Mint arról szocialista politikustól szerzett információkra hivatkozva a Magyar Nemzet korábban beszámolt, lehetőségként szerepel a kormány tervei között a vizitdíj és a kórházi napidíj 300 forintról 1000 forintra emelése. Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettese tagadta, hogy tervek lennének a vizitdíj emeléséről. – Az elmúlt másfél évben semmilyen kormányzati jelentésben nem olvastam, hogy emeljük meg a vizitdíjat – fogalmazott.
*
Horváth Ágnes (SZDSZ) egészségügyi miniszter az Országgyűlésben is azt bizonygatta, hogy háromszáz forint marad a vizitdíj. Perjési Klára MSZP-s politikus, a parlament egészségügyi bizottságának tagja azonban elismerte, hogy emelkedni fog a vizitdíj összege. Gyula polgármestere egy nyílt lakossági fórumon említette, hogy a vizitdíj öszszege növekedni fog, ám később kijelentette: ő akkor általánosságban beszélt az inflációról, amely hoszszabb távon akár a vizitdíjra is hatással lehet. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a vizitdíj emelésének hírére reagálva azt mondta: sületlenség háromszáz forintból levezetni a nemzet igazságát, azt hazudni, hogy a vizitdíj ezer forintra emelkedik, „az már nem sületlenség, hanem arcátlanság”.
Mikola István, a Fidesz egészségpolitikusa kifejtette: a kormánypártoknak azért olyan fontos a vizitdíj és a kórházi napidíj megtartása, mert a létrejövő, új egészségbiztosítási pénztárak drága működési költségeit a megemelt vizit- és napidíjból lehet majd finanszírozni. Varga Mihály, a Fidesz alelnöke szerint is jelentősen nőtt a népszavazás tétje, mert március 9-én az emberek nemcsak arról dönthetnek, hogy megszűnjön-e a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj, hanem arról is, hogy ne emelkedjen ezen díjak összege.
A tb és az egyetem között a pad alá. Daganatos megbetegedés következtében maradt ki a műszaki egyetemről az a fiú, akinek miután megszüntették hallgatói jogviszonyát, nem jár a társadalombiztosítás által finanszírozott egészségügyi ellátás – számolt be az esetről a Kossuth rádió. Egy éve derült ki a fiúról, hogy agydaganata van, műteni kell, az intézmény azonban nem engedélyezte az iskolai félév halasztását és megszüntette a tanuló jogviszonyát, akinek ennek következtében most nincs biztosítása. Mivel az OEP-nek nincs méltányossági jogköre, a szülőknek kell fizetniük a havi 4350 forintos járulékot, ami alól csak a szociális rászorultság ad felmentést. Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa vizsgálatot indít az ügyben. (P. D.)
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat