Átdolgozza javaslatát Rogán

Átdolgozná a provokátorok elleni fellépésről szóló, ám a gyülekezési jogot korlátozó törvényjavaslatát Rogán Antal. A budapesti Belváros polgármesterének indítványát nem támogatja a Fidesz. Répássy Róbert szerint pártja nem ért egyet a gyülekezési törvény szigorításával. A lapunk által megkérdezett jogvédők alkotmányos aggályaikat hangsúlyozták.

2008. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal fideszes képviselő, az V. kerület polgármestere emberi jogi szervezetekkel, alkotmányjogi szakértőkkel és a parlamenti pártokkal is egyeztetne, ezért ma arra kéri az Országgyűlés elnökét, hogy másfél hónapra függessze fel törvényjavaslatának a tárgyalását. A belvárosi polgármester olyan javaslatot akar kidolgozni a szakértőkkel és a pártokkal együttműködve, amely nem korlátozza a békés gyülekezés jogát, viszont eszközt teremt a „provokátorok elleni fellépésre”. A politikus elismerte, hogy eredeti javaslata sok vitát váltott ki. Bárándy Gergely, az MSZP országgyűlési képviselője Rogán ötletét továbbfejlesztve a garázdaság minősített eseteinek módosítását javasolta. Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetjének vezetője az MTI-nek azt mondta: pártja nem ért egyet a gyülekezési törvény szigorításával és a Btk. olyan módosításával, amely a békés gyülekezés jogát korlátozza.
– Nem áll Rogán Antal javaslata mögött a Fidesz – hangsúlyozta a politikus.
Komoly alkotmányos aggályai vannak Rogán Antal eredeti, gyülekezési jogot korlátozó törvénymódosításával szemben a lapunknak nyilatkozó két neves jogvédőnek is. Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért szervezet ügyvivője szerint több ponton is komoly alkotmányos aggályos Rogán indítványa, különös tekintettel a rendezvényekről való kitiltás tervezett intézményére. Nem tartja szakmailag megalapozottnak, hogy a belvárosi polgármester a rongálás minősített esetei között kívánja szerepeltetni a gyülekezéssel összefüggő rendbontásokat.
Ezenkívül a jogász egyik legfőbb kifogása az, hogy az arányosság nem minden esetben érvényesül a törvénytervezetben, hiszen Rogán Antal a szervezőket ugyanolyan büntetéssel sújtaná, mint a tiltott rendezvényen részt vevő polgárokat. Gaudi-Nagy Tamás kérdésünkre azt mondta, a törvénymódosítás a gyülekezési jog totális kriminalizálására törekszik, szellemisége visszautal a diktatúra irányába, jogkorlátozó.
– Szükségtelenül és aránytalanul korlátozná ugyanis a gyülekezési jogot, bűncselekménnyé tenné a tiltott rendezvényeken való puszta megjelenést is – jegyezte meg az ügyvéd, aki szerint mindez a demokratikus jogállamisággal lenne ellentétes.
A Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője úgy véli: a jelenlegi jogi szabályozás alapján a rendőrség most is el tudná látni feladatát, mint ahogy a hatóságnak is a törvény rendelkezéseinek figyelembevételével kellene intézkednie, különös tekintettel a 2006 ősze óta megnövekedett rendőrségi brutalitásokra.
Ismert, a gyülekezési jog parlamenti szigorítását kezdeményezte Rogán Antal. A büntető törvénykönyvet módosító javaslat meglehetősen érdekes eleme, hogy büntetné azokat is, akik egy jogszerűen betiltott rendezvény helyszínén szervezőként vagy résztvevőként vannak jelen, s új mellékbüntetésként vezetné be a rendezvényektől való eltiltás intézményét.
Elképzelhető, hogy a belvárosi fideszes polgármester indítványát a kormánypártok szavazzák majd meg, hiszen úgynevezett „feles” törvényről van szó, amelynek elfogadásához elegendő a parlament egyszerű többségének támogatása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.