SZDSZ: lebukás után jöhet a tisztújítás?

Minden jel arra utal, hogy nem kerülheti el az SZDSZ a rendkívüli küldöttgyűlés összehívását, a pártelnökválasztás megismétlését. A súlyos csalásgyanús esetet már Kóka János is elismeri, s bejelentette, hogy készen áll újra megméretni magát Fodor Gáborral szemben. Az egyesülési jogról szóló törvény alapján az ügyészségnek hivatalból is lépnie kellene.

2008. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fordulat történt az SZDSZ-ben, már Kóka János is erősen gyanítja, hogy szabálytalanságok történtek a kisebbik kormánypárt tavalyi elnökválasztásán, pedig néhány napja még rágalomnak minősítette az okirat-hamisításra utaló szavazási botrányt. A jelek szerint elkerülhetetlen lesz a rendkívüli küldöttgyűlés összehívása – amellyel a szabad demokraták megvárnák a népszavazást, március második felére időzítenék –, s a pártelnökválasztás megismétlése. Ezt egyébként egyre többen szorgalmazzák a pártban. Így ugyanis elejét lehetne venni az esetleges bírósági pereskedéseknek, eljárásoknak. Ugyanakkor jogi szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy az egyesülési jogról szóló törvény alapján az ügyészségnek kötelező lenne keresetet indítania, mivel a jogszabály kimondja: „A párt törvénysértése esetén az ügyész keresetet indít a párt ellen.” Tegnap nem tudtuk elérni az ügyészség illetékesét, így nem kaptunk választ arra, lefolytatják-e a megfelelő eljárásokat. Mindenesetre az ügy a rendőrséget is megjárja, hiszen Szerdahelyi Szabolcs, a Deport ’56 elnöke magánokirat-hamisítás vétsége miatt feljelentést tett pénteken azon személyek ellen, akik 2007. március 31-én a SZDSZ küldöttgyűlésén hamis aláírással szavazócédulához jutottak, és azzal jogosulatlanul részt vettek a szavazásban.
*
A civil szervezet vezetője úgy véli: a választási csalás politikai megítélésén túl felmerül az eset büntetőjogi minősítése is.
A korábban perrel fenyegető Kóka János szombaton a Liberális Gazdasági Tanács ülése után jelentette be: erős a gyanú, hogy a tavalyi elnökválasztáson és tisztújításon szabálytalanságok történtek. A volt gazdasági miniszter vizsgálatot rendelt el az ügyben, és annak eredményétől függően kész újra ringbe szállni az elnöki posztért. Mint fogalmazott, jelenleg annyi látszik, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye egyes küldöttei nem szabályosan vettek részt a küldöttgyűlésen és nem szabályszerűen szavaztak. Kóka szerint azonban senki nem tudhatja, hogy ki hogy szavazott és azt sem tudhatják, hogy abból a megyéből kik és milyen szándékkal vettek részt a tisztújításon. A Hír TV-nek viszont az egyik álküldött elismerte, hogy Kókát támogatta a törvénytelenül leadott vokssal.
Mint arról beszámoltunk, a Hír TV és a Magyar Nemzet birtokába került bírósági jelenléti ív, egy nyilatkozat és egy aláírásminta világosan igazolja, hogy Kóka csalással lett a szabad demokraták vezetője, hiszen legalább egy esetben hamis szavazatot adtak le, de egyes érintettek beszámolói szerint többen voltak, akik hiányzó borsodi küldöttek helyett hamis aláírással voksoltak tavaly március 31-én. Vági Sándor borsodi küldött nem jelent meg az elnökválasztó rendezvényen, a Fővárosi Bíróságtól kikért jelenléti íven mégis szerepel aláírása, mint ahogy tagtársa, Köteles Péter is elismerte: az elnökválasztást Kóka javára manipulálták. Az SZDSZ egyik keddi közleményében még azt állította, hogy a küldöttgyűlés jelenléti ívét megsemmisítették, lapunk ezt követően bukkant az iratra a Fővárosi Bíróságon. A kisebbik kormánypárt vezetése belső vizsgálatot rendelt el, amelyet az a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei választmány folytat le, amelynek vezetője, Jüttner Csaba tavaly nyíltan Kókát támogatta. A vizsgálat 30 napig tart, ezt követően az eredményeket az SZDSZ ügyvivő testülete, illetve országos tanácsa elé tárják. Kóka szerint ha ezek után a párt vezető testületeiben bármilyen kétely vetődik fel a tavalyi választás jogszerűsége kapcsán, akkor összehívhatnak egy új küldöttgyűlést. Közölte: ő készen áll rá, hogy újra ringbe szálljon és megmérettesse magát. Indoklásként arról beszélt, hogy decemberben könnyű volt lemondania a gazdasági tárca vezetéséről, mert azt gondolta, a pártnak ez az érdeke, így állítása szerint most ugyanolyan könnyű lesz – ha a vizsgálat eredménye úgy hozza – összehívni egy új küldöttgyűlést és vállalnia egy új megmérettetést.
– Ha bebizonyosodik, hogy szervezett választási csalás történt a Szabad Demokraták Szövetségének tavalyi elnökválasztásán, új tisztújító küldöttgyűlést hívnak öszsze – ezt már Gusztos Péter mondta tegnap Szegeden. Hozzátette, a lehető legszigorúbb következményei lesznek annak, ha ez a vizsgálat beigazolja a gyanút. „Ha a Borsod megyei küldöttek közül bárki választási csalással próbálkozott a tisztújító küldöttgyűlésen, őt az SZDSZ soraiból ki fogjuk zárni” – jegyezte meg Gusztos, aki szerint nem tűrheti el pártja, hogy „pitiáner csalók, tömeges beléptetők vagy éppen kávéfőzőtolvajok lejárassák”. Ez utóbbival nyilvánvalóan Mali Zoltánra, Drávapiski SZDSZ-es polgármesterére utalt, aki lapunknak adott nyilatkozata szerint óriásit csalódott a korábban általa is preferált Kókában.
Nyakó István az SZDSZ belügyének nevezte, hogy történtek-e szabálytalanságok a tavalyi elnökválasztáson és tisztújításon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.