Fordulat történt az SZDSZ-ben, már Kóka János is erősen gyanítja, hogy szabálytalanságok történtek a kisebbik kormánypárt tavalyi elnökválasztásán, pedig néhány napja még rágalomnak minősítette az okirat-hamisításra utaló szavazási botrányt. A jelek szerint elkerülhetetlen lesz a rendkívüli küldöttgyűlés összehívása – amellyel a szabad demokraták megvárnák a népszavazást, március második felére időzítenék –, s a pártelnökválasztás megismétlése. Ezt egyébként egyre többen szorgalmazzák a pártban. Így ugyanis elejét lehetne venni az esetleges bírósági pereskedéseknek, eljárásoknak. Ugyanakkor jogi szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy az egyesülési jogról szóló törvény alapján az ügyészségnek kötelező lenne keresetet indítania, mivel a jogszabály kimondja: „A párt törvénysértése esetén az ügyész keresetet indít a párt ellen.” Tegnap nem tudtuk elérni az ügyészség illetékesét, így nem kaptunk választ arra, lefolytatják-e a megfelelő eljárásokat. Mindenesetre az ügy a rendőrséget is megjárja, hiszen Szerdahelyi Szabolcs, a Deport ’56 elnöke magánokirat-hamisítás vétsége miatt feljelentést tett pénteken azon személyek ellen, akik 2007. március 31-én a SZDSZ küldöttgyűlésén hamis aláírással szavazócédulához jutottak, és azzal jogosulatlanul részt vettek a szavazásban.
*
A civil szervezet vezetője úgy véli: a választási csalás politikai megítélésén túl felmerül az eset büntetőjogi minősítése is.
A korábban perrel fenyegető Kóka János szombaton a Liberális Gazdasági Tanács ülése után jelentette be: erős a gyanú, hogy a tavalyi elnökválasztáson és tisztújításon szabálytalanságok történtek. A volt gazdasági miniszter vizsgálatot rendelt el az ügyben, és annak eredményétől függően kész újra ringbe szállni az elnöki posztért. Mint fogalmazott, jelenleg annyi látszik, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye egyes küldöttei nem szabályosan vettek részt a küldöttgyűlésen és nem szabályszerűen szavaztak. Kóka szerint azonban senki nem tudhatja, hogy ki hogy szavazott és azt sem tudhatják, hogy abból a megyéből kik és milyen szándékkal vettek részt a tisztújításon. A Hír TV-nek viszont az egyik álküldött elismerte, hogy Kókát támogatta a törvénytelenül leadott vokssal.
Mint arról beszámoltunk, a Hír TV és a Magyar Nemzet birtokába került bírósági jelenléti ív, egy nyilatkozat és egy aláírásminta világosan igazolja, hogy Kóka csalással lett a szabad demokraták vezetője, hiszen legalább egy esetben hamis szavazatot adtak le, de egyes érintettek beszámolói szerint többen voltak, akik hiányzó borsodi küldöttek helyett hamis aláírással voksoltak tavaly március 31-én. Vági Sándor borsodi küldött nem jelent meg az elnökválasztó rendezvényen, a Fővárosi Bíróságtól kikért jelenléti íven mégis szerepel aláírása, mint ahogy tagtársa, Köteles Péter is elismerte: az elnökválasztást Kóka javára manipulálták. Az SZDSZ egyik keddi közleményében még azt állította, hogy a küldöttgyűlés jelenléti ívét megsemmisítették, lapunk ezt követően bukkant az iratra a Fővárosi Bíróságon. A kisebbik kormánypárt vezetése belső vizsgálatot rendelt el, amelyet az a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei választmány folytat le, amelynek vezetője, Jüttner Csaba tavaly nyíltan Kókát támogatta. A vizsgálat 30 napig tart, ezt követően az eredményeket az SZDSZ ügyvivő testülete, illetve országos tanácsa elé tárják. Kóka szerint ha ezek után a párt vezető testületeiben bármilyen kétely vetődik fel a tavalyi választás jogszerűsége kapcsán, akkor összehívhatnak egy új küldöttgyűlést. Közölte: ő készen áll rá, hogy újra ringbe szálljon és megmérettesse magát. Indoklásként arról beszélt, hogy decemberben könnyű volt lemondania a gazdasági tárca vezetéséről, mert azt gondolta, a pártnak ez az érdeke, így állítása szerint most ugyanolyan könnyű lesz – ha a vizsgálat eredménye úgy hozza – összehívni egy új küldöttgyűlést és vállalnia egy új megmérettetést.
– Ha bebizonyosodik, hogy szervezett választási csalás történt a Szabad Demokraták Szövetségének tavalyi elnökválasztásán, új tisztújító küldöttgyűlést hívnak öszsze – ezt már Gusztos Péter mondta tegnap Szegeden. Hozzátette, a lehető legszigorúbb következményei lesznek annak, ha ez a vizsgálat beigazolja a gyanút. „Ha a Borsod megyei küldöttek közül bárki választási csalással próbálkozott a tisztújító küldöttgyűlésen, őt az SZDSZ soraiból ki fogjuk zárni” – jegyezte meg Gusztos, aki szerint nem tűrheti el pártja, hogy „pitiáner csalók, tömeges beléptetők vagy éppen kávéfőzőtolvajok lejárassák”. Ez utóbbival nyilvánvalóan Mali Zoltánra, Drávapiski SZDSZ-es polgármesterére utalt, aki lapunknak adott nyilatkozata szerint óriásit csalódott a korábban általa is preferált Kókában.
Nyakó István az SZDSZ belügyének nevezte, hogy történtek-e szabálytalanságok a tavalyi elnökválasztáson és tisztújításon.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!