Elítélték az aszódi támadókat

Több mint harminc év fegyházbüntetést kaptak az öt évvel ezelőtti aszódi pénzszállító-támadás miatt indított per vádlottjai tegnap a Pest Megyei Bíróságon. A társaság egyik vezéralakja, K. Károly ellen azonban még nem született ítélet, mert az utolsó pillanatban védőt váltott. A verdikt nem jogerős.

2008. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb kárértékű pénzszállítórablás végrehajtói összesen több mint harminc év fegyházbüntetést kaptak tegnap a Pest Megyei Bíróságon. A nem jogerős ítélet szerint 2003. május 12-én három sötét ruhás, álarcos férfi gépfegyverekből leadott lövésekkel megállásra kényszerítette a Group4 Falck Kft. pénzszállító autóját Aszódon, a helyi OTP-fiók közelében, és 481 millió forintot zsákmányolt. Az akcióban senki nem sérült meg, az elvitt pénz java része nem került elő. Az ügyész súlyosításért, a vádlottak felmentésért, illetve enyhítésért fellebbeztek, ezért a per a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
A rendőrség a rablás után röviddel őrizetbe vette az első gyanúsítottat, mivel a társaság egyik vezéralakja, K. Károly a helyszínen hagyta a mobiltelefonját. Később még csaknem tucatnyi érintettet azonosítottak. K. Károlyt 2004-ben négy alkalommal próbálta a kommandó elfogni, de csak ötödszörre sikerült. Először egy monorierdei házban rejtőzködött. Sötétben törtek rá a férfira, aki a hátsó ablakon kiugorva menekült el az őt üldöző rendőrök elől. Másodszor egy kőfallal körülvett nyáregyházi tanyán elbújva várták, de az akció vezetője a közeli földúthoz is kiküldött néhány embert, akik a napsütésben nem tudtak eléggé elrejtőzni. K. Károly már messziről észrevette őket, és elszaladt. Nem sokkal ezután pedig mindössze három kocsival próbálták feltartóztatni a felesége autójában menekülő K. Károlyt. Több falun keresztül üldözték, végül egy szántóra száguldott be, s a nagy porfelhőben a kommandósok néhány száz méter után elvesztették a nyomát. Végül októberben egy pilismaróti családi házban vették őrizetbe a rablót.
A fegyveres rablás másik elkövetője, P. Tibor Németországba menekült. Az Interpol segítségével 2005 júniusában, Stuttgart közelében fogták el. A többszörösen büntetett férfi ellen kilenc érvényes körözés volt hatályban. Nem sokkal később harmadik társuk, N. Tibor is előkerült. A fegyveres bűnözőt az ártándi határátkelőhelyen tartóztatták föl. Olyannyira nem számított lebukására, hogy amikor a hamis papírokkal rendelkező férfit lefogták, azonnal elárulta a nevét. Kiderült, hogy sokáig Spanyolországban bujkált, majd mikor megfogyatkozott a pénze, Romániában rejtőzködött.
Az ügyben tíz vádlottat állítottak bíróság elé. Legtöbbjük bűnpártoló, aki a hatóságok elől bújtatta a rablókat, s milliós sápot kért a pénzből, hogy hallgasson a cselekményről. A vádlottak közül a másodrendű, V. János korábban a megtámadott cégnél dolgozott. Társainak elárulta, hogy a kiszemelt pénzszállító kocsi ajtaja nehezen záródik, kevésbé biztonságos, a pénzkísérők idősebbek, s a bankókat nem a kocsi belsejében kialakított trezorban, hanem a platón helyezik el. A férfi hat év tíz hónap fegyházat kapott. P. Tibort 13 év, míg N. Tibort kilenc és fél év fegyházzal sújtották. Az elsőrendű vádlott, K. Károly az utolsó pillanatban ügyvédet váltott, ezért az ő ügyét elkülönítették, egy másik vádlottat pedig távollétében ítéltek el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.