az ellenőrök elkapják majd a bliccelőket. Minden téren szigorúság és pénzbehajtás várható ebben az évben. Azt mondják, veszteséges a MÁV, miközben a napi söprögetőknek 3900 forintot fizetnek, s a hordár 300 forintot kap csomagonként. A taxisoknak sincs okuk panaszra, de a szegény embert az ág is húzza.
– Mi volt a maga foglalkozása korábban? – fordulok a kucsmás sakkozóhoz.
– Fűtő voltam a János-kórházban. Kazánfűtő. De néha árjártunk a Kútvölgyibe, ellenőrizni a fűtést. A nagy balhéról hallott?
– Milyen balhéról?
– Igaz vagy nem, de mesélték, és hallottuk mi is. Szájról szájra járt, hogy 1989-ben, a halottas ágyán, utolsó szavaival mit mondott Kádár. Híre ment, hogy szegény nővért kirúgták az állásából, mert továbbadta, kifecsegte, ami akkor elhangzott.
– Mit mondott Kádár?
– „Öljetek meg! – mondta. – Ha nem hívom be ’56-ban az oroszokat, a románok jöttek volna be…”
– Jöttek az oroszok maguktól is, nem kellett őket hívni.
– Én elhiszem, hogy Kádár ezt mondta, mert a román nem szívleli a magyart… Állítólag már jelentkeztek, hogy széjjelverik a magyarokat.
– Sok mendemonda járta, járja…
– De Nagy Imrét sem véletlenül vitték Romániába…
– A politikusok valódi akrobaták – állítja az ellenzős sapkás. – Úgy tartják meg az egyensúlyukat, hogy az ellenkezőjét mondják annak, amit tesznek.
– Na, játszunk egyet? – kérdezem a kucsmás férfit.
– Játszunk – feleli, és megigazítja a fején a sapkát. – Mennyi a tét?
– Két kávé. Az kétszázhúsz forint.
– Rendben, de forró legyen, mert a kávé úgy jó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.