Rogán Antal fideszes képviselő, az V. kerület polgármestere emberi jogi szervezetekkel, alkotmányjogi szakértőkkel és a parlamenti pártokkal is egyeztetne, ezért ma arra kéri az Országgyűlés elnökét, hogy másfél hónapra függessze fel törvényjavaslatának a tárgyalását. A belvárosi polgármester olyan javaslatot akar kidolgozni a szakértőkkel és a pártokkal együttműködve, amely nem korlátozza a békés gyülekezés jogát, viszont eszközt teremt a „provokátorok elleni fellépésre”. A politikus elismerte, hogy eredeti javaslata sok vitát váltott ki. Bárándy Gergely, az MSZP országgyűlési képviselője Rogán ötletét továbbfejlesztve a garázdaság minősített eseteinek módosítását javasolta. Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetjének vezetője az MTI-nek azt mondta: pártja nem ért egyet a gyülekezési törvény szigorításával és a Btk. olyan módosításával, amely a békés gyülekezés jogát korlátozza.
– Nem áll Rogán Antal javaslata mögött a Fidesz – hangsúlyozta a politikus.
Komoly alkotmányos aggályai vannak Rogán Antal eredeti, gyülekezési jogot korlátozó törvénymódosításával szemben a lapunknak nyilatkozó két neves jogvédőnek is. Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért szervezet ügyvivője szerint több ponton is komoly alkotmányos aggályos Rogán indítványa, különös tekintettel a rendezvényekről való kitiltás tervezett intézményére. Nem tartja szakmailag megalapozottnak, hogy a belvárosi polgármester a rongálás minősített esetei között kívánja szerepeltetni a gyülekezéssel összefüggő rendbontásokat.
Ezenkívül a jogász egyik legfőbb kifogása az, hogy az arányosság nem minden esetben érvényesül a törvénytervezetben, hiszen Rogán Antal a szervezőket ugyanolyan büntetéssel sújtaná, mint a tiltott rendezvényen részt vevő polgárokat. Gaudi-Nagy Tamás kérdésünkre azt mondta, a törvénymódosítás a gyülekezési jog totális kriminalizálására törekszik, szellemisége visszautal a diktatúra irányába, jogkorlátozó.
– Szükségtelenül és aránytalanul korlátozná ugyanis a gyülekezési jogot, bűncselekménnyé tenné a tiltott rendezvényeken való puszta megjelenést is – jegyezte meg az ügyvéd, aki szerint mindez a demokratikus jogállamisággal lenne ellentétes.
A Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője úgy véli: a jelenlegi jogi szabályozás alapján a rendőrség most is el tudná látni feladatát, mint ahogy a hatóságnak is a törvény rendelkezéseinek figyelembevételével kellene intézkednie, különös tekintettel a 2006 ősze óta megnövekedett rendőrségi brutalitásokra.
Ismert, a gyülekezési jog parlamenti szigorítását kezdeményezte Rogán Antal. A büntető törvénykönyvet módosító javaslat meglehetősen érdekes eleme, hogy büntetné azokat is, akik egy jogszerűen betiltott rendezvény helyszínén szervezőként vagy résztvevőként vannak jelen, s új mellékbüntetésként vezetné be a rendezvényektől való eltiltás intézményét.
Elképzelhető, hogy a belvárosi fideszes polgármester indítványát a kormánypártok szavazzák majd meg, hiszen úgynevezett „feles” törvényről van szó, amelynek elfogadásához elegendő a parlament egyszerű többségének támogatása.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben