Terhelő vallomás az ezredesre

A Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróságon megkezdődött tegnap a korrupcióval és hivatali viszszaéléssel vádolt volt bv-ezredesek büntetőpere. A tizenegy érintett között két ügyvéd, két orvos és egy korábbi elítélt is található. Utóbbi férfi részben terhelő vallomást tett a BVOP korábbi munkatársára.

2008. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádirat ismertetésével és az érintettek kihallgatásával elkezdődött tegnap a korrupcióval, hivatali visszaéléssel és más bűncselekményekkel vádolt volt büntetés-végrehajtási ezredesek pere a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróságon. Az első- és a nyolcadrendű vádlott tagadta bűnösségét.
A Budapesti Katonai Ügyészség vádirata szerint az elsőrendű vádlott, Gy. Zoltán nyugalmazott bv-ezredes először a Heves megyei, később a tököli börtön parancsnokánál járt el barátja, a nyolcadrendű vádlott, Á. János érdekében, hogy az jobb körülmények között töltse büntetését. Gy. Zoltán mindezekért 2005 és 2006 között két alkalommal egymillió forintot kért Á.-tól. A második esetben azonban nem magának, hanem a másodrendű vádlottnak, a tököli intézet vezetőjének, I. László ezredesnek. A vádirat többi része arról tesz említést, hogy Á. János kapcsolatát felhasználva két másik elítéltnek is felajánlotta szolgálatait. Így került az ügybe két ügyvéd, az akkori BM-kórház nőgyógyász főorvosa, az elsőrendű vádlott, Gy. Zoltán bv-ezredesként szolgáló felesége. Mindezek alapján az ügyészség Gy. Jánost és tíz társát vezető beosztású, hivatalos személy által, kötelességszegéssel elkövetett vesztegetéssel, hivatali visszaéléssel és magánokirat-hamisítással vádolja.
Az elsőrendű vádlott, Gy. Zoltán írásban tett vallomást, s egyben visszavonta nyomozati nyilatkozatait. A bíró által ismertetett vallomásban a férfi tagadta, hogy bármilyen összeget elfogadott volna barátjától. Csak azt ismerte el, hogy Á. János több alkalommal felkereste gondjaival, de ő csak tanácsokat adott neki.
Az egykori vállalkozó, Á. János vallomásában elmondta, hogy jórészt egészségügyi problémái miatt többször megkereste Gy. Zoltánt, aki az „elején még nem kért pénzt”. Azt is közölte, hogy „bizonyos körülményekből” arra következtetett, hogy vádlott-társa közbenjárása miatt került például a tököli börtön „VIP” körletébe. Gy. Zoltán 2005 nyarán azzal a kéréssel fordult hozzá, hogy kölcsönözzön neki egymillió forintot, mert nászútra Franciaországba vinné a feleségét. A vállalkozó a pénzt egyik eltávozásán személyesen adta át Gy. Zoltánnak, aki – a vádlott állítása szerint – az adósságát azóta sem rendezte. Később újabb százezer forintot kért Gy. a barátjától, de nem kapott. Egy másik esetben pedig az ezredes újabb egymillió forintot követelt Á. Jánostól, de ezúttal – Á. állítása szerint – nem neki kellett a pénz, hanem a tököli börtön parancsnokának, I. Lászlónak. Ekkor 960 ezer forintot adott át Gy. Zoltánnak. De ez sem volt elég: a vallomás szerint Gy. Zoltán azt mondta Á. Jánosnak, hogy a 960 ezer forint a tököli börtönparancsnoknak csupán „alamizsna volt”, így további hárommillió forintot kell fizetnie. Erre azonban Á. János „begurult”, és kitálalt a katonai ügyészség egyik munkatársának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.