Inkasszó hamis bírósági ítélettel

Hamisított bírósági ítéletek alapján csaknem 38 millió forintot akart jól ismert cégektől behajtani egy korábban ügyvédként tevékenykedő férfi, aki február 8-án tért haza a börtönből. Nem sok időt tölthetett szabadon, mert ismét lebukott, s a bíróság a napokban előzetes letartóztatásba helyezte.

2008. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kizárások a kamarából. A Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke, Réti László szerint évtizedek óta hasonló vétségekért zárják ki az ügyvédeket a kamarából, mint amelyek miatt tavaly tizennyolc kollégától váltak meg. Jellemző bűncselekmény a csalás, a sikkasztás és az okirat-hamisítás. Tavaly 87 büntetőeljárás indult a fővárosi kamarai tagok ellen. Összesen 485 fegyelmi ügyben 186 vizsgálatot rendeltek el, és ezeknek csupán a 10 százaléka jutott el a kizárásig. Több eljárás indult befolyással üzérkedés miatt is. – Főként egykori rendőrökkel és a közigazgatásban dolgozókkal esik meg, hogy ügyvédként korábbi kapcsolataikat próbálják törvénytelenül mozgósítani – fejtette ki Réti.


Jelentős értékre elkövetett csalás kísérletével gyanúsítja a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) dr. J. Zoltán László egykori ügyvédet, akit a Pesti Központi Kerületi Bíróság a múlt héten előzetes letartóztatásba helyezett – tudta meg lapunk Bereczki Zoltán alezredestől, az NNI pénzmosás elleni osztályának vezetőjétől. A gyanúsított bűntársa szökésben van, így a banki felvételek alapján körözést adtak ki ellene. A többszörösen büntetett J. Zoltán László közokirat-hamisítás és adócsalás miatti szabadságvesztéséből kedvezménnyel szabadult február 8-án. Vélhetőleg már a börtönévei alatt több, jelentős forgalmat lebonyolító cégről szerzett adatokat. Szabadulása után három nappal a kiszemelt társaságok számlavezető bankjaiban bűntársa nevére számlát nyitott. Később ugyanazon pénzintézet másik fiókjában, magát a bűntársa jogi képviselőjének kiadva, hamisított, jogerős bírósági ítélettel alkalmanként 8–10 millió forintos inkasszót nyújtott be a gazdasági társaságok számláira. – Magyarán szólva a bírósági határozatokkal azt a látszatot keltették, mintha a cég milliókkal tartozna az egykori ügyvéd bűntársának – magyarázta Bereczki.
A négy bank nem emelte le a pénzt a számlákról, hanem utánanézett, valóban léteznek-e a Fővárosi Bíróság által jegyzett ítéletek. A megadott ügyszámon azonban nem adott ki a bíróság határozatot, így a bankok sorra jelezték a csalás gyanúját a rendőröknek. Egy alkalommal majdnem sikerült elfogni a két elkövetőt, de elfutottak. Múlt héten aztán az egyik budai bankban a XII. kerületi járőrök elfogták J. Zoltán Lászlót, társának azonban megint sikerült kereket oldania. A Pesti Központi Kerületi Bíróság a volt ügyvédet előzetes letartóztatásba helyezte. A veszélyeztetett érték csaknem 38 millió forintra rúgott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.